zvláštní poděkování
Volný.cz

Letní divadlo v Grébovce 2021

Letní divadlo v Grébovce

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Zveme Vás na druhý ročník události Divadla Marianny Arzumanové - Letní divadlo v Grébovce 2021 v překrásném novorenesančním prostoru Grotty v Havlíčkových sadech. Od 6. 8. nabízí divákům 8 večerních představení každé srpnové úterý a pátek vždy od 20:00 hodin. Patronát nad událostí převzal světově uznávaný klavírní virtuóz, maestro Jevgenij Kissin.

Letní divadlo v Grébovce 2021 je mimořádná kulturní událost, konající se druhým rokem v překrásném novorenesančním prostoru Grotty v Havlíčkových sadech. První ročník události se uskutečnil v létě 2020 a přispěl k oživení kultury na Praze 2 po několikaměsíčním uzavření divadel z důvodu opatření proti pandemii. Divadlo MA připravilo pro občany Prahy tři rozličná divadelní představení pod širým nebem zdarma, jako malou satisfakci za absenci kulturního života.
V létě 2021, zde Divadlo MA otevře svou divadelní scénu. Po následujících 8 měsících s uzavřenými divadly, Divadlo MA nabízí divákům 8 večerních představení, včetně zcela nové divadelní hry Polyfonie.Čechov.cz. V Grottě se bude hrát každý pátek a úterý od 20:00 hod v období od 6. do 31. srpna. Přesný program, viz níže.

Divadlo MA je pražské nezávislé divadlo s vlastní divadelní scénou na hranici Prahy 1 a Prahy 2. Příběh divadla začala režisérka a herečka Marianna Arzumanová na podzim roku 2013 v divadle D21 s premiérou představení Buenos Aires, vystupte! Opakovaně plné hlediště se nechávalo unášet osudy Evropanů v Argentině čtyřicátých let. Divadlo Marianny Arzumanové tehdy hostovalo kromě divadla D21, také v divadle Na Prádle anebo na malé scéně Divadla na Vinohradech. Dnes má Divadlo MA, jak se nyní jmenuje, profesionální charakter a po několika sezónách úspěšného hostování v Divadle v Celetné a krátkém hostování v Divadle v Řeznické otevřelo v září 2020 vlastní stejnojmennou domovskou divadlení scénu v Žitné 41 – Divadlo MA.
V období druhé vlny pandemie od října do května letošního roku vysílalo online 5 svých představení, vytvářelo podcastové vysílání (hosty byli např. Marek Hilšer či Jitka Molavcová) a představilo také novou hru.
V ansámblu Divadla MA působí např. Eliška Nezvalová, Jiří Krejčí, Igor Šebo, Ondřej Král, Pavlína Kročová, Matouš Zah, Jiří Valeš, Denisa Licková, Janusz Hummel, Štefan Radačovský, či Tereza Slánská.

Výjimečné zpracování her Divadla MA se opírá o metodu K. S. Stanislavského, ruského herce, režiséra, teoretika a divadelního pedagoga. Marianna Arzumanová metodu moderním způsobem využívá i ve své akademii. Většina herců z divadla totiž prošla její výukou, kterou provozuje v pravidelných workshopech. Hlavním nástrojem je tak autenticita a divadlo začíná právě ve chvíli, kdy divák vstoupí do divadla. Ze samotného představení si má potom divák odnést především vlastní silnou emoci.


Program festivalu Letní divadlo v Grébovce 2021:

6. 8., 17. 8. a 31. 8 - Zabít draka
Nadčasová filosofická pohádka, o totalitě ve všech formách a obdobích dějin od Jevgenije Švarce posloužila jako předloha a znovu ožívá v režii Marianny Arzumannové. Tentokrát ale klade důraz na současné prostředí a aktuální dění v Česku. Odkud nás drak sleduje tentokrát a v jaké podobě asi vstupuje do našich duší v moderní době? A cítíte ho vy sami jako nebezpečí nebo pevně víte, že se mu dokážete postavit?
Zabít draka vyžaduje nadměrné úsilí, nicméně zbavit společnost vnitřních pout a zabít draka v každém z nás, je úkol mnohem složitější.
Představení vzniklo v režii Marianny Arzumanové, divadelní autorky a režisérky, která mimo jiné 10 let působila jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa v Moskvě a poté v Praze.
Hrají: Matouš Zah, Denisa Licková, Štefan Radačovský, Igor Šebo, Janusz Hummel, Jiří Valeš, Jaroslav Tůma, Soňa Beaumont, Elvíra Nikitina a další.

10. 8. a 13. 8. - Polyfonie.Čechov.cz
Je až k smíchu, absurdní, jak se lidé navzájem neposlouchají. Od první chemické reakce mezi partnery, přes první nevěru, a dokonce ani po smrti si nerozumí. Čechov je nemilosrdný a takové lidské polyfonii se směje.
Je nepřekonatelným psychologem a nadčasovým autorem.
Hrají: Eliška Nezvalová, Jiří Krejčí, Pavlína Kročová, Igor Šebo, Tereza Slánská, Jiří Valeš, Janusz Hummel Ve scénáři jsou použity méně známe jednoaktovky a méně znnámé povídky A. P. Čechova.

20. 8., 24. 8., a 27. 8. - Traktát o lásce - Pojednání o citu, který nás doprovází v každé vteřině našeho života, který nás žene přes všechny překážky a leckdy nás přiměje dělat psí kusy. Z pohledu nezávislého pozorovatele to může být někdy velmi zábavné. A nemusí se ani jednat o onen vysněný cit mezi partnery.
Pokaždé ji prožíváme v jiné podobě: jednou je to láska mateřská, podruhé láska k tvorbě. Láska k umění a láska plná vášně… A někdy je zase láska dočista slepá.
Inscenace sleduje lásku mnoha forem a nahlíží na ni přes významné slavné scény labyrintu světové dramaturgie – od Aristofana až po Čechova. Scéna se ponoří do obrazu s velkým emočním nábojem a hned se vyjevuje další, přesně jako jsme na to zvyklí v životě. Ale kdo je režisérem? Bůh, my sami nebo snad osud? Kdo řídí naše jednání a s jakými úmysly tolik milujeme? Představení je bez kompromisů. Nepodléhá komerci.
Ani žádnému finančnímu tlaku – sděluje jen to, co je od počátků věků přímo uvnitř nás.
Hrají: Eliška Nezvalová, Eva Alner Jízdná/Pavlína Kročová, Denisa Licková, Tereza Slánská, Jiří Valeš, Janusz Hummel, Igor Šebo.

2.8.2021 17:08:31 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

BEZ HRANIC/BEZ GRANIC předvede všechny podoby divadla

Vizuál festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC

Od 30. září do 10. října 2021 bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn po třicáté hostit mezinárodní d ...celý článek


Divadlo a tanec na 4+4 dny v pohybu

Diederik Peeters

Až do 26. září nabízí Festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu divadelní a taneční představení v prostorec ...celý článek


Krakonošův divadelní podzim 2021

Vassa (Rádobydivadlo, Klapý)

Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův Divadelní podzim proběhne od 24. 9. do 2. 10. 202 ...celý článek


Zažít město jinak v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí

Tradiční sousedské slavnosti Zažít město jinak se odehrají i v okolí pražského Smetanova nábřeží. Jedním z mno ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Rock for People 2022 představuje první část line-upu

Royal Blood

Organizátoři festivalu Rock for People představují první část festivalového line-upu na rok 2022. Dosud největ celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

NM otevřelo stálou expozici Zázraky evoluce

Zázraky evoluce

Kostra plejtváka myšoka je od září po náročném restaurování opět přístupná návštěvníkům Národního muzea společ celý článek

další články...