zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Plejády skla a další výstavy v UPM

Plejády skla

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhá část přehlídky moderního skla ze sbírek UPM v Praze byla zpřístupněna veřejnosti od 26. září. V šestém patře zrekonstruované muzejní budovy zaujala druhý sál a rozšířila dlouhodobou expozici nazvanou Plejády skla zahájenou již na jaře tohoto roku. Výstava je jakýmsi prologem ke ztvárnění budoucí podoby stálé expozice podle návrhu vítěze veřejné soutěže, týmu Tomáše Vargy a jeho studia 20YY Designers.
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze nabízí v Plejádě skla návštěvníkům ze své sbírky zahrnující několik tisíc položek klíčová díla dokumentující především domácí vývoj sklářského oboru mezi lety 1946 až po současnost. Zatímco v prvním sále se nacházejí plastiky komornějších rozměrů, ve druhé místnosti jde hlavně o rozměrnější exponáty, z nichž některé nebyly u nás ještě nikdy vystaveny, zejména o prezentace českého skla na světových výstavách v Bruselu, Montrealu, Osace nebo o autorské varianty původních děl, doplněné o zásadní díla sklářů všech generací.

K oslavám třicátého výročí pádu komunistického režimu se UPM připojuje poněkud netradičně pojatou expozicí, která se neomezuje pouze na dobové fotografie, filmové záznamy a archiválie, ale zabývá se i tím co bylo před a po roce 1989. Jak prozrazuje titul „Obrazy konce dějin. Česká vizuální kultura 1985 až 1995“ soustřeďuje se na vývoj grafického designu, výtvarného umění, videa, televize a na souvislosti politických a mediálních změn v české společnosti. Výstava bude probíhat v hlavní budově muzea od 17. října 2019.
Souvisejícím tématem se vyznačuje i výstava Šimon Caban&Co - Fotografické hry v Galerii Josefa Sudka (od 24. října). Vrací se zpět do 80. let minulého století, kdy docházelo v tvorbě v duchu postmoderny k prolínání žánrů a mapuje ve fotografii činnost některých uměleckých seskupení.
Již od 9. října budou k vidění v Domě U Černé matky Boží velkoformátové černobílé fotografie, které pořídil v 70 . a 80. letech pedagog, publicista, historik fotografie a hlavně fotograf Vladimír Birgus. Výstava fotografických děl Vladimíra Birguse má podtitul definující dostatečně náměty „Fotografie z let, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo“.
Kromě různých ohlédnutí za minulostí se ve výstavním programu muzea do konce roku objevují dvě expozice zaměřené přímo na design. Od 1. listopadu se představí „Tapio Wirkkala – ikona finského designu“ a od 7. listopadu budou moci návštěvníci obdivovat ve foyer hlavní budova šperkařské výtvory na výstavě s titulem „Čas v nás. – Jana Machatová a Peter Machata. Významový potenciál současného šperku“. V úplném závěru roku – od 19. prosince připomene komorní výstava ve foyer hlavní budovy 110 výročí úmrtí průmyslníka, sběratele a mecenáše Vojtěcha Lanny (+31. 12. 1909).

30.9.2019 16:09:41 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...