zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Harold Pinter – laureát Nobelovy ceny za literaturu

Harold Pinter

autor: archiv   

Britský dramatik, scenárista, herec, režisér, básník a prozaik Harold Pinter, který právě oslavil 75. narozeniny, se stal letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Ocenění získal za dramatickou práci, „která odhaluje hloubku prázdnoty skryté za každodenním tlacháním a vynucuje si vstup do uzavřených prostor úzkosti“.
Harold Pinter má nezastupitelné místo mezi umělci a intelektuály konce 20.století. Patří mezi aktivní umělce, kteří se otevřeně staví proti bezpráví a proti všem projevům totalitních režimů. Není tedy náhodou, že je blízkým přítelem Václava Havla a několikrát navštívil Čechy (poprvé roku 1988 při příležitosti premiéry Horáčtiny). Má na kontě více než třicet divadelních her, řadu filmových scénářů, próz a básní, je aktivním hercem i režisérem. Soucit s člověkem, úzkost nad lidským údělem, nad nepoučitelností, nad opakováním stále stejných chyb, nad neschopností se dorozumět, prolíná celým jeho dílem.

Narodil se 10. října 1930 v židovské rodině v londýnském East Endu. Zážitky z mládí a dětství, poznamenaného válkou, zpracoval v románu Trpaslíci (později též rozhlasová a divadelní hra). V roce 1948 začíná studovat herectví na Royal Academy of Dramatic Arts, ale zanedlouho studium opouští. Odmítá nastoupit vojenskou službu, a je proto souzen a krátký čas stráví i ve vězení. V roce 1951 má konečně možnost hrát - ve Společnosti Anewa McMastera v Irsku. V roce 1953 se vrací do Anglie, kde se ve Společnosti Donalda Wolfita setkává s Ronaldem Harwoodem (později též dramatikem) a stali se celoživotními přáteli. Poté vystřídal jako herec množství souborů.
Konec 50. let se stal obdobím jeho prvních významných her – Pokoj (The Room 1957), Mechanický číšník (The Dumb Waiter 1957), Narozeniny (The Birthday Party 1958), Správce (The Caretaker 1960). Z dalších jeho her: Milenec (The Lover), Návrat domů (The Homecoming), Krajina (The Landscape), Země nikoho (No Man´s Land), Zrada (Betrayal), Skleník (The Hothouse), Jiná místa (Other Places), Staré časy (Old Times), Horáčtina (Mountain Language), Shromáždění (Reunion), Měsíční svit (Moonshine) , …a v prach se obrátíš (Ashes to Ashes).
První jeho hra – Správce pod názvem Domovník byla u nás uvedena v Liberci v roce 1965. Harold Pinter je také autorem scénářů k mnoha filmům (např. Správce, Pojídač dýní, Quillerovo Memorandum, Nehoda, Poslední magnát, Francouzova milenka, Zrada, Deník želvy, Vyprávění služky ad.).

17.10.2005 17:10:50 Jana Soprová | rubrika - Medailony

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Coco Chanel jako přehlídka módy i života

Coco Chanel

Balet NdB přichází s novou premiérou věnovanou módní ikoně Coco Chanel. Choreograf Mário Radačovský připravil celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...