zvláštní poděkování
Quantcom.cz

MdB představuje tituly pro sezónu 2024/25

Drahý Evane Hansene (vizuál divadla)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno připravuje na příští sezonu devět premiér. Diváci se mohou těšit např. na nový muzikál Winton o zachránci židovských dětí za druhé světové války Nicholasi Wintonovi. Muzikál na motivy neuvěřitelného příběhu lidskosti, odvahy, skromnosti i lásky z pera Daniela Kyzlinka a Luďka Kašparovského, který vznikl přímo pro soubor MdB, uvedou 8. března 2015 ve světové premiéře pod režijní taktovkou Petra Gazdíka na jevišti Hudební scény.

,,V divadelní sezóně 2024/2025 pro vás připravíme celkem devět inscenací. Pět z nich bude uvedeno na Činoherní scéně, čtyři pak na Hudební scéně. Jedna z nich bude premiérou českou a hned 3 (!) uvedeme ve světové premiéře. Devět nových nádherných inscenací - devět kouzelných večerů s vašimi umělci ve vašem divadle! Domníváme se, že vás čeká další nádherná sezóna nabitá skvělými inscenacemi, na které nelze jinak než se těšit. Společně se všemi kolegy z našeho divadla věříme, že společně s vámi prožijeme kouzelné večery plné výborného divadla v nové divadelní sezóně 2024/2025!“ říká o nové sezóně Stanislav Moša, ředitel MdB.

První premiérou sezony budou Ocelové magnolie Roberta Harlinga, komedie o vážných věcech. S lehkostí a potřebným humorem vyprávěný melancholický a podmanivý příběh o potřebě blízkosti, pochopení a přátelství bude radostným setkáním jak pro diváky, tak pro dámský herecký soubor. Režie se navíc ujme žena, hostující režisérka Katja Pegan, ředitelka slovinského Divadla Koper. Premiéry 7. a 8. září 2024 na Činoherní scéně.
Atraktivním titulem bude komorní muzikál Drahý Evane Hansene v současnosti patří k nejúspěšnějším muzikálům na světě. Premiéru na Broadwayi v divadle Music Box Theatre v prosinci 2016. Dílo s hudbou a písňovými texty Benje Paseka a Justina Paula a libretem Stevena Levensona se záhy stalo takřka kultovním, diváci i kritika jej přijali s obrovským nadšením, inscenace byla nominována na devět Cen Tony a získala šest sošek. Stejně tak si odnesla i Cenu Grammy, Cenu Laurence Oliviera a mnoho dalších. Režie se ujal Stanislav Moša. Premiéry 21. a 22. září 2024 na Činoherní scéně.

Na začátku října uběhne 20 let od otevření Hudební scény. Názory mnohých škarohlídů, kteří v roce 2004 tvrdili, že Městské divadlo Brno po pár sezónách bude vlastnit nevyužitou zbytečnou budovu, se z dnešního pohledu zdají být již pouhými úsměvnými vzpomínkami. Brněnská muzikálová scéna se již natrvalo zapsala do (nejen) české divadelní mapy a na seznam premiér zde uvedených každý rok přibývají nové inscenace, ať už se jedná o premiéry původních titulů, nebo uvádění klasických muzikálů. V souvislosti s oslavami tohoto výročí se rozhodli vrátit k muzikálu, na který mnozí diváci dodnes vzpomínají. Díky téměř 150 reprízám, které se odehrály od premiéry v roce 2007, si pod názvem Čarodějky z Eastwicku spousta lidí vybaví spíše než původní knihu nebo film právě tuto inscenaci, která Petru Štěpánovi přinesla prestižní Cenu Thálie za ztvárnění démonického Darryla van Horna. Premiéry 5. a 6. října 2024 na Hudební scéně.

Domácí autorská dvojice Stanislav Moša a Zdenek Merta se v sezóně 20. výročí Hudební scény vrací na jeviště s novým pohádkovým muzikálem Pohádka o živé vodě, kterým je tentokrát příběh vycházející z té nejlepší české pohádkové tradice. Kouzelné dobrodružství ve světě, kde dobrému princi pomáhají mravenci, medvěd a orel, kde tři začarované princezny díky své čistotě pomohou odhalit faleš a kde nejvyšší hodnotou je dobré a láskyplné slovo, slibuje být magickou podívanou pro celou rodinu. Hudební scéna Městského divadla Brno pokračuje v uvádění původních titulů napsaných přímo pro ni, jak bylo od počátku její existence avizováno. Režie Stanislav Moša. Světová premiéra 25. ledna 2025 na Hudební scéně.

Další světovou premiérou bude dramatizace humorného románu o smrti Až na ten konec dobrý. Brněnský rodák Pavel Tomeš je autorem několika knih, sbírek fejetonů a také povídek. Jeho debutový román Až na ten konec dobrý získal Cenu čtenářů Magnesia Litera 2022, stal se bestsellerem a dočkal se i úspěšného zpracování v Českém rozhlase. Přestože se nikde v románu neobjevuje jméno místa, kde se odehrává, všichni Brňané a milovníci Brna v něm neomylně poznají svoje město. Světová premiéra dramatizace humoristického románu Pavla Tomeše se odehraje 1. a 2. února 2025 na jevišti Činoherní scény v režii Stanislava Slováka.
Poté bude následovat tragická fraška Otec z pera Floriana Zellera. Příběh penzisty Andrého je vyprávěn tak, že se divák může vcítit do fyzického a psychického stavu člověka, který postupně vinou nemoci ztrácí kontrolu nad sebou samým, především nad svou pamětí. Dojemný realistický příběh ukazuje obraz jedné rodiny, která se bez zbytečného sentimentu, místy až s černým humorem musí vypořádat s nastupující Alzheimerovou chorobou hlavního hrdiny. André postupně ztrácí přehled nejen o svých blízkých, ale i sám o sobě, přestává rozeznávat, co je současnost, co minulost… Tragikomická hra o tématu, které se dřív nebo později může týkat každého z nás, slibuje být hlubokým emotivním zážitkem. Režie Petr Gazdík. Premiéra 19. dubna 2025 na Činoherní scéně.

Posledním titulem budou legendární muzikál Šakalí léta. Oblíbený příběh snění o jiném, lepším světě mimo limity zoufale šedé reality se na jevišti Hudební scény objeví v naší původní inscenační i hudební úpravě. Jeho režisérem bude Stanislav Slovák. Premiéry 3. května 2025 na Hudební scéně.

Předplatné na příští sezonu je v prodeji od minulého týdne. Deset procent se prodalo ještě předtím, než divadlo vůbec oznámilo, co bude v sezoně 2024/2025 uvádět. Společně s prodejem Sezónního předplatného zahájen i prodej Předplatného pro pěkné podvečery. V rámci tohoto typu předplatného vás čekají dva činoherní a dva muzikálové tituly, jež patří v MdB k těm nejžádanějším. Pro divadelní sezónu 2024/2025 jsou pro vás vybrány tyto výjimečné inscenace: THE ADDAMS FAMILY, MY FAIR LADY (ZE ZELŇÁKU), HAMLET ANEB HÁDALA SE DUŠE S TĚLEM, PRACHY!.

4.3.2024 17:03:30 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek


Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...