zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 46. týden

Miroslav Donutil v Lucerně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Švestka
Jevištní sklerotikon. Stará vechtrovna ožívá v představení Divadla Járy Cimrmana (2001). Hrají: L. Smoljak, P. Brukner, J. Kašpar, B. Penc, V. Kotek, P. Reidinger a G. Rumlena. Autoři Z. Svěrák a L. Smoljak. Režie L. Smoljak. Divadelní kus fiktivního všeuměla Járy Cimrmana Švestka, na jehož vzniku se samozřejmě podíleli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, je tentokrát situován na nádraží Středoplky. Ne náhodou se tu setkávají bývalý vechtr s mladým, a další postavy, z nichž zaujme například sufražetka Jenny Suk. Dění se totiž točí kolem stromu, jehož sklizeň právě nastává. Ovšem když hovoříme o hře Švestka, nesmíme opomenout jednu důležitou okolnost. Je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenána i stářím jejího autora. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako zamlada. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.
Vysílání: 16.11., 20.00 hod., ČT2

Miroslav Donutil v Lucerně
Skvělý vypravěč a herec si pozval neméně slavné hosty (1996). Spoluúčinkují: J. Suchý, J. Sovák, I. Bittová, H. a P. Ulrychovi, M. Štědroň a další. Režie F. Polák. Do posledního místa vyprodaný sál pražské Lucerny přivítal skvělého vypravěče, baviče a herce Miroslava Donutila, který na pódium přivedl i své hosty a přátele. Mezi nimi například Jiřího Suchého a orchestr Divadla Semafor, herce Jiřího Sováka, zpěvačku Ivu Bittovou, sourozenecké duo Hanu a Petra Ulrychovi se skupinou Javory, sbor Bambini di Praga a řadu dalších. Součástí programu bylo i předání dvou platinových desek za 120 tisíc prodaných nosičů s tituly Miroslava Donutila „Pořád se něco děje“ a „Furt ve střehu“. Tento večer s neopakovatelnou atmosférou a výjimečnými hosty si nyní můžete v programu České televize připomenout.
Vysílání: 20.11., 22.00 hod., ČT1

Úsměvy Jany Dítětové
Jaromír Hanzlík představuje tvorbu vynikající české herečky (1999). Režie P. Vantuch. Dnes představí Jaromír Hanzlík tvorbu vynikající české divadelní a filmové herečky Jany Dítětové (*7. 10. 1926 – †9. 11. 1991). Jana Dítětová, vlastním jménem Jana Kalabzová. Vystudovala Hereckou školu E. F. Buriana a poté byla členkou souboru řady divadel. Ve filmu debutovala snímkem Karel a já (1942), kde ztvárnila dceru Jindřicha Plachty. Do konce války vytvářela různé mladé, krásné a naivní dívky (Prstýnek, U pěti veverek ad.), role naivních dívek ztvárnila i v následující dekádě. Na začátku šedesátých let se odmlčela a na plátna kin se vrátila až v roce 1968 životní rolí rozhlasové novinářky Heleny Zemánkové v dramatu Jaromila Jireše podle Kunderova známého románu ŽERT. Film byl však brzy zakázán a na herečku čekaly do konce života jen malé okrajové role.
Vysílání: 21.11., 08.10 hod., ČT1

Na plovárně s Milanem Uhde
Rozhovor Marka Ebena s naším předním literátem, dramatikem a bývalým politikem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Milan Uhde se narodil (*1936) v Brně, absolvoval obor čeština – ruština na brněnské filozofické fakultě. V letech 1958–1970 byl redaktorem literárního časopisu Host do domu, v letech 1972–1989 byl zakázán, po převratu 1990–1992 se stal ministrem kultury ve vládě České republiky, 1992–1996 předseda Poslanecké sněmovny, 1996–1997 předseda poslaneckého klubu ODS, od roku 1998 spisovatel ve svobodném povolání. Začal jako básník a prozaik, od roku 1967 píše hlavně dialogizované texty: divadelní, televizní a rozhlasové hry, kromě toho divadelní kritiky a eseje o literatuře. Jeho „domovskou scénou“ se stalo Divadlo na provázku. Ze čtyř desítek her vstoupila do širšího povědomí satirická kabaretní prvotina Král-Vávra (1964), pod cizím jménem publikovaná Balada pro banditu (1975), Pohádka máje (1976), obojí s hudbou Miloše Štědroně, Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl (1986), z nejnovějších textů muzikálové libreto Nana (podle Zolova románu, 2004) opět s hudbou Miloše Štědroně, a komedie Zázrak v černém domě (2007). Z rozhlasových her byl úspěšný monolog Výběrčí (1967) a drama–rekviem Velice tiché Ave (1981), zatím nejnovější je Zjasněná noc (2007). Byl mnohokrát vyznamenán – je např. držitelem cen Toma Stopparda, Alfréda Radoka, má Medaili Za zásluhy od prezidenta Václava Havla.
Vysílání: 17.11., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 21.11., ČT2

8.11.2021 13:11:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Hlaskontrabas Oktet vydává nové „severské” album

Hlaskontrabas Oktet  (Foto: Zuzana Lazarová)

Unikátní hudební formace Hlaskontrabas Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Pe celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa celý článek

další články...