zvláštní poděkování
Volný.cz

Vyhrajte vstupenky do Stavovského divadla!

David Matásek (Stát jsem já)

autor: Petr Neubert  

zvětšit obrázek

Soutěž s Národním divadlem o 8 x 2 vstupenek na reprízy představení STÁT JSEM JÁ ve Stavovském divadle. Autorem hry Stát jsem já je francouzský herec a režisér Vincent Macaigne, který pracuje pro film, televizi i divadlo. Stát jsem já jeho prvním publikovaným divadelním textem, který vznikl na základě stejnojmenné inscenace, s níž se Macaigne vydal na úspěšné evropské turné. Hra vypráví mýtus o zrození národa a o zrození státu. Je to příběh království a zároveň rodinná sága. Vše začíná králem, kterého všichni chtějí zabít jako symbol diktátorského režimu, jemuž dávno odzvonilo.

Děj se odehrává v neznámé zemi, v neznámém království, ale neustále se odkazuje na náš svět. Jsou zde použity reálné proslovy Nicolase Sarkozyho, citace z her Thomase Bernharda, odkazy na Donalda Trumpa a zmiňují se snad všechny státy naší planety. Je to země vymyšlená, vzdálená, která však s námi nějak až příliš nebezpečně souvisí. Je to hra o společnosti, která se nedokáže přerodit a točí se v kruhu prokletí a vlastních selhání. Ve hře se objevuje spousta popových písní, okouzlujících novinářek, šarmantních moderátorů a vtipných a chytrých politiků. Protože: i když se mluví o politice a nenapravitelnosti lidského ducha, musí to být hlavně zábava. Ve výsledku je to pohádka o jednom království, kde, aby se všichni měli dobře, musí se nejdřív povraždit.
Hrají: Pavel Batěk, Robert Mikluš, Kateřina Winterová, Filip Kaňkovský, Anna Fialová, Petr Vančura, David Matásek. Režie Jan Mikulášek.

SOUTĚŽ:

Kdo vytvořil kostýmy k inscenaci Stát jsem já?

a) Linda Boráros
b) Katarína Hollá
c) Kateřina Štefková

Odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu redakce@scena.cz
do 30. 9.


www.narodni-divadlo.cz


Správná odpověď je c) Kateřina Štefková.
Výherci na představení STÁT JSEM JÁ ve Stavovském divadle jsou: Petr Č., Ondra N., Sylva S., Jan Z., Milan D., Monika Z., Alex N. Aleš R. Gratulujeme Redakce.

20.9.2021 18:09:41 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hrabal a muž u okna (MdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Laterna magika se vrací na EXPO s novou inscenací

Radim Vizváry (Robot Radius)

Po 50 letech se Laterna magika vrací na světovou výstavu EXPO. Speciálně pro ni vznikla na půdě Nové scény Nár ...celý článek


Série diskuzí ND Talks: Inventura

ND Talks: Inventura

Výměna uměleckého vedení v Činohře Národního divadla dává možnost ohlédnout se za tím, o co tým v čele s Danie ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech
Životní příběh, úspěchy a pády světoznámého kytaristy. Britský doku celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Kurz negativního myšlení a Listopad

Kurz negativního myšlení

Kurz negativního myšlení
Příběh jedné velmi netradiční psychoterapie šokem. Norská černá komedie (2006). Hr celý článek

další články...