zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 49. týden

Život hledáčkem Petra Bruknera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Čestmíra Řandy
Jaromír Hanzlík připomíná tvorbu předního českého herce, od jehož narození uplynulo v minulých dnech 100 let (1998). Režie P. Vantuch. Čestmír Řanda (*5. 12. 1923 – †31. 8. 1986) byl znám jako představitel energických mužů. Narodil se v Rokycanech, absolvoval průmyslovku a hrával s místními ochotníky. To bylo ještě za války, kdy tam občas zajížděli herci z Národního divadla Jaroslav Průcha a Ladislav Pešek. Ti mu doporučili přihlásit se po válce na konzervatoř. Po studiích Řanda nastoupil v Plzni, v roce 1960 přešel do Vinohradského divadla a odtud do Národního divadla, kde byl v angažmá řadu let. Z jeho filmových rolí si připomeňme Komedii s Klikou, Einstein kontra Babinský, Bílou paní, Bouřlivé víno. Z televizních inscenací pak Začátek konce, Odsouzeného z Pinktownu a Bohoušova syna. Film mu bohužel dával jen malé role, o to byly však výraznější. Jediná jeho větší role byla postava Drtílka v Machově komedii Přehlídce velím já (1969).
Vysílání: 09.12., 09.05 hod., ČT1

Hledání ztraceného času: V říši loutek
Dnešní díl z cyklu Hledání ztraceného času se věnuje loutkařskému divadlu v Čechách. Kromě slavného Spejbla a Hurvínka uvidíme i některé loutkařské soubory, které u nás fungovaly v první polovině 20. století (1999). Režie P. Vantuch. Fenomén českého filmu Karel Čáslavský (1937–2013) a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vznikalo mnoho let v České televizi. Karel Čáslavský byl filmový historik, archivář a publicista, který jako jeden z mála u nás dokázal obsáhle reflektovat historické, politické a společenské události. Do loutkového divadla zavítali filmaři opravdu jen výjimečně. To, co zachytili do r. 1945, vydá tak na jedno Hledání ztraceného času, přestože loutkářská tradice u nás byla stále živá a divadel a divadélek spousta. Vedle obligátního Spejbla a Hurvínka, kteří tehdy byli na vrcholu slávy (vystupují dokonce i v reklamních filmech), uvidíme i divadélko Říše loutek, které provozovali Anna a Vojtěch Suchardovi od r. 1920. Koncem roku 1928 se přestěhovali z Letné do tehdy právě otevřené Městské knihovny, kde Říše loutek sídlí dodnes. Poslední soubor, který filmaři zachytili, bylo Loutkové divadlo Umělecké výchovy, které působilo v letech 1913-1954.
Vysílání: 10.12., 08.55 hod., ČT2

Vladivojna La Chia: 8 hlav šílenství
Hudebně-dramatický recitál věnovaný tvorbě znovuobjevené básnířky a novinářky Anny Barkovové. Režie M. Nováková. Nespoutaný hudební fenomén Vladivojna La Chia, její (pětičlenné) 4Trio – ve složení Terezie Kovalová, Sylvie Bee, Petr Uvira, Luboš Pavlík, Marie Ladrová – a herečka Gabriela Míčová, držitelka Ceny Thálie a Českého lva. Renomované osobnosti české kulturní scény přivede na jedno jeviště pozoruhodný recitál „8 hlav šílenství“ věnovaný tvorbě znovuobjevené ruské básnířky a novinářky Anny Barkovové. Komponovaný hudebně-dramatický večer, jehož autorkou je Vladivojna La Chia, spoluautorkou a režisérkou Marta Nováková, nabízí v mnoha ohledech mimořádně intenzivní, až mysticko-intelektuální zážitek. Básně zhudebněné do lyrických i expresivních skladeb střídají svérázné postřehy a komentáře nelichotivé reality v nesvobodné zemi – citace z dopisů a deníkových zápisků v sugestivním podání Gabriely Míčové coby Anny Barkovové. Vše podbarveno nenápadně neklidnými videoprojekcemi. S tvorbou a osobností Anny Barkovové se Vladivojna seznámila prostřednictvím filmu 8 hlav šílenství, ke kterému složila hudbu (nominace na Českého lva) a následně vydala netradičně pojatý soundtrack – vlastní filmovou hudbu přearanžovala do písní na básně Anny Barkovové, které nazpívaly osobnosti od alternativy po mainstream. „Právě prostřednictvím hudby ke mně začala poezie Anny Barkovové promlouvat s ještě větší intenzitou než ze stránek knih. Dalším impulzem byly následné reakce publika na koncertech. Pochopila jsem, že slova kdysi málem zapomenuté básnířky promlouvají k lidem i dnes, možná daleko naléhavěji než ve své době.“
Vysílání: 05.12., 00.15 hod., ČT art

