zvláštní poděkování
Quantcom.cz

NdB představilo plány pro nadcházející sezónu 2024/25

Martin Glaser Milan Šotek na TK NdB

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo Brno připravuje na sezonu 2024/2025 nové interpretace klíčových děl baletního, dramatického i operního kánonu. Zároveň pro jejich soubory vznikají nová díla, která budou mít v Brně své světové premiéry. ,,Obojí je možné díky kvalitě všech našich souborů, kterou potvrzují svými pravidelnými návštěvami naši věrní diváci, odborná veřejnost i naši zahraniční partneři. Je skvělou zprávou, že kromě špičkových domácích umělců přijali pozvání ke spolupráci i renomovaní zahraniční tvůrci, kteří nám nabídnou tolik potřebnou novou perspektivu. Prostor pochopitelně bude mít i nejmladší, nastupující divadelní generace. Právě možnost setkávání tvůrců s různou životní i uměleckou zkušeností je pro nás v příští sezoně klíčová. V turbulentní době je více než kdy jindy třeba hledat společnou řeč. I když nás mohou dělit rozdíly generační, geografické či estetické, při procesu tvorby nám všem jde o to připravit pro vás inscenace, které nám společně dají šanci dotknout se podstatných záležitostí našeho bytí,“ řekl Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

V pondělí 5. září 2024 od 18 hodin ožije piazzetta před Janáčkovým divadlem již tradičním open air koncertem Janáčkovy opery NdB. Těšit se můžete na sólisty, sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće, stejně jako na kolegy z Činohry NdB. Spolu s nimi nahlédnete pod pokličku připravované sezony a dozvíte se, jaká hudební překvapení vás čekají. Vstup zdarma.

Rok české hudby 2024 oslavující velikány české hudby bude vrcholit podzimním janáčkovským festivalem, kde se společně s Janáčkovým panem Broučkem vydáme na Měsíc a do 15. století v režii operního mága Roberta Carsena a pod taktovkou šéfdirigenta Janáčkovy opery Marko Ivanoviće. První premiéra vzniká ve spolupráci s madridskou operou Teatro Real a berlínskou Státní operou Unter den Linden, která se také na festivalu představí s inscenací Věc Makropulos režiséra Clause Gutha v hudebním nastudování dirigenta Roberta Jindry. Vrcholem festivalu bude oslava 100. narozenin opery Příhody lišky Bystroušky, na kterou se můžete těšit v novém obsazení – Adam Plachetka jako Revírník a Kateřina Kněžíková jako Liška.

Následující premiéry sezony 2024/2025 se ponesou v duchu překročení pomyslných hranic v nás, v boji mezi dionýským a apollinským principem, který vyvrcholí při poslední premiéře sezony v příběhu středověkého Krále Rogera, pozoruhodném díle polského skladatele Karola Szymanowského. O křehkosti mezilidských vztahů bude nové nastudování Mozartovy Figarovy svatby aneb jak málo stačí, aby byly zpřetrhány sliby věrnosti a svět mezilidských vztahů se stal spletí nepřekonatelných hranic postavených mezi nás. V nadcházející sezoně si nenechte ujít návrat úspěšných inscenací Salome a Alcina včetně všech hudebních skvostů velikánů české hudby Dvořákovu Rusalku či Jakobína, Janáčkovu Bystroušku a Její pastorkyni, Smetanova Dalibora či sváteční Hry o Marii Bohuslava Martinů.

Nová baletní sezona bude ve znamení dvou velkých premiér a zároveň divácky silných titulů, na kterých budou v NdB pracovat s významnými osobnostmi tanečního světa. Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi pro nás vytvoří zcela novou kreaci, původní balet Cyrano z Bergeracu na motivy veršovaného dramatu Edmonda Rostanda.
Jarní premiéra sezony bude patřit jednomu z nejdůležitějších titulů klasického repertoáru, a to Donu Quijotovi na hudbu Ludwiga Minkuse. Tato produkce bude od současného uměleckého šéfa a hvězdy Pařížské opery Josého Carlose Martíneze a přinese na scénu NdB španělský temperament spolu s vrcholnou klasickou technikou.

Balet NdB 2 bude i nadále připravovat skvělé večery do divadla Reduta, kde uvedeme v původní premiéře Program 5 a 6, kdy první ze jmenovaných bude věnován Roku české hudby 2024. Jsem přesvědčen, že umělecká kvalita naváže na předchozí programy, které otevřely cestu našemu mladému souboru do zahraničí, Jižní Koreje a Anglie.
Všechny důležité stálé projekty budou i nadále pokračovat, ať již jsou to lektorské aktivity, Mezinárodní den tance, hostování světových hvězd v našich představeních, hraní na letní scéně Biskupského dvora nebo benefiční Gala proti rakovině - Tancem pro život, pořádané ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem. Evropské baletní mládí pak podpoří druhým ročníkem mezinárodní baletní soutěže EDCB 2025.

Činohra NdB pro Vás na příští sezonu připravila hned deset repertoárových novinek! V Mahenově divadle uvedou dvě kanonické české hry - ty ovšem napsali čtyři autoři, neb vznikaly v bratrských tandemech. Půjde o Maryšu bratří Mrštíků, již odlehčí alegorická revue Ze života hmyzu bratří Čapků. Dramaturgické „dvojice“ se pak propíší do celé sezony: „nášup“ české dramatiky vyváží dvě současné světové hry, uvedené v českých premiérách. Vlastenci Petera Morgana, hlavního scenáristy seriálu Koruna (The Crown) a autora veleúspěšné Audience u Královny, nám dají nahlédnout do prostředí ruských oligarchů, které zrodilo muže, jenž následně rozpoutal největší válečný konflikt současnosti. Mistr autorských adaptací divadelní klasiky, Australan Simon Stone, nás zase v Hotelu Strindberg ubytuje mezi postavami věhlasného švédského dramatika, aby nám scény z jejich partnerských životů ukázal ve zcela aktuálním světle.

