zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Světový architekt Boris Podrecca v Ostravě

Millennium Tower, Vídeň, 1995-1999, (Zdroj M. Nikolic)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mezinárodně proslulý a uznávaný architekt Boris Podrecca, mezi jinými autor mrakodrapu Millennium Tower ve Vídni, představil své projekty v Domě umění. V pondělí 4. dubna 2011 byla slavnostně zahájena v Kabinetu architektury v ostravském Domě umění a v 18 hodin ve výstavní síni Sokolská 26 výstava BORIS PODRECCA.

Výstava předvede na 28 realizovaných i nerealizovaných Podreccových návrhů včetně 8 modelů. Za zmínku stojí mimořádné komunikační stavby, ke kterým patří z části realizované Severní nádraží ve Vídni, nebo návrh unikátní stanice metra v Neapoli.

„Jsem velmi rád, že můžeme v Ostravě přivítat další hvězdu světové architektury. V tomto ohledu patří Kabinet architektury v Domě umění k naprosto ojedinělé instituci tohoto typu v České republice,“ sdělil Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Podreccovy architektonické návrhy se mísí s novými směry evropské a světové architektury. V jeho návrzích se projevuje tolerantnější přístup k historickým budovám a úsilí o dokonalost detailu. Zajímá se o otázky světla a úlohu čisté, světlé barvy v architektuře.

„Výstava Borise Podreccy otevírá pohled na moderní středoevropskou tvorbu. Jeho architektura je pokračováním dědictví všeho, z čeho kdy čerpalo mnohonárodnostní rakouské umění: je plná středomořského slunce a pohledu do nekonečné dálky Jaderského moře, severního racionalismu, tradice anglického a francouzského umění,“ říká Damjan Prelovšek, znalec Podreccova díla.

Boris Podrecca nedávno zvítězil ve velké mezinárodní soutěži na zástavbu a komunikační řešení oblasti severoitalského města Bolzana, které se zúčastnilo 198 soutěžících a kde v úzkém finále Podrecca porazil jiné slavné a renomované ateliéry Daniela Libeskinda z New Yorku, či UN Studio holandského architekta Van Berkela.

Z Podreccova díla jmenujme např. neurofyziologický institut ve Stahrembergově paláci (1982), nákupní středisko Humanic Casapiccola, Palmers shop (1989) ve Vídni, nebo design interiéru První rakouské spořitelny (1993). Podílel se také na opravách studentské koleje v kulturním centru pro korutanské Slovince ve Vídni.

V Praze Podrecca v 90. letech realizoval interiér rakouského kulturního institutu na Jungmannově náměstí v Praze. Rakouský kulturní institut a galerie Oskara Kokoschky v Praze zůstávají zatím jedinými Podreccovými realizacemi v České republice.

10.4.2011 21:04:53 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...