zvláštní poděkování
Volný.cz

Bouře plná bílé magie a imaginace

E. Křenová, D. Prachař a Z. Piškula (Bouře)

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Další ročník Letních Shakespearovských slavností otevřela inscenace Bouře. Naštěstí pouze bouře magická, ne atmosférická. Přírodní jev se přesunul do emocí, aby utkal elixír zápletek vztahů, zosnoval případnou pomstu, probudil čistou lásku, nabídl absurdní komediální vstupy a hlavně zasáhl diváka. Režijní tandem SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka) vstoupil do slavností třetím titulem (předtím Sen noci svatojánské a Romeo a Julie), tím se nabízí určitá paralela.

William Shakespeare Bouří zavřel kapitolu svého života jako dramatik. Měl tudíž právo na účtování, na návraty k nedořešeným otázkám ve svých hrách, není tedy divu, že v ní nacházíme citace nebo motivy např. z Macbetha, Krále Leara, Hamleta, Richarda III., Romea a Julie a z mnoha dalších her.
SKUTR rozehrává inscenaci ve scéně Jakuba Kopeckého, které dominuje na horizontu povrch měsíce, v popředí scény pracují s rozházenými poleny dřeva, v centru dění bílá ocelová konstrukce s dominantním dalekohledem. Na scéně jsou rozmístěné zářivě bílé hvězdy na pružných tyčích, nechybí kulatý stůl. Toto sférické středověké členění komunikuje s textem hry - sféra zemská (polena), nebeská (hvězdy a měsíc) a božská. Peklo znázorňuje postava Kalibana.
Kostýmy Simony Rybákové nabízejí majestátnost, étos, střídmost, divokost a pozemskost. V případě Duchů bohatou fantazii směřující k přírodě. Prosperův kostým je střídmý, Ariel se stromkem na hlavě. Miranda má šaty překypující lehkostí a čistotou mládí.
Prospero v podání Davida Prachaře je poklidně moudrý. Jako hybatel děje je velmi rozvážný, z počátku rozpoutá bouři, aby se mstil, ale postupně svou negativní energii přeměňuje v odpuštění. Prachař do blankversu vkládá odbočky v podobě komentářů, které sedí a zapadají do kontextu. Tomu je uzpůsobený herecký projev, jakoby těžká a náročná rozhodnutí (hýbat osudy druhý, zejména blízkých příbuzných, určitě není nic jednoduchého) podává s lehkostí. Tak nějak je jakoby odfoukne, ať už jsou pryč. Tíží ho starosti s dospívající dcerou, ve scéně, kdy jí chová na klíně jako malé děvčátko je velmi roztomilý až nostalgický.
Ondřej Malý jako Alonso, neapolský král v dané situaci, kdy je odtržen od své moci a je nucený jednat primárně za účelem přežití je chvílemi ochromený, převládá u něj smutek nad ztraceným synem.
Csongor Kassai není na LSS nováčkem, jeho Ariel je skutečně nadzemský, zejména vynikají jeho pohybové kreace s rukama, doslova vlaje až k rozpustilosti, místy směřuje k šibalství. Bere si k srdci slova Prospera, aby se stal mořskou pannou.
Miranda v podání Elišky Křenové je ve věku dospívání a zrání, ale velmi si váží otce. Velmi důležité poselství dnešní mladé generace. Velmi zajímavá je v objevování mužského elementu, kdy např. Ferdinanda si doslova očuchává. Je drzost je přiměřená k okolnostem, otec ji vychovával na pustém ostrově bez jakýchkoli společenských zásad.
Zdeněk Piškula je patřičně zmatený, láska k Mirandě v něm přímo hoří, přeskakuje veškeré fáze probouzení a touží bezhlavý a zmatený. V kontrastu k jeho zamilovanosti je hluboký žal, z domnělé ztráty svého otce.

Shakespearova Bouře je zažehnána formou pokání a odpuštění. K závěru zůstává na scéně Ariel a Prospero. Ten trhá stránky knih, filozofickou úvahou hodnotí sebe, lidi. Zda došlo k vykoupení nebo nápