zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavel Kohout - 95 let

Pavel Kohout

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

10 způsobů lásky
Televizní film ze současnosti, v němž osudy deseti postav pohltí milostný vír (2009). Hrají: L. Štěpánková, F. Čapka, D. Sedláková, P. Batěk, A. Černá, V. Udatný, T. Kostková, M. Šplechtová, M. Havelka, O. Kavan a další. Na motivy divadelní hry Arthurovo Bolero scénář napsali P. Kohout, jehož 95. výročí narození si právě dnes připomínáme, a J. Mašínová. Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný. Tématem televizního filmu jsou nenaplněné či promarněné milenecké a manželské vztahy dnešních dnů. Jde o film povídkový: deset postav – deset milostných variací. Protagonisty jsou lidé současné vyšší střední třídy. Ti, kteří stačili vydělat nějaké větší peníze či je získali právě sňatkem a neumí je rozumně využít. Jsou-li muži, ženu pokládají za zaměnitelný majetek či, patří-li k opačnému pohlaví, muže za prostředek k zajištění bezstarostné existence. Povídky jsou navzájem provázány tak, jak je to v současné kinematografii moderní: postavy – v našem případě vždy jedna postava – přecházejí z jedné povídky do druhé, až se kruh uzavře. A právě na konci kruhu uvidíme opravdovou lásku, která bohužel už nemůže nic zachránit. Scénář televizního filmu napsala autorská dvojice Pavel Kohout a Jelena Mašínová, z jejíž scenáristické tvorby viděli diváci ČT např. seriál "Konec velkých prázdnin", televizní film "PF 77" (televizní ceny Elsa 2004, původní televizní dramatická tvorba: Pořad, Režie – Jaroslav Brabec, Herečka – Vlasta Chramostová), televizní film "Hodina pravdy" či "Hodina tance a lásky". Téma televizního filmu je parafrází divadelní hry rakouského dramatika Arthura Schnitzlera, která vznikla před sto lety a je u nás překládána jako "Rej"(Der Riegen). Jenže Schnitzler zakázal svou hru provozovat až do konce ochranné lhůty, tak ho trápily všemožné a opakované cenzorní zákazy. Poté, co lhůta uplynula, Pavel Kohout napsal jako poctu Schnitzlerovi divadelní hru "Arthurovo Bolero" a právě podle ní vznikl dnes natočený film "Deset způsobů lásky". Dnešní doba není tak prudérní a sex také není hlavním problémem hry: tedy vlastně ano, ale jen jako prostředek, s nímž lze dosáhnout nejrůznějších cílů. A ty cíle ukazují jednu tvář současné společnosti.
Vysílání: 20.7., 13.15 hod., ČT1

P.F. 77
Vlasta Chramostová v hlavní roli profesorky divadelní fakulty řeší otázku, kam až může zajít v sebeobětování svým dětem (2003). Dále hrají: J. Langmajer, S. Jachnická, I. Racek, M. Stropnický, D. Kolářová, J. Vinklář, Z. Rohlíček, M. Maurerová, M. Hofmann a další. Scénář J. Mašínová a P. Kohout, který dnes slaví 95. narozeniny. Kamera T. Sysel. Režie J. Brabec. Příběh kantorky, slavné herečky a jejích studentů je zasazen do dobového rámce utužené normalizace, do doby, kdy se po okupaci sovětských vojsk snažila většina přežít v šedé zóně, a v boji proti režimu byla ochotna riskovat své postavení jen hrstka odvážných. Herečka Damiánová připravuje na DAMU se svými studenty Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. Je mezi nimi zamilovaná dvojice – nadaný student Petr, který hraje Romea, a jeho dívka Hanka, která zkouší roli Julie. Právě se zformovala Charta 77 a stranické orgány DAMU útočí na své pedagogy, aby ji odsoudili. ÚV KSČ zorganizuje shromáždění umělců a tvůrčích pracovníků v Národním divadle. Všichni vědí, o co půjde: odsoudit Chartu 77 a demonstrovat věrnost straně a vládě. Damiánová stojí před dilematem. Jednalo-li by se pouze o ni, reagovala by nekompromisně. Jenže na ni snacha vyvíjí nátlak. Jde o kariéru jejího syna. Všichni čekají, jak se Damiánová zachová, nejvíc její studenti. A drama spěje k závěrečné tragédii...
Působivý příběh o morálce, svědomí i o lámání charakterů natočil režisér Jaroslav Brabec podle scénáře Pavla Kohouta a s využitím archivních záběrů, které jsou v místy černobílém ladění organicky vrostlé do obrazového ztvárnění atmosféry doby. Svou velkou roli tu dostala herečka Vlasta Chramostová.
Vysílání: 20.7., 20.00 hod., ČT2

Fenomén Kohout
Portrét významného spisovatele, dramatika a představitele naší exilové kultury Pavla Kohouta, jenž prošel v poválečném období bouřlivým a pro mnohé kontroverzním názorovým přerodem. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti jeho zítřejších 95. narozenin (1999). Připravili: P. Kosatík, V. Polesný a M. Šec. Hodinový dokument zachycuje život jednoho z nejkontroverznějších mužů českého veřejného života poválečné doby, spisovatele a dramatika Pavla Kohouta. Názory na něj se velmi různí. I Kohoutovi nejkritičtější odpůrci se však shodují s jeho přáteli a příznivci v jednom – že Kohout prožil svůj život, své politické i umělecké omyly a úspěchy "s plným nasazením". Díky němu se stal v pouhých dvaceti letech předním funkcionářem Československého svazu mládeže a kulturním atašé v Moskvě a se stejnou vervou později prosazoval socialismus s lidskou tváří. Jeho nasazení mu však pomohlo i poté, co byl režimem nedobrovolně vystěhován do Vídně, kde byl nucen začít budovat uměleckou kariéru opět od začátku.
Snímek vznikal s vědomím, avšak bez účasti Pavla Kohouta, který vystupuje s krátkým prohlášením teprve v jeho závěrečných minutách. Autoři tak chtěli předem vyloučit případná podezření těch, kdo v Kohoutovi vidí jen exhibujícího konjunkturalistu, který instinktivně zaujímá v každé době nejatraktivnější pozici. S vědomím složitosti a vnitřní rozporuplnosti látky tvůrci usilovali o plastičtější psychologický portrét, který by Kohoutův život zachytil "na pozadí doby" tj. spolu s údělem jeho současníků.
Vysílání: 19.7., 20.15 hod., ČT art

Klaun
Bolek Polívka v hlavní roli komedie Pavla Kohouta, který v těchto dnech oslavil 95. narozeniny. K adaptaci dramatikovy nejslavnější a nejhranější hry August August, august složil hudbu Michal Pavlíček a v inscenaci Městského divadla ve Zlíně dále účinkují: J. Pecha, D. Sitek, P. Zvonařová, L. Leicman, Z. Kružíková aj. Režie R. Tesáček. Divadelní představení nazvané Klaun nastudovalo Městské divadlo ve Zlíně podle hry Pavla Kohouta August August, august. Hořce smutná, ale i humorná hudební klaunérie, která sklízela úspěchy na mnoha jevištích světa, si stále uchovává své nadčasové myšlenky a hodnoty. Bolek Polívka a klaun – toto tak obvyklé spojení však v následujících chvílích dostane poněkud zvláštní rozměr.
Vysílání: 22.7., 20.15 hod., ČT art

10.7.2023 11:07:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Madama Butterfly a nabídne hned dva vyhlížené debuty

Madama Butterfly

Osmnáctá sezóna oceňované série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku, která v posledních letech pod celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev celý článek

další články...