zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstavy Na nitích a Na nitečkách

Výstavy Na nitích a Na nitečkách

autor: Z webu   

Mezinárodní divadelní přehlídka Na stejnú nitečku 2007 v Uherském Hradišti nabídne dvě výstavy loutek a scénických objektů v dětském oddělení knihovny B.B.Buchlovana a ve foyeru kina Hvězda. Výstavu marionet ostravského výtvarníka a scénografa Tomáše Volkmera nazvanou Na nitečkách otevřou v uherskohradišťské knihovně 31. května 2007 v 10:50 hodin samy děti společně s hercem a performerem Vojtou Švejdou z divadla Alfred ve dvoře. Na výstavě děti uvidí především dřevěné marionety různých velikostí a typů ze známých i méně známých pohádek. Většina z nich byla vyrobena v ateliéru Divadla loutek Ostrava a hrála v inscenacích tohoto divadla a divadla THeatr ludem. Děti si budou moci loutky nejen prohlédnout, ale také si vyzkoušet vodění některých z nich a mohou hádat, ve kterých pohádkách loutky hrály. Výtvarník Tomáš Volkmer vytvořil scénografie a navrhoval loutky k více než 80 divadelním inscenacím pro děti a mládež u nás i v zahraničí a své loutky vystavoval v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, v Divadle loutek Ostrava, v Havířově, na Salónu scénografie v Praze a jinde.

Rozsáhlejší zajímavá výstava s názvem Na nitích, která jistě přiláká nejen děti, bude ve foyeru kina Hvězda za přítomnosti místostarosty Uherského Hradiště Evžena Uhera slavnostně otevřena 31. května v 15:30 hodin. Dvě mladé výtvarnice Eva Blahová, rodačka z Uh. Hradiště působící v Praze, a Japonka Kanako Nishioka zaplní prostor loutkami, výtvarnými objekty, kostýmy, scénickými objekty a fotografiemi.
Kanako Nishioka vystaví především dřevěné marionety, v jejichž podobě se mísí japonská kultura s evropskou. Loutky mají pro Evropana netradiční podobu, avšak působí velmi mile a přímo vybízejí k osahání. Kanako Nishioka v současné době studuje na Katedře loutkového a alternativního divadla v Praze, obor scénografie a své loutky vystavovala nejen v Japonsku, ale také v pražských výstavních prostorách, ve foyeru Divadla loutek Ostrava v rámci festivalu Spectaculo interesse 2003 a nyní bude vystavovat i v Uherském Hradišti.
Přímo kontrastně k drobnějším marionetám Kanako Nishioky mohou působit scénické objekty a kostýmy Evy Blahové, absolventky Katedry loutkového a alternativního divadla, oboru scénografie. Nápadité a výtvarně velmi výrazné a specifické kostýmy z různých materiálů působí často na scéně spíše jako část scénografie než „pouze“ kostým. Každý z vystavovaných kostýmů byl výrazným výtvarným artefaktem v inscenacích, v nichž se s ním hrálo. S kostýmy herci manipulovali, tančili, vytvářela se jimi atmosféra, výtvarné obrazy. Kostýmy nesly symboliku a podporovaly téma inscenace.
Kostým Jepice vytvořila Eva Blahová pro své diplomové autorské představení na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU s názvem Život podle Jepice. Nonverbální, fyzické divadlo se hrálo v divadle Alfred ve dvoře, v Roxy Praha, v M.e.c.c.a. v Terezíně, na Europien woman theatre festival v Torniu a Happarandě ve Finsku a Švédsku. A prezentovalo se pro Čechy a Slováky žijící ve Švédsku na české ambasádě ve Stockholmu.
Mezi další výtvarné počiny Evy Blahové patří Struktury v pohybu, autorská výtvarně-taneční performance inspirovaná chrámem St. Ambrossio v Miláno v Itálii, a návrhy kostýmů a loutek pro projekt Praha – evropské město kultury 2000 uskutečněný v barokním kostele Sv. Šimona a Judy v Praze na Starém Městě. Vytvořila také scénu a kostýmy ke společnému projektu University of Toronto a pražské DAMU s názvem Muž a žena.

28.5.2007 22:05:34 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...