zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Latinskoamerický dramamix na 4. ročníku festivalu TRANSTEATRAL

TRANSTEATRAL 2011

autor: archiv   

zvětšit obrázek

4. ročník festivalu IberoAmerických kultur TRANSTEATRAL přináší do Prahy opět divadelní kulturu Iberského poloostrova a Latinské Ameriky. S netradičním zpracováním slavné Shakespearovy tragédie se představí soubor Tejido Abierto z Madridu, čeští herci Diana Čičmanová, Johana Švarcová, Karel Kratochvíl nebo Petr Semerád se pak pod režijním vedením Pavlíny Vimmrové pustí do koktejlu ze současných latinskoamerických textů z Chile, Mexika, Uruguaje a Venezuely. Festival se tradičně koná v Divadle v Celetné ve dnech 17. a 18. dubna 2012.

Hlavním hostem letošního ročníku festivalu TRANSTEATRAL je madridský soubor Tejido Abierto, který se v Praze představí s originálním zpracováním Shakespearovy tragédie Richard III., která se v pojetí Jorgeho Einese odehrává za ostnatým drátem koncentračního tábora. Součástí festivalu TRANSTEATRAL je dále latinskoamerický dramamix KINO UTOPIE, který formou scénického čtení představí současnou dramatiku z Chile, Mexika, Venezuely a Uruguaye.

Koktejl namíchaný ze čtyřlístku divadelních her je pojmenován podle emblematické hry postdiktaturního chilského divadla. Hru Kino Utopie napsal Ramón Griffero v roce 1985 ještě v období Pinochetova režimu. Její děj odehrává se ve třech časoprostorových plánech: v dekadentním kině Valencie 30. let 20. století, filmové fikci z prostředí chilských emigrantů a realitě Paříže 80. let minulého století. Tato struktura nenese jen vliv filmového řemesla, které autor – sám exulant – studoval v Evropě, ale umožňuje také zobrazit svět rozdělený železnými oponami: krutou diktaturou a úniky ať už do kvazisvobodného kinosálu nebo do politické emigrace. Griffero text ve vlastní režii uvedl poprvé v 80. letech ve svém souboru Teatro de Fin de Siglo (Divadlo konce století), o její důležitosti i aktuálnosti svědčí fakt, že se k ní v posledních dekádách ještě dvakrát vrátil, a to v letech 2000 a 2010. Poslední zmiňované zpracování bylo uvedeno na letošním ročníku prestižního divadelního festivalu Santiago a Mil.

Dalšími texty zařazenými do ochutnávky ze současné dramatiky je Talk Show mexického dramatika Jaime Chabauda, který se českému publiku představil již v rámci publikace Pět mexických her, kterou v roce 2006 vydal Divadelní ústav. Hra Talk Show vypráví příběh nedoceněného spisovatele, kterého neúspěch, rozchod s přítelkyní a nedostatek financí dovede až k psaní scénářů pro televizní pořad nového formátu – talk show. Hra obdržela v roce 1999 cenu za nejlepší národní hru, kterou uděluje mexická INBA.

Divadelní hra ROZVEDENÉ, EVANGELIČKY A VEGETARIÁNKY je komedie o přátelství, solidaritě a zoufalém hledání štěstí trojice žen, z nichž každá svou životní situaci řeší originálním způsobem. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejúspěšnějších her současného venezuelského dramatika Gustava Otta. Ottovy hry získaly řadu cen, včetně ceny Tirsa de Moliny v roce 1998.

V České republice zcela neznámou uruguajskou dramatiku pak zastoupí hra TLUSTÉ KRÁVY herečky, režisérky a dramatičky Estely Golovchenko.

16.4.2012 14:04:51 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Devátý ročník festivalu Pernštejnlove

Pernštejnlove

Rádi se zamilováváte? Tak přijďte na pardubický zámek zažít pravou letní lásku. I letos můžete v kulisách rene ...celý článek


MfD v Plzni přiveze slavný soubor Comédie-Française

Tiago Rodrigues (Foto: Cristophe Raynaud de Lage)

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne letos výjimečnou událost – hostování nejstaršího a nejprest ...celý článek



Časopis 25 - sekce