zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Boudník: Kde domov můj

Jiří Boudník: Kde domov můj

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na pražské náplavce byla počátkem září zahájená výstava několika desítek fotografií Jiřího Boudníka s názvem KDE DOMOV MŮJ, která je součástí kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury 2015.

Projekt Kde Domov Můj vychází z textu české národní hymny a tvaru české národní vlajky. Fotografie zachycují českou vlajku na klíně žen z různých koutů světa. Pro Jiřího Boudníka, plzeňského rodáka, architekta a emigranta žijícího 20 let v New Yorku, byla otázka, kde je jeho domov, která se stala ústředním motivem projektu, stále palčivou. Jak říká: “Když jsem před několika lety, během svého stesku po domově, studoval české státní symboly, zjistil jsem, že vlajka Československé republiky, která vznikla v roce 1920, byla prezentována ve formě praporu s modrým klínem nahoře a červeným pruhem na levé straně. Červený pruh si ale v pozdějších letech vyměnil místo s pruhem bílým.“ A odtud byl jen krůček k další inspiraci – slavný, ve své době kontroverzní, obraz Gustava Courbeta, zobrazující detail ženského klínu s názvem Původ světa.

Jiří Boudník nyní tyto motivy spojuje a nejen, že navrací českou vlajku do jejího původního stavu, ale dává nám i odpověď na otázku. „ Kde je můj domov? Odkud pocházím? Odkud všichni pocházíme?“ A zároveň nám odpovídá – domov se nachází v místě, odkud všichni pocházíme - v ženském klíně.

Projekt je nejen oslavou devadesátileté vlajky, ale i věčné ženy. A téma „Plzeň je žena“ je jedním z motivů kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury 2015. Touto akcí vrcholí přípravy na návštěvu poroty v Plzni a na rozhodování mezinárodní poroty 8. září v Praze.

Jiří Boudník, plzeňský rodák, architekt, 20 let žijící v New Yorku, nyní navrátivší se do Plzně, člen kreativního týmu Plzeň 2015, jedna z hlavních autorit záchranářských prací v New Yorku v prostoru budov Světového obchodního centra. Zájem o vizuální zobrazovací a dokumentační metody v architektuře a stavebnictví ho přivedl i k zájmu o vlastní filmovou tvorbu. Autor dokumentu Cukrové kostky a čokoláda (2005) o osvobození Plzně Američany.

20.9.2010 01:09:37 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...