zvláštní poděkování
Quantcom.cz

VČD promění Kunětickou horu na Čertův hrad

Jiří Hába a Tomáš Lněnička (S čerty nejsou žerty)

autor: Jiří Sejkora   

zvětšit obrázek

Poslední novinku stávající divadelní sezóny uvedou pardubičtí herci na své letní scéně na rondelu hradu Kunětická hora. Režisér Petr Novotný v tomto magickém prostoru inscenoval oblíbenou komediální pohádku S čerty nejsou žerty. Slavnostní premiéry se uskuteční o víkendu 22. a 23. června 2024, dalších osm repríz budou moci zájemci zhlédnout na přelomu června a července. Dějovou linku známé čertovské komedie připomíná dramaturgyně Jana Uherová: „Pohádka S čerty nejsou žerty pojednává o mladém mlynáři Petrovi, kterého chamtivá macecha Dorota Máchalová připraví o mlýn i celý majetek po rodičích. Petr se proto vydá hledat štěstí do světa, místo toho ale skončí ve vězení a musí narukovat na vojnu. V nejhorším mu pak pomocnou ruku nabídne peklo a Petr společně s mladým čertem Jankem začne bojovat proti nepravostem světa. Jak se ukazuje, čerti mohou být někdy lidštější než lidé. Nakonec ale zlo, jako v každé správné pohádce, ani tentokrát nezůstane nepotrestáno.“

V hlavních rolích se představí Štěpán Pospíšil coby Petr Máchal a zatím ještě hostující Jiří Hába jako čert Janek, dále se diváci mohou těšit na Petru Janečkovou, Ladislava Špinera, Josefa Pejchala nebo Josefa Lásku a řadu dalších.
Adaptaci filmu Jiřího Justa a Hynka Bočana na motivy pohádek Boženy Němcové připravil Petr Abraham spolu s Martinou Mejzlíkovou. „Martina se mnou na Kunětické hoře už zkoušela předchozí pohádky Kráska a zvíře a Tři veteráni, zažila celou tu atmosféru a jednoho dne přišla s nápadem: Už vím, co je nejlepší pohádkou na Kuňku! Vůbec jsem netušil, o čem mluví, protože jsem S čerty nejsou žerty nikdy neviděl. Jen jsem v divadelním klubu občas zaslechl nějaké hlášky. Až Martina mě přiměla, abych se na Čerty podíval. Posléze jsem sledoval reakce kolegů na informaci, že je budeme zkoušet. Musím říct, že jsem skoro nikdy nezažil, aby tolik lidí s radostí doslova výskalo: To chceme! Ať už to byli herci, pracovníci dekoračních dílen či jiní zaměstnanci divadla. Ohlas na to byl prostě skvělý,“ prozrazuje režisér Petr Novotný, jenž se skrývá pod pseudonymem Petr Abraham.

Populární rodinnou pohádku čeká po prázdninách i interiérová verze, která doplní repertoár Městského divadla, pod širé nebe se opět vrátí v létě příštího roku.

www.vcd.cz

17.6.2024 18:06:41 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zveme ...

Velkolepé představení Magická Fontána

Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe ...celý článekČasopis 28 - sekce