zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fotografie Ruth Orkin poprvé v České republice

Dvojice na pláži New-York-1949 (Foto: Ruth Orkin)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, vystavuje ženské portréty a pouliční fotografie Ruth Orkin. Jedná se o první autorskou výstavu americké dokumentární fotografky v České republice. Vernisáž se uskuteční v úterý 5. března v 17 hodin a zahájí ji kurátorka Katharina Mouratidi a Jiří Jůza, ředitel GVUO. V Domě umění v Ostravě bude výstava k vidění až do 12. května 2024.

,,Příběh fotografky Ruth Orkin se začal psát v roce 1931, když dostala svůj první fotoaparát. V sedmnácti letech se s ním vydala napříč Spojenými státy americkými na kole, aby mohla navštívit Světovou výstavu v New Yorku. Od té doby ho nepustila z ruky a vybudovala si úspěšnou kariéru fotografky na volné noze. Publikovala ve známých amerických novinách a časopisech, jako jsou New York Times, Life či Look. Těší mě, že si první autorskou výstavu Ruth Orkin v České republice můžeme vychutnat právě v Moravskoslezském kraji,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
Genderově laděný výstavní projekt A Photo Spirit představuje více než sto čtyřicet fotografií Ruth Orkin z 50. let 20. století, které vznikaly v New Yorku, Tel Avivu a Florencii. Vystavované snímky Ruth Orkin byly ve spolupráci s Orkin/Engel Film and Photo Archive přivezeny do GVUO z berlínské galerie f3 – freiraum für fotografie díky finanční podpoře statutárního města Ostrava. Výstava, kterou připravily kurátorky Nadine Barth z @barthouse projects a umělecká ředitelka f3 – freiraum für fotografie Katharina Mouratidi, je rozdělena do dvou celků. První část představuje pouliční fotografie, které zachycují každodenní ruch v ulicích velkých měst. Druhá část je věnovaná ženám a jejich portrétům. Jemné, ale revolucionářské záběry Ruth Orkin zobrazují ženy, které se v 50. letech začaly zbavovat vnucených konvencí a vydávaly se svou vlastní cestou. Ženy očima Ruth Orkin jsou sebevědomé, chytré a předbíhající svou dobu.

,,Příkladem toho je i snímek Americká dívka v Itálii z roku 1951. Ve Spojených státech amerických se v 60. a 70. let 20. století stal symbolem ženského hnutí. Ruth Orkin na fotografii zachytila svou přítelkyni a múzu Ninalee Craig, obklopenou muži ve Florencii. Ninalee Craig inspirovala Ruth Orkin k vytvoření celého souboru snímků, které s ironickým nadhledem ukazují, jaké těžké bylo pro ženu cestovat v polovině 20. století sama,“ vysvětlila kurátorka Katharina Mouratidi.

Ruth Orkin zaznamenávala ženy v salonech krásy, na koktejlových večírcích i na výstavách psů. Dokumentovala a srovnávala životy žen v domácnosti s životy žen, které byly pohrdavým způsobem označované za kariéristky. Na jejích snímcích se tak setkáme nejen se známými americkými herečkami, ale také se servírkami či letuškami. V 50. letech 20. století byl o fotografie Ruth Orkin menší zájem než o snímky jejích mužských kolegů. Také proto bylo v jejím osobním zájmu ve své tvorbě opakovaně upozorňovat na nerovnoprávné postavení žen a mužů ve společnosti.
,,Během přípravy výstavy jsme objevily řadu dosud nepublikovaných fotografií, které jsou na výstavě k vidění. Ruth Orkin během svého života a práce reflektovala a převracela očekávání společnosti. Její fotografie jsou svobodným a vnímavým komentářem doby. Vyprávějí příběhy o vzkvétající Americe poválečného období, o životním postoji společnosti na vzestupu a o ženách, které si osvojují nové postavení. Humorný, ale zároveň i vážný pohled Ruth Orkin na svět je patrný i v detailech jejích snímků, v její schopnosti zachytit pohyb, v načasování správné chvíle, ale také v kompozici snímku“, uzavřela kurátorka Nadine Barth.

Výstavou se můžete projít společně s kurátorkou Nadine Barth ve čtvrtek 25. dubna 2024 v 17 hodin. Nutná je rezervace předem na webových stránkách GVUO. Galerie také pro veřejnost připravila fotografický workshop s Martinem Popelářem, který se uskuteční v sobotu 20. dubna. Výstavu doprovázejí tvůrčí dílny a edukační programy pro školy na míru.

4.3.2024 11:03:53 Redakce | rubrika - Výstavy