zvláštní poděkování
Quantcom.cz

První světová válka objektivem neznámého vojáka na Pražském hradě

První světová válka objektivem neznámého vojáka

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Kompletně dosud nevystavený soubor fotografií, zachycující pohnuté i všední okamžiky jednoho z nejkrvavějších válečných konfliktů, prezentuje výstava PĚŠKY 1. SVĚTOVOU VÁLKOU otevřená od 10. dubna 2009 v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě. Kolekce 153 snímků s podtitulem „Objektivem neznámého vojáka“ představuje vzácné svědectví o životě řadových vojáků při tažení rakousko-uherské armády.

Zapomenuté negativy neznámého autora objevil ve svém archivu fotograf Jaroslav Kučera. Výstavě poskytl osobní záštitu prezident Václav Klaus a pořádá ji Správa Pražského hradu. Další exponáty – především zbraně, které vojáky při jejich tažení provázely - zapůjčil Vojenský historický ústav Praha.

Asi pět set zaprášených, všelijak poničených negativů získal Jaroslav Kučera už před pětatřiceti lety. Tehdy jim ale nevěnoval velkou pozornost. „Teprve v roce 2002 jsem se na ně pořádně podíval a zjistil, že jde o mimořádnou, dosud nikde nevídanou autorskou kolekci,“ říká Jaroslav Kučera. Ten poškozené negativy naskenoval a poté v počítači vyretušoval. Nakonec z nich nechal - pomocí digitálního osvitu - vyrobit kvalitní zvětšeniny (ty největší mají rozměr 90 x 135 cm).

S identifikací míst, osob i vojenské techniky pomohl Jan Haas z Vojenského historického ústavu. Většina snímků vznikla na italské frontě, kde bojoval 47. pěší pluk. Menší část ukazuje život „českého“ 28. pěšího pluku z východní fronty v Haliči. Na několika hledí do objektivu nejspíš i sám autor, nejprve nadporučík, později kapitán s fešáckým knírkem a pronikavým pohledem. „Jeho tvář s velkou pravděpodobností známe, jméno však zůstává záhadou,“ dodává Jaroslav Kučera.

Hlavním tématem fotografií nejsou jen oficiality a tváře generálů, ale všední dny obyčejných vojáků i civilistů. Fotografie ukazují chvíle při zimním útoku, přesun vojska po železnici, nácvik útoku pěchoty. Zachycují také zničená města a mosty i hromadné pohřby padlých spolubojovníků. K nejsilnějším výjevům patří chvíle odpočinku, kdy vojáci připravují ve stanu čaj nebo když slaví uprostřed války Vánoce. Větší formáty zvětšenin přitom umožňují vyniknout světelné atmosféře i sugestivním detailům.
Výstava potrvá do 19. července a otevřena bude každý den (včetně pondělí) od 10 do 18 hodin.

5.5.2009 04:05:28 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...