zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstavní střípky z českých měst a městeček 2

Z expozice muzea Merkur v Polici nad Metují

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Také na protějším konci republiky - na severu - nebo spíše na severovýchodě - se lze setkat s různými zajímavými výstavními akcemi.
V Hradci Králové již po deváté vyzdobily výsledné práce mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích Tylovo nábřeží a Náměstí Svobody. Plastiky zůstanou na svých místech až do konce července 2012 - do příštího již jubilejního desátého ročníku. V hradecké Galerii moderního umění se chýlí ke konci závěrečná desátá výstava z cyklu Moderní česká krajina krajina - od Slavíčka po Lhotáka. Lhotákovy krajiny jsou zde k vidění do 28.srpna 2011.

V Galerii výtvarného umění v Náchodě jsou pod názvem Nevědomá kořist vystaveny do 18. září kresby, grafika a fotografie Nikoly Čulíka. Nad náměstím v renezančním zámku uspořádala náchodská galerie výstavu děl ruských malířů na přelomu 19. a 20. století. Obrazy z místních zdrojů ale i zapůjčené z různých institucí jako např. Národní galerie v Praze zde budou vystaveny do 6. listopadu. Na zámku se můžeme pozdržet a projít si ochoz jízdárny, kde najdeme obrazy, kresby a koláže výtvarníka Luboše Janoty (1931 - 2008). Nedaleké městečko Hronov nemohlo nepřipomenout 150. výročí narození svého nejpopulárnějšího občana spisovatele a zakladatele nejstaršího festivalu amatérského divadla v Evropě Aloise Jiráska. Malá výstavka v předsálí Jiráskova divadla, otevřená do konce srpna, seznamuje nejen s umělcovým životem a jeho vztahem ke svému rodišti ale i pozoruhodnosti o rozvětvené rodině Jiráskových, jejíž příslušníci tvořili za první republiky 9% obyvatelstva Hronova. Jak velké procento zabírají dnes už se bohužel neříká.

V dalším z hronovských divadel, v sále Josefa Čapka, se připravuje další akce - výsledek česko polského bádání o zaniklých a zanikajících lidových stavbách - Lidová roubená architektura kladského pomezí. – mizející tvář krajiny. Výstava bude zahájena 27. srpna a potrvá do podzimních měsíců.

Při cestě na severovýchod do Kladska je významnou zastávkou Police nad Metují nejen kvůli muzeu oblíbené dětské stavebnice Merkur a gotickému portálu kostele Nanebevzetí Panny Marie ale i jiným pamětihodnostem. Hned vedle kostela se rozkládá areál bývalého kláštera postavený v 18. století podle plánů K.I. Diezenhofera, v němž se nachází i městské muzeum. V současnosti tu do konce září probíhá dokumentární výstava o okolní krajině a přírodě – Louky hor a mezihoří, jíž oslavuje Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko dvacet let své existence a na níž se jako spoluorganizátor podílí i Správa Krkonošského národního parku.. Součástí doprovodného programu - přednášek, projekcí a besed jsou také exkurze do terénu.

Při cestě na polické náměstí s renezanční radnicí se od kláštera prochází kolem staré dřevěné školy z 18. století, která sama o sobě stojí za vidění a do 9. září nabízí opět jiné vidění krajiny na výstavě fotografií Policko očima Ctibora Košťála.

Podzimní příroda kolem hory Ostaše je i námětem výstavky fotografií Jaroslava Čálka v hospůdce v chatové osadě pod skalním labyrintem na Ostaši. A nakonec příznačně Vzpomínka na léto v pobočce Uměleckoprůmyslového muzea v Praze - v Muzeu textilu a Muzeu Boženy Němcové v České Skalici - ukázky z díla Davida Kubina, které návštěvníci mohou vidět do konce září.

30.8.2011 01:08:03 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském celý článek

další články...