zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cirkusový svět v grafickém podání Františka Tichého

František Tichý, Břichomluvec II., 1948

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V úterý 15. května 2012 bude v 17 hodin zahájena výstava ŠAPITÓ Františka Tichého v Kabinetu grafiky ostravského Domu umění (Jurečkova 9). Vernisáž uvede Gabriela Pelikánová, kurátorka výstavy. Expozice bude k vidění do 1. července 2012.

V Kabinetu grafiky budou představena díla Františka Tichého z fondu Galerie výtvarného umění v Ostravě, jednoho z nejpozoruhodnějších umělců české výtvarné scény 20. století. Tichý byl nejvíce ovlivněn uměleckými směry romantismem a poetismem. Z jeho děl je cítit určitá naléhavost i melancholie. V mnoha ohledech právě tyto prvky gradují v jeho tolik obdivovaném cirkusovém prostředí, které výstava přiblíží.

„Jméno Františka Tichého je nedílně spojováno se světem klaunů, žonglérů a artistů, se kterými se seznámil jako sedmiletý chlapec v rodné Praze. Tato láska a obdiv k cirkusovému světu jej provázela až do konce života,“ vysvětluje Gabriela Pelikánová, kurátorka výstavy, a pokračuje „Spoustu varietních umělců znal osobně a uzavíral s nimi přátelství.“

O časté tematice cirkusového prostředí v díle Františka Tichého během jeho pobytu v Paříži (1930–1935) existuje spousta zpráv i samotných výtvarných děl (namátkou jmenujme například Hadího muže, Klauna, Kouzelníka s kartami). Podle dochovaných pramenů však první známé dílo inspirované cirkusem Tichý vytvořil již v roce 1926. Jedná se o litografii s názvem „Mávající klaun“, dá se ale předpokládat, že cirkusová zákoutí byla tématem jeho kreseb již mnohem dříve.

„Tyto práce na papíře tematicky spjaté s prostředím cirkusového šapitó navazují na Tichého kresby vzniklé v Paříži. Co se týče techniky jejich provedení, objevují se zde nejen litografie, ale i suché jehly a lepty, v nichž František Tichý dosahoval uměleckého mistrovství,“ uzavírá kurátorka.

Výstavu doprovodí vzdělávací programy pro školy i veřejnost, na nichž se jejich účastníci seznámí s výstavou i nejrůznějšími cirkusovými a artistickými dovednostmi. V závěru si sami vyzkouší práci s cirkusovými pomůckami – žonglování s míčky, šátky, kuželkami, balancování s kuželkami, práci s levi-stickem i pójkami. V cirkuse je možné cokoliv, přijďte si sami vyzkoušet, čeho všeho jsme schopni.

13.5.2012 22:05:10 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...