zvláštní poděkování
Quantcom.cz

J.A. Pitínský chystá Vysoké tamaryšky

Wally Teltscherová, manželka R. Teltschera, s dětmi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Komponovaný večer se slovem a klasickou hudbou inspirovaný židovským náboženstvím a lidovou kulturou chystá ve špičkovém pěveckém i hereckém obsazení režisér J.A. Pitínský. Pořad Vysoké tamaryšky aneb Osmnáct požehnání, též Devatero sloupů opěrných je zatím naplánován jen na dva exkluzivní večery: slavnostní premiéra proběhne 7. října 2008 v 19:00 h na zámku v Mikulově, 9. října v 19 hodin se dílo představí ještě v Besedním domě v Brně.

Texty přibližující židovskou víru, zvyky i moudrý náhled na člověka ve světle Boží existence přednese herec Jan Potměšil. Působivou hudební složku z děl skladatelů Pavla Haase a Dmitrije Šostakoviče nastudovali výrazní umělci nejmladší interpretační školy - pěvci Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová a Michal Lehotský. Na klavír je doprovodí virtuos Jan Jiraský a také vynikající, cenami ověnčený Pavel Haas Quartet.

„Vysokými tamaryšky byli metaforicky označováni rabínové, jejichž pradávná slova v interpretaci Jana Potměšila tvoří textovou složku pořadu“, říká J. A. Pitínský. Režisér s dramaturgem Janem Špačkem se při sestavování scénáře inspirovali zejména knihou Devět bran Jiřího Langera, který je autorem i vzletných podnázvů pořadu – ty vedle rabínů označují i jejich motlitby. „V těch názvech je něco nejistého, ale i něco výsostného a jakoby ztajeného,“ říká Pitínský, podle něhož jsou nádherné Langrovy texty - „v prostotě, jadrnosti a v tiché, obyčejné, skryté velikosti“ - v souladu i v kontrastu k Šostakovičově hudbě.

Pořad se v Mikulově odehraje v předvečer výročí tragické události: přesně před 70. lety, 8. října v roce 1938, totiž město obsadila hitlerovská vojska. Nastalo nelítostné vyhánění občanů s židovskou národností, které urychlovali zejména mikulovští henleinovci: do Hitlerovy návštěvy 27. října chtěli mít totiž Mikulov „judenrein“, bez Židů…. Obyvatelé židovské čtvrti, po staletí přispívající ke kultuře a vzestupu města, ztratili během několika následujících dní a hodin svůj domov. Jejich majetek byl - za účasti bývalých sousedů - arizován, domy a památky zabrány. Stará synagoga se proměnila ve skladiště, na hřbitově byla zřízena střelnice… „Židovský Mikulov, nazývaný vzletně ´svatou obcí´ a ´městem a matkou v Izraeli´, byl i se všemi jeho rodáky odsunut do zkázy a nebytí, “ říká dramaturg Jan Špaček.

I proto bude mikulovská premiéra věnována památce JUDr. Richarda Teltschera (+ 1888 v Miklově, + 1974 v Londýně). „Přední mikulovský patriot, mecenáš, vinař a noblesní zakladatel tehdy nejvýznamnějšího židovského muzea v Evropě proslul jako reprezentant kultury, která nemůže být zapomenuta,“ uzavírá Jan Špaček.

18.8.2008 18:08:35 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek


Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...