zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ivana DIXIT

Ivana DIXIT

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

České centrum zahájí novou sezónu výstavou mladé výtvarnice Ivany Štenclové pod názvem IVANA DIXIT. Výstava se koná ve spolupráci s Ostravským muzeem a kurátorem Davidem Majerem. Výstava se koná od 19. srpna do 16. září 2010.

Základními a možná právě proto nevyčerpatelnými disciplínami výtvarného umění jsou portrét a snaha o dokonalé ovládnutí kresebné linie. Obě má ve svém repertoáru od počátku své tvorby také Ivana Štenclová (1980). A co víc – obě v jejím pojetí charakterizuje cílevědomé úsilí o preciznost a neprvoplánovou originalitu.

S linií ovšem Ivana pracuje jinak, než bývá obvyklé. V jejích dílech je kresba maskována, kamufována a úmyslně zastírána několikerým vrstvením, což je v důsledku umocněno ještě skutečností, že vlastní příčinou a konstrukčním principem vedení linie není realita, ale její abstrahování.

Naproti tomu portrét je demonstrován od počátku jako dominantní prvek, jako přízrak, jako sen v calderónovském slova smyslu. Jeho vývoj je cestou průběžného obrušování kontur druhdy všudypřítomného strachu, jenž je ponenáhlu nahrazován méně dramatickou obavou. Také zde nalézáme jeden z mnoha tvůrčích paradoxů díla Ivany Štenclové, a tím je postupné zpevňování kresebných linií jdoucí ruku v ruce s významovým obrušování kontur fobií z neznáma.

Strach z neznáma, strach z obtížně krotitelných prázdných ploch – horror vacui – je jedním ze stěžejních dynamizačních principů středověkého umění. Překvapivě mnoho styčných ploch s tímto světem objevujeme i v díle Ivany Štenclové. Také v jejím případě jde především o defobizaci prázdných ploch a prostoru v obraze. S tímto principem přímo souvisí i úsilí o vedení sugestivní nekonečné linie, jež je střídána monotónním, teplým vzorem válečku či symboly s jednoznačným významem takřka v duchu nového amerického dekorativismu. Takto vzniklé vrstvy jsou – snad tušeným, možná jen podvědomým – výrazem tradice a sounáležitosti s oním sedimentem paměti, na němž je vystavěna naše civilizace.

Tvorba Ivany Štenclové je nejsilnější tam, kde programově nekonstatuje, neusiluje o popis ani symboliku, jednoduše tam, kde nechává krystalizovat svou intuitivní touhu, a umělecké chtění. Na druhou stranu nás zaráží a rozněcuje rafinovanost takto vzniklých poselství, neproniknutelně zašifrovaných právě svou nesdělitelností.

19.7.2010 21:07:31 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...