zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 49. týden

Libuše Geprtová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Chantal Poullain
Co přineslo francouzské herečce osudové rozhodnutí odejít za svou láskou do cizí země? (2006). Režie A. Činčerová. Chantal je opravdová Evropanka. Narodila se ve francouzské Marseille, vystudovala ve švýcarské Ženevě a po dvaceti letech strávených v Brně se nedávno přestěhovala do Prahy. Před osmadvaceti lety odjížděla studovat herectví do USA. Už měla místo na prestižní herecké škole a v kapse letenku, když poznala moravského klauna Bolka Polívku. Láska na první pohled ji dovedla k bleskovému rozhodnutí. Namísto do Ameriky odletěla do totalitního Československa. Novinářka a moderátorka Nora Grundová s režisérkou Alenou Činčerovou nahlížejí do její třinácté komnaty v době, kdy už ví, co jí osudové rozhodnutí, odejít za svou láskou do cizí země, přineslo. Jak překonala bariéru cizí řeči, jiných zvyklostí a kultury? Jak se vyrovnala s tím, že ji partner, za kterým odešla, opustil a ona zůstala sama se synem? Chantal hovoří také o nešťastné havárii u Olomouce, kdy zavinila nehodu a vážně zranila dva mladé lidi. Následně se v tisku objevily nepravdivé informace o nedbalé Francouzce, která řídila pod vlivem drog, přestože se mladému páru snažila maximálně pomáhat. Kdyby měla Chantal Poullain udělat dávné rozhodnutí v době, kdy se na prahu padesátky ocitnula opuštěná, bez muže, kterého tolik milovala, volila by přesto stejně. Přes všechny krize a těžkosti, které musela překonat. S jediným rozdílem – chtěla by mít sedm dětí.
Vysílání: 07.12., 10.00 hod., ČT1

Fenomén Meryčka
Marie Rosůlková, od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 120 let, vstoupila do srdcí diváků především jako roztomilá babička. Připomeneme si ji v mnoha ukázkách a vzpomínkách K. Fialové, J. Adamové, L. Švormové, N. Jiránkové, V. Preisse, V. Postráneckého a dalších (2010). Režie J. Rásocha. Někteří z těch, kdo jí přišli gratulovat k jejím devadesátinám v roce 1991, už také nejsou mezi námi. Žila pak ještě více než dva roky, můžeme tedy směle říci, že čím byla starší, tím více stoupala její obliba. Její soukromý život nebyl lehký a je v podstatě neznámý. Odpočívá na Vyšehradském hřbitově na pohřebišti sester voršilek. A nejen její Maude na divadle, babička s detektivními sklony z Takové normální rodinky, další svérázná babička z Léta s kovbojem nebo hláška "mýdlo – ručník" ji učinily nesmrtelnou. Letos si připomínáme 120 let od jejího narození.
Vysílání: 07.12., 22.40 hod., ČT1
Opakování: 10.12., ČT1

Tiché kroky
Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová, od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 80 let, ve vzpomínkách V. Peterkové, Z. Maléřové, J. Preissové, J. Přeučila, O. Vlacha, S. Zindulky a dalších (2007). Režie T. Kábele. Její erbovní rolí byla Viktorka v televizním zpracování Babičky. Rodinnou historii Libuše Geprtové poznamenala brzká úmrtí na onkologická onemocnění, ani jí samotné se tento osud nevyhnul. Byla nekompromisní a nedokázala se podbízet. Pečlivě střežila své soukromí a citový život soustředila na jediného syna. O Libuši Geprtové hovoří Z. Maléřová, J. Přeučil, V. Peterková, O. Vlach, S. Zindulka, J. Preissová, C. Höschl, M. Horanský a další. Pořad uvádíme jako vzpomínku na velkou herečku, která se narodila před 80 lety.
Vysílání: 08.12., 23.20 hod., ČT1
Opakování: 13.12., ČT1

Úsměvy Evalda Schorma
Dnes zavzpomínáme na významného filmového a divadelního režiséra (2000). Režie P. Vantuch. Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme vynikajícího filmového a divadelního režiséra, který bývá označován za filosofa české filmové nové vlny – Evalda Schorma (*15. 12. 1931 – †14. 12. 1988). Narodil se v Praze a prožil v ní i podstatnou část svého života, dětství ovšem strávil na rodinném statku v malé jihočeské vesničce Elbančicích a tak se typickým městským člověkem nikdy nestal. I když to byl člověk veskrze plachý, projevil již během studií na FAMU jistý herecký talent, a tak se objevil v menších rolích i v několika filmech. Jméno Evalda Schorma bývá nejčastěji skloňováno v souvislosti s esejisticky, meditativně založenou filmovou tvorbou. Tuto polohu měly Schormovy snímky hrané i dokumentární. Byl to člověk nesmírně laskavý a celé generace herců na něj do dneška s úctou vzpomínají.
Vysílání: 12.12., 07.50 hod., ČT1

29.11.2021 17:11:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 33. týden

Bára Hrzánová

Úsměvy Miloše Kopeckého
Vzpomínka na legendárního herce, od jehož narození zítra uplyne 100 let (1997). Rež ...celý článek


Impresário ze Smyrny z Činoherního klubu

Stanislav Zindulka (Impresário ze Smyrny)

Impresário ze Smyrny
Petr Nárožný jako přítel operních umělců (a umělkyň zvláště) v komedii C. Goldoniho s ...celý článek


Dokument o Divadle na okraji

Divadlo, co nebylo na okraji

Divadlo, co nebylo na okraji
Dokument o divadle, které bylo v letech 1969 až 1988 jedinečným fenoménem diva ...celý článek


Žranice absolventská inscenace studentů DAMU

Žranice (Divadlo DISK)

Žranice
Apokalyptická sci-fi s komiksovými prvky. Absolventská inscenace studentů DAMU byla inspirována hro ...celý článek


Divadelní tipy 34. týden

Neznámý známý Miloš Kopecký

Úsměvy Miroslava Vladyky
J. Hanzlík hostí oblíbeného herce, který se do divácké paměti zapsal především svý ...celý článekČasopis 33 - sekce