zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mistrovská díla z kolowratské obrazárny

Mistrovská díla z kolowratské obrazárny

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Se sbírkami obrazů, jejichž budování patřilo od 17. století k oblíbeným kulturním aktivitám šlechtických rodin, se setkáváme snad na každém významnějším rodovém sídle. Kolowratové vytvořili svou obrazárnu během 18. století a přechovávali ji nejprve v Kolowratském paláci na Malé Straně v Praze. Kolem poloviny 18. století se sbírka přestěhovala do rodového zámku v Rychnově nad Kněžnou. Když byla založena Obrazárna vlasteneckých přátel umění – předchůdkyně dnešní Národní galerie, zapůjčili pro ni Kolowratové v roce 1796 nejlepší díla, která zde zůstala více než půl století, aby byla poté znovu převezena do Rychnova. V roce 1948 byl majetek Kolowratů včetně obrazové sbírky zkonfiskován, zpět ho získali v restitucích v roce 1992.

Podobně jako v 18.století byla v současnosti vrcholná díla kolowratské kolekce dlouhodobě zapůjčena Národní galerii a veřejnost má možnost vidět je v expozici staršího evropského umění v přízemí Šternberského paláce hned vedle Dürerovy Růžencové slavnosti.
Už první dílo je skutečným unikátem – Narození Panny Marie z roku 1465 připisované tyrolskému malíři a řezbáři Michaelu Pacherovi. Obraz byl podle nejnovějšího výzkumu součástí rozměrného oltáře s dalšími malbami, které se nacházejí v Alte Pinakothek v Mnichově nebo ve vídeňské Österreichische Galerie a jeho sochařská výzdoba v kostele v St. Lorenzen v jižních Tyrolích (dnes Itálie), pro nějž byl oltář původně vytvořen.
Z doby rudolfínské je zde od Hanse von Aachen, na jehož soubornou výstavu se můžeme těšit v příštím roce, známý portrét astronoma Jana Keplera a moralita s Kuplířkou, dalšími vzácnostmi jsou dvě Škrétova plátna, Jákobův příchod k Lábanovi a portrét Ignáce Jetřicha Vitanovského z Vlčkovi, který bývá považován za jeden z nejkrásnějších barokních portrétů.
Zátiší 17. století zastupují např. Johann Georg Hinz s hříčkou Regál s věcmi, Jacque Hupin a jeho téměř hmatatelné koberce a rychnovský panský malíř Jan Antonín Vocásek-Hrošecký.
Velmi působivé jsou portréty hraběte Františka Kolowrata Liebsteinského a jeho manželky Magdaleny od Daniela Schulze, dvorního malíře polského krále Jana Kazimíra, které vznikly pravděpodobně v roce 1659 při pobytu hraběcího páru ve Varšavě.
Pokud by někdo chtěl shlédnout celou kolowratskou sbírku - dnes obsahuje na 400 děl, většinou práce nizozemských, italských, německých a českých mistrů, podle barokní módy převažují portréty a zátiší –stojí jistě za to navštívit zámek v Rychnově nad Kněžnou, kde je vystavena.

14.12.2009 22:12:40 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud celý článek

další články...