zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel Josef Abrhám

Josef Abrhám v inscenaci Lesní duch (Zdroj: Národní divadlo)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Josef Abrhám (*14. 12. 1939 – †16. 5. 2022) se narodil se ve Zlíně. Roku 1962 ukončil studia na DAMU. V letech 1962–1965 byl jako herec v angažmá v Divadle na Vinohradech, v letech 1965–1992 v Činoherním klubu, kde si svými výkony získal oblibu i u kritiky. V letech 1992–1994 byl krátce členem Činohry Národního divadla, kdy se představil jako Autolykus v Zimní pohádce, kde hrál se svou manželkou Libuší Šafránkovou (Hermiona). Předtím v ND několikrát hostoval – např. Zajíček (Lucerna), Vojta (Zápas s andělem), Michal (Bubny otce Neda), Alexej N. Beljajev (Měsíc na vsi), Frederik (Jeppe z Vršku), Reinero (Vzbouření v blázinci), Michail Chruščov (Lesní duch).

Byl vynikajícím členem ansámblu Činoherním klubu od jeho založení v roce 1965 do roku 1995. Hrál zde ve třiceti inscenacích.
K jeho nezapomenutelným hereckým postavám patřili Pan Mulligan v O’Casseyho Pensionu pro svobodné pány, Medik ve hře Aleny Vostré Na koho to slovo padne, Poštmistr v Gogolově Revizorovi, Trofimov v Čechovově Višňovém sadu, Aldoráďan ve Voltairově Candidovi, Herec v Gorkého Na dně, Ivan Vojnický v Čechovově Strýčku váňovi, Toffolo v Goldoniho Poprasku na laguně, Edmund Tyrone v O’Neillově Cestě dlouhého dne do noci, Capitano v komedii Jaroslava Vostrého Tři v tom, Icharev v Gogolových Hráčích, Frederick Fellowes ve Fraynově Bez roucha, Vaněk v Audienci a Macheath v Žebrácké opeře Václava Havla.
V roce 2020 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře.

Byl vyhledávaným filmovým i televizním hercem. Legendární jsou zejména filmy Kulový blesk a Vrchní, prchni! či Marečku, podejte mi pero! Za film Šakalí léta dostal Českého lva. Podstatná byla pro Josefa Abrháma spolupráce s Václavem Havlem. Právě v jeho filmovém režijním debutu Odcházení si zahrál odstupujícího kancléře. V televizi se proslavil rolí doktora Blažeje v seriálu Nemocnici na kraji města. Dále v nezapomenutelné Svatební cestě do Jiljí a předválečném dramatu Všichni moji blízcí, kde si zahrál s jeho milovanou životní partnerkou Libuškou Šafránkovu.

17.5.2022 17:05:16 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Předplatné 2022/2023

Články v rubrice - Zprávy

Poslední představení Petra Nárožného

Petr Nárožný při poslední děkovačce

Po 42 letech a 29 rolích se s Činoherním klubem rozloučila jedna z jeho historicky nejvýraznějších osobností - ...celý článekČasopis 26 - sekce

OPERA/ TANEC

Otello se vrací na jeviště NdB

Sung Kyu Park (Otello)

Co vznikne, když se setká dílo velkého dramatika a neméně skvělého skladatele? Otello! Jak málo stačí oběma ve celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Absurdní drama o začarovaném kruhu domácího násilí

J. Plesl (Žáby bez jazyka)

Žáby bez jazyka
Absurdní drama o začarovaném kruhu domácího násilí. Jaroslav K. se snaží dostat ke svým dět celý článek

další články...