zvláštní poděkování
Quantcom.cz

O kuších a střelcích v Národním muzeu

O kuších a střelcích v Národním muzeu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava ARMA DIABOLI v Nové budově Národního muzea představuje veřejnosti to nejlepší z dosud neprezentované sbírky kuší - „ďábelských zbraní středověku“. Více než 100 výjimečných exponátů pocházejících z období 15. až 18. století mohou návštěvníci spatřit od 23. února do 1. května 2012.

Výstava historických kuší Arma Diaboli představuje výběr toho nejlepšího ze sbírky kuší a balester Národního muzea. Unikátní prezentaci doplňují exponáty z Vojenského historického ústavu, Národního památkového ústavu a soukromých sbírek. Tématika kuší a střelců je návštěvníkům představena z mnoha úhlů pohledu prostřednictvím rozmanitých archeologických, umělecko-řemeslných i výtvarných památek z období 15. – 18. století. Mezi vystavenými předměty nechybí ani unikátní exempláře – gotické malované štíty z 15. století, nejstarší dochované kuše nebo hroty střel s rytou či inkrustovanou výzdobou, které jsou českou raritou. Na své si tak přijdou milovníci vojenské historie, uměleckého řemesla i romantiky dávných dob.

Přepychově zdobené kuše a luxusní trofeje pro „krále střelce“ přibližují návštěvníkům urozenou společnost doby renesanční. Ta holdovala světským radovánkám, honům a střeleckým soutěžím, kdy se kuše, původně "ďábelská" smrtící zbraň, proměnila v nástroj kratochvíle a sportovního zápolení. Výstava ve zkratce připomíná i patrona střelců, svatého Šebestiána a vypodobením na malovaném terči patrně nejznámějšího střelce z kuše – Viléma Tella.

„Výstava o kuších není jen ohlédnutím za osudy jednoho lidského vynálezu, historií lidského důvtipu a řemeslného umu. Připomíná chmurné i slavné dějiny středověkého válečnictví, včetně husitství,“ říká autor výstavy Vladimír Brych. Na výstavě Arma Diaboli se tak návštěvník dozví více i o konstrukci, typovém rozlišení a vývoji evropských kuší v průběhu staletí.

Na přípravě výstavy se podílela řada spolupracujících institucí z Čech a Moravy, např. Vojenský historický ústav, Národní památkový ústav, Archeologický ústav AV ČR a řada muzeí, díky nimž se na výstavě v Nové budově Národního muzea podařilo shromáždit unikátní soubor exponátů.

5.3.2012 18:03:21 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Boha v Las Vegas uvede Divadlo Na zábradlí

Bůh v Las Vegas (Julie Hrnčířová)

Divadlo Na zábradlí připravuje poslední premiéru sezony – v režii tandemu Petr Erbes a Boris Jedinák pop celý článek

další články...

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...