zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy ČT na 34. týden

Z filmu Americký Macbeth

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Olympiáda na ČT2 utnula nabídku kulturních pořadů, a tak bylo třeba prstíčkem hrabat... abychom našli pár tipů, které by mohly zaujmout umění chtivé diváky. Tipy jsou to skutečně různorodé, tak si snad vyberete.

Dne 21.8. od 11:20 hod. na ČT1 můžete vidět dokumentární pořad o legendárním BROLNu pod názvem Putovali hudci. Čím prostší, tím dokonalejší - tak by se dala velmi stručně charakterizovat tvorba dnes už legendárního BROLNu - Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, tělesa, které znají posluchači a diváci na mnoha kontinentech. V roce 1992 slavil 40. výročí svého trvání a při této příležitosti vznikl v brněnském studiu České televize pořad, kde pod vedením primáše a uměleckého vedoucího Jindřicha Hovorky zpívaly některé z mnoha legend souboru. Jarmila Šuláková, Vlasta Grycová, Magdalena Úprková, Karel Rajmic, Milan Križo, Jan Beran, Václav Kovařík, Rudolf Tuček a mužský sbor z Moravské Nové Vsi.

Shakespearovo dílo stále inspiruje. O tom se můžete přesvědčit 22.8. od 22:50 hodin na ČT1, kdy se vysílá film Americký Macbeth. Děj je asi tento: Jsou mladí, draví, chtějí udělat díru do světa. Tedy lépe řečeno, všemi těmito vlastnostmi oplývá spíš Pat McBethová, její manžel Mac se ovšem rád a ochotně nechá svou agilní ženou vést. Zatím ale jen otročí od nevidím do nevidím ve fastfoodu Norma Duncana, který si jejich práce evidentně neváží tak, jak by měl. Poslední kapkou do poháru Patiny trpělivosti je Normovo rozhodnutí přenechat podnik svým dvěma synům. Proboha proč? Ti o něj přece nejeví nejmenší zájem, zatímco Mac s Pat neustále vymýšlejí, jak obchod zlepšit a zefektivnit. Mac by možná takovou nespravedlnost překousl, Pat je však žena činu, u níž od nápadu k akci není nikdy daleko.
Billy Morrissette, scenárista a režisér v jedné osobě, začal o přenesení Shakespearova Macbetha do současnosti a do fastfoodu přemýšlet zhruba před dvaceti lety, když sám v jednom takovém podniku pracoval. (Do té doby také - zhruba do první poloviny sedmdesátých let minulého století - Shakespearův děj situoval.) Jeho tehdejší přítelkyně a nynější manželka Maura Tierneyová jej v této myšlence nejen podpořila, ale posléze si dokonce Lady Macbeth, alias Pat McBethovou, s chutí zahrála. Snímek ocení především znalci klasického textu, kteří budou nepochybně se zájmem "vychytávat" dějové paralely (tři čarodějnice tu zastupují tři hippíci, krev na rukou lady Macbeth zase popálenina vařícím olejem apod.) Diváci Shakespearem nedotčení pak mohou ocenit dobře napsanou a s chutí zahranou černou komedii.

Pozorovat při práci výrazné tvůrčí osobnosti je lahůdka. Před lety se podařilo na dokumentární pás zachytit fascinující událost, kteoru můžete vidět na ČT2 24.8. od 22:05 hodin. pod názvem Leonard Bernstein nahrává West Side Story. V roce 1949 L.Bernsteina zavolal jeho spolupracovník Jerome Robbins, má prý skvělý nápad: broadwayský muzikál na motivy Shakespearova Romea a Julie. Mělo se jednat o boj dvou pouličních gangů v neyorské chudinské čtvrti. Ta myšlenka Bernsteina nadchla. Robbins pak ke spolupráci přizval Arthura Laurentse. Mezitím filmový režisér Robert Wise s choreografem Robbinsem natočili film West Side Story (1961) oceněný deseti Oscary. Další nápad přišel mnohem později: objednávka k nahrávce West Side Story s předními operními sólisty. Před tímto projektem Bernstein nikdy nedirigoval celou West Side Story. Nahrál sice z jejích motivů Symfonické tance, kde ale chyběly takové melodie, jako: Maria, Tonight, Officer Krupke nebo I Feel Pretty. Charismatický Bernstein, jeho inspirovaná hudba a velcí operní sólisté. Unikátní konstelace!

Pro nespavce určitě doporučujeme, aby si zapnuli ČT2 24.8. od 02:05 hodin. V talk-show Michala Prokopa Krásný ztráty budou tentokrát hodnotit své zisky a úlety Milan Hein a Petr Weiss. Principál dnes již v pražském divadelním provozu pevně zakotvené komorní scény Ungelt Milan Hein je jedním z mála herců, který byl schopen připustit si, že jeho síla spočívá spíš než v hraní v divadelní organizaci a dramaturgii. Jeho soukromé divadlo se opírá o výkony špičkových herců v komorním prostředí. Zároveň se stalo společenským centrem, příslušnost k němuž symbolizují židle věnované celou řadou osobností a příznivců divadla. Jedním z těch, kteří symbolicky darovali svou židli divadélku Ungelt, je i populární pražský sexuolog Petr Weiss. Profesor Weiss je ale nejen milovník divadla, ale také občan veřejně činný, ať již jako byvší člen Rady České televize nebo kandidát do Senátu. Pánové Weiss a Hein mají možná srovnatelných zkušeností víc, než by jednoho napadlo. I proto bude jejich posezení s Michalem Prokopem v jeho televizním baru neobyčejně zajímavé.

17.8.2008 23:08:32 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...