V druhé budově, v divadle Reduta, uvedou dvě původní české hry, které pro soubor napsali sami jejich režiséři. Tomáš Svoboda v „crazy komedii“ nazvané příznačně i přízračně Brněnské metro nabídne osobitou variaci „středověké morality“ o Bohatci, kterého zaskočí Smrt. Půjde však o ctnosti a nectnosti veskrze dnešní a vedle „mementa mori“ se především nezapomeneme smát! Martin Glaser, v zavedeném tandemu s Olgou Šubrtovou, půjde takříkajíc „s kůží na trh“, když svou hru s provokativním názvem Mešita zasadí do divadelního prostředí. To bylo odjakživa metaforou světa. Co je ještě v životě a v umění a v životě v umění přípustné? A je tam vůbec místo pro humor?
Vedle těchto her zasvětí Redutu dvěma moderním variantám antických mýtů, následovnicím inscenací Idomeneus a Amfitryon. Nesmlouvavý text izraelské dramatičky Sivan Ben Yishai, autorky loňské německé Hry roku, Like Lovers Do (Paměti Medúzy) zinscenuje Aminata Keita a jistě tím ještě více rozproudí vody, rozčeřené už předchozím Feministou. Janusz Klimzsa, matador divadla opřeného o herce, pak v kongeniálním vlastním překladu uvede hru „polského McDonagha“ Janusze Głowackého Antigona v Novém Yorku.

Když k předchozím řádkům doplníme ještě jména režisérů, jako jsou Michal Dočekal, Marián Amsler, Dodo Gombár, Jakub Šmíd a samozřejmě Štěpán Pácl, a dvě české premiéry monodramat předních světových dramatiků na Malé scéně Mahenova divadla: Déšť Ferdinanda von Schiracha a Krásná Anne-Marie Yasminy Rezy, věřím, že se rázem těšíme nejen my, ale už i Vy!

Od 17. do 28. května 2024 se Brno stane znovu hlavním městem divadelního světa. Jubilejní 15. ročník Mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno připraví pro diváky více než 70 představení a dalších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít.
Festival DSB zahájí 17. května soubor Baletu NdB 2 se svou autorskou performancí DNA na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Hned v úvodu festivalu čeká na diváky jedna z jeho hlavních událostí. Po více než deseti letech se do České republiky vrací prestižní Akram Khan Company britského choreografa bangladéšského původu Akrama Khana, která v rámci hostování uvede tanečně pohybovou inscenaci Kniha džunglí jinak. Velkolepou inscenaci plnou multimediálních projekcí tohoto již legendárního choreografa uvede festival v Janáčkově divadle 18. a 19. května 2024.
Jeden z největších a nejlépe hodnocených českých divadelních festivalů tak do Brna přiveze unikátní výběr zahraničních inscenací z Polska, Německa, Švýcarska, Slovenska a Velké Británie a ta nejlepší představení tuzemské divadelní scény. Více než 10 dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi, nabídkou pro dětského diváka a bohatým doprovodným programem spolupořádají téměř všechna brněnská divadla – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí.

„Já i celá dramaturgická rada vnímáme síťování a propojování festivalu s prestižními zahraničními aktéry umělecké mezinárodní scény jako další krok k jeho rozvoji a budoucímu směřování. Chceme tak divákům nabízet ke zhlédnutí projekty, které jsou jinak běžně k vidění na festivalech pouze v západní Evropě nebo třeba v Asii,“ komentuje Martin Glaser, ředitel festivalu a Národního divadla Brno.
A právě takovou inscenací, která aktuálně sklízí pozitivní divácké ohlasy na velkých zahraničních festivalech, je projekt Zaměstnanci varšavského Teatr Studia a polské režisérské hvězdy Łukasze Twarkowského. Inscenace reflektující budoucnost lidstva a jeho vztahu k robotice a umělé inteligenci bude uvedena mimořádně v pavilonu G2 na brněnském výstavišti. Tuto strhující multimediální show uvede festival na jeho samotném závěru 27. a 28. května 2024.

Janáček Brno 2024 1. – 24. 11. 2024 ve znamení Roku české hudby!Závěr Roku české hudby vyvrcholí v Brně třemi týdny festivalu Janáček Brno 2024 nabitými skvělými hudebními a divadelními projekty v podání špičkových českých a zahraničních interpretů. Mottem 9. ročníku festivalu je Bez hranic!... a česká hudba žádné hranice nezná. Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
Program letošního ročníku je věnován českým skladatelům a pro festivalové návštěvníky jsou připravena díla známá i skutečné rarity v provedení českých a zahraničních umělců. Prostě skvělé shrnutí toho, co česká hudba nabídla a stále nabízí nejen doma, ale i celému světu.

www.ndbrno.cz

1.4.2024 12:03:03 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Nová Spirála otevře na podzim

Nová Spirála stávající stav (Foto: Boys Play Nice)

Prostor nabídne nejen unikátní kruhový sál s otočným jevištěm a sezením až pro osm set diváků, ale také přidan ...celý článek


VČD v příští sezóně uvede sedm premiér

Dramaturgyně A. Zindulková Hlaváčková na zahajovací zkoušce

Východočeské divadlo uveřejnilo dramaturgický plán nadcházející divadelní sezóny, který blíže představuje šéfd ...celý článek


Zemřela herečka Simona Postlerová

Simona Postlerová (Zdroj: Divadlo na Vinohradech)

“Na jeviště jsem poprvé vstoupila v Národním divadle coby Hanička v Jiráskově LUCERNĚ” vzpomínala ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který celý článek

další články...