zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 50. týden

Na plovárně s Václavem Havlem

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na plovárně s Václavem Havlem
Rozhovor Marka Ebena s dramatikem, spisovatelem a bývalým prezidentem České republiky uvádíme jako vzpomínku v den výročí úmrtí Václava Havla (2000). Režie J. Hojtaš. Rozhovor moderátora Marka Ebena s držitelem více než třiceti čestných doktorátů ze světových univerzit, významným literátem, dramatikem a filosofem, jenž se stal stěžejní tváří našeho disidentského hnutí. V době natáčení byl již dvanáctým rokem hlavou státu a právě na osobní zkušenosti s touto "řeholí" se moderátorovy otázky zaměřovaly. Tématem rozhovoru tak není politika, ale především slasti a strasti života na Hradě. Získal Václav Havel opravdu po revoluci pocit svobody? Jak odpočíval a jak se stavěli přátelé k jeho prezidentské funkci? A jak u něj probíhala tvorba ostře sledovaných novoročních projevů?
Vysílání: 18.12., 17.35 hod., ČT2

Zapomenutý příběh
Příběh narození Ježíška v písňovém pásmu Ondřeje Rumla se scénickým čtením Aloise Švehlíka. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Vánoční příběh o narození Ježíška v písních Zdeňka N. Bričkovského přednesl živě v prostorách Pražské Křižovatky Ondřej Ruml se svou doprovodnou skupinou a dětským sborem Iuventus, gaude! Cyklus jedenácti písní, který vyšel jako samostatné album v roce 2018, doprovodil scénickým čtením Alois Švehlík.
Vysílání: 14.12., 21.15 hod., ČT art

Zabijačka
Původní komická opera s podtitulem „Hladový je vždycky smutný, nacpat bříško, to je nutný". Přímý přenos k příležitosti ukončení českého předsednictví v Radě EU z Národního muzea. Divadelní performance divadla Vosto5 v režii J. Havelky. Režie televizního přenosu V. Bělohradský. V jedné nejmenované české vísce se místní sousedská komunita chystá na každoroční oslavu příchodu jara. Zima byla tuhá, zásoby jídla téměř došly.
Přesto se rituál slunovratu musí dodržet, a to již tradičně – uspořádáním domácí zabijačky, kdy se vykrmené prasátko zabije a zpracuje na pochutiny tak dokonale, že nezbydou ani kopýtka. Ale každá zabíjačka potřebuje Řezníka – a ten nakonec přijíždí. Je z jiného kraje, a proto nemá tušení o tom, jak to u nás na vsi chodí. Jiný kraj, jiný mrav, řeklo by se.
Svérázný a osobitý příspěvek k „národním“ operám v době, kdy národní opery již dávno ztratily svůj původní emancipační smysl. Jaký smysl tedy opera má? A jaký smysl má národ? Divadelní performance Jiřího Havelky a divadla Vosto5 ke končícímu českému předsednictví v Radě Evropské unie. Přímý přenos z Národního muzea v režii Víta Bělohradského.
Vysílání: 17.12., 20.15 hod., ČT art

6.12.2022 15:12:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 05 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 7. týden

I. Trojan a Z. Bydžovská (Příběhy obyčejného šílenství)

Příběhy obyčejného šílenství
Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Česká koproduk ...celý článek


Cyrano z Bergeracu v titulní roli Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík a Hana Maciuchová

Cyrano z Bergeracu
Jaromír Hanzlík, který v tomto týdnu oslaví sedmdesáté páté narozeniny, v titulní roli p ...celý článek


Zdeněk Podskalský - 100 let

Ztracená revue

Jizvy, jiskry, jistoty se Zdeňkem Podskalským
Unikátní rozhovor herečky Jiřiny Jiráskové se svým životním p ...celý článekČasopis 05 - sekce

OPERA/ TANEC

Gala Domu tanečního umění

Terpsichore

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vi celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Stínadelské legendy od D. J. Žáka ožijí v uličkách

Hra Stínadelské legendy

Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila novou rodinnou hru s názvem Stínadelská tajemství, která je tento celý článek

další články...