zvláštní poděkování
Volný.cz

Nová sezóna ve Východočeském divadle Pardubice

Dramaturgyně VČD Jana Pithartová na TK

autor: Jiří Sejkora   

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo Pardubice vstoupilo do své již 112. divadelní sezóny, která divákům nabídne čtyři zbrusu nové tituly a další čtyři premiéry inscenací nastudovaných v minulé sezóně, bohužel však veřejně neuvedených. „Kromě dlouhé řady představení, která jsme měli, leč nemohli odehrát v loňské i předloňské sezóně, dlužíme i několik premiér inscenací, které již nazkoušené ‚stojí ve frontě’. V Městském divadle to jsou Žítkovské bohyně a Jako břitva a na Malé scéně ve dvoře Venkov a Normální debil 2. Tyto hotové inscenace postupně ‚oprášíme’ a jejich premiéry uskutečníme do konce letošního roku. Teprve pak se otevře čas a prostor novému zkoušení,“ upřesňuje dramaturgyně divadla Jana Pithartová.

První novinkou sezóny bude komedie Alana Ayckbourna Ona není vadná!, jež dává nahlédnout do prostředí komerčního televizního studia, v němž vznikají nekonečné rychloseriály. „V zájmu nízkorozpočtové vysoké produktivity v nich však nehrají herci, ale herečtí roboti, na jejichž chod dohlíží kdysi slavný filmový režisér, nyní frustrovaný alkoholik. Když ho ve studiu navštíví obdivovatel jeho někdejší tvorby, který touží po umělecké kariéře, a když jedna půvabná robotka začne projevovat nenadálé emoce, začnou se dít věci…,“ nastiňuje výchozí zápletku Jana Pithartová. Tvůrcem inscenace bude režisér Zdeněk Dušek, který v Pardubicích naposledy režíroval Goethovo Spříznění volbou a před tím komedii Z postele do postele, rovněž od Alana Ayckbourna, která je již pátou sezónu v živém repertoáru.

Následující politická taškařice Mimo záznam těží z předvolebních tahanic a čachrů v (nejen) českých zemích. „Děj má dvě souběžné linie ve dvou prostředích, která má divák stále před očima: v hodinovém hotelu pro V. I. P. hosty v krkonošském svahu nad horním tokem Labe a v salonku jiného hotelu kdesi v Hradci. V prvním prostoru tráví ilegální líbánky nesezdaná dvojice ženatého předsedy vlivné politické strany a šéfky jeho poradců. Ve druhém kují předvolební pikle jejich protivníci a bujaře se k tomu posilňují alkoholem,“ prozrazuje Jana Pihartová. Autorem hry i režisérem inscenace je Petr Novotný, který své texty publikuje pod pseudonymem Petr Abraham.

Poslední novou inscenací v Městském divadle bude muzikálová komedie Pekařova žena odehrávající se na francouzském venkově ve 30. letech zalitých šansonovými melodiemi. Do zapadlé vesničky se přistěhuje pekař se svou mladou ženou. Pro venkovany je to událost. Nové pečivo je výtečné a pekařova žena krásná. Jenže se zamiluje do místního svůdníka a manžel ze žalu přestane péct. Co udělají venkované, aby nebyli bez chleba? „Děj je inspirovaný stejnojmenným filmem francouzského režiséra Marcela Pagnola, který napsal scénář podle vlastní divadelní hry, jež se v Čechách hrála pod názvem Pekař a kočka. Komedii chystá brněnský režisér Petr Gazdík, který v Pardubicích režíroval Kvítek z horrroru,“ říká Jana Pithartová.

Na Malé scéně ve dvoře divadlo uvede českou premiéru poetické hry pro jeden herecký pár Rychlost dopadu sněhové vločky. „Je o síle nevyhnutelného setkání, o jiskře, která přeskočí mezi dvěma lidmi a nedá se ničím uhasit, o nekonečnu možností konečného života, o nezadržitelnosti prchajících okamžiků, před nimiž se otevírají jiné prostory,“ přibližuje Jana Pithartová. Hru napsala mladá anglická dramatička Nina Jane Berry a k režii si ji vybral Mikoláš Tyc, který se v Pardubicích představil scénickým čtením Slepice na zádech a inscenací Bílá nemoc.

Divadlo chystá i nová scénická čtení cyklu INprojekty a poetické pořady v Poediu. „7. října to bude večer věnovaný Jiřímu Suchému, tentokrát mimořádně uvedený na Malé scéně ve dvoře,“ dodává Jana Pithartová.


www.vcd.cz

6.9.2021 09:09:22 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Už nikdy fronty na banány, vyzývají osobnosti kulturní scény

Už nikdy fronty na banány

Pod heslem #SbohemSoudruzi se nese iniciativa mnoha tvůrčích osobností pod záštitou spolku Dekomunizace. Vyzýv ...celý článek


Divadelní portál Dramox míří do světa

Martin Donutil (Amerika)

Česká divadelní streamovací platforma Dramox vstupuje do své druhé sezony. Od 23. září mohou předplatitelé sle ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

něco něco: Každá písnička zní trochu jinak....

něco něco (Foto: Jana Plavec)

Pražská písničkářsky-elektronická dvojice něco něco vydává druhé řadové album s názvem Útržky. Osmipísňové Útr celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Jihočeské divadlo rozjíždí premiérovou sezónu

Ayano Nagamori, Zdeněk Mládek (Rádio Svobodná Bystrouška)

Hned tři novinky z minulé sezóny nabídne první premiérový víkend v Jihočeském divadle. Činohra se vrací na jev celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 40. týden

Dcera

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie celý článek

další články...