Život hledáčkem Petra Bruknera
Portrét legendárního herce Divadla Járy Cimrmana, ale i uznávaného fotografa, manžela a píseckého patriota. Připravil P. Bartovský. V roce 2023, kdy Petr Brukner oslavil osmdesáté narozeniny, se studenti z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku v čele s režisérem Pavlem Bartovským rozhodli vzdát mu hold dokumentem a obdarovat tím i jeho všechny fanoušky. Petr Brukner je asi náš nejznámější „naivní“ herec. Je nejen legendárním členem souboru divadla Járy Cimrmana ale i filmovým a televizním hercem, talentovaným fotografem, výtvarníkem, tvůrcem koláží atd. Výrazná část dokumentu se tak věnuje právě jeho druhé umělecké vášni a to focení. Fotografie z jeho života se tak ve filmu prolínají s osobním životem. V dokumentu samozřejmě nechybí další herci z divadla Járy Cimrmana, jako Zdeněk Svěrák a Petr Reidinger, ale ani Petrova rodina. Dokumentární portrét mapuje kromě jeho osobního života a herecké kariéry i všechny Petrovi umělecké aktivity. Zobrazuje ale i jeho případné životní strasti s nimiž se musí v životě poprat. I třeba se současnými trendy, jako je Instagram a selfie fotografie.
Vysílání: 06.12., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 08.12., ČT art

Dejvické divadlo (11/13) - Nové cesty, nové hry
Jedinečná pražská scéna od počátku po dnešek. Nový dokumentární cyklus A. Kisila. V roce 2015 vstupuje Ivan Trojan na jeviště Dejvického divadla poprvé jako režisér. Nikoli s divadelní hrou, ale s tématem, které společně s kolegy dotvoří do inscenace s názvem Zásek. O rok později je uváděna nová hra Daniela Mailinga Vzkříšení v režii Michala Vajdičky. Jako režisér se vrací ke spolupráci se souborem Miroslav Krobot a připraví ve spolupráci s Cirkem La Putyka inscenaci Honey, která se hrála v prostorách partnerského souboru JATKA78. Od roku 2017 se novým uměleckým šéfem Dejvického divadla stává Martin Myšička.
Vysílání: 07.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 10.12., ČT art., 12.12., ČT art

Příběhy obyčejného šílenství
Ivan Trojan v hlavní roli komedie Petra Zelenky o člověku, který se rozhodl brát šílenství okolního světa jako inspiraci. Kultovní inscenace Dejvického divadla (2010). Dále hrají: N. Divíšková, M. Krobot, K. Melíšková, M. Myšička, J. Ornest, Z. Žádníková-Volencová, J. Holcová, J. Plesl, K. Lidová a P. Šimčík. Kamera J. Hruša. Divadelní režie P. Zelenka, televizní režie J. Brichcín. Když v listopadu 2001 uvedlo Dejvické divadlo divadelní prvotinu známého filmového režiséra Petra Zelenky, stal se z ní rázem pražský hit, který vydržel na jevišti po mnoho let. Příběhy obyčejného šílenství se také rozletěly do světa, byly hrány ve dvanácti zemích, včetně USA, naprostým šlágrem se staly v Polsku, kde byly uvedeny v jedenácti divadlech. Příběhy obyčejného šílenství mají také dvě Ceny Alfréda Radoka. Staly se Hrou roku 2001 a umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot získal za roli Otce v této inscenaci ocenění Talent roku. Výlučná autorská hra Petra Zelenky, mimořádně úspěšný titul Dejvického divadla byl také autorem v roce 2005 zfilmován. V polovině září roku 2009 po osmi úspěšných sezónách byla odehrána dvě poslední představení. Česká televize byla při tom.
Vysílání: 09.12., 20.15 hod., ČT art

27.11.2023 10:11:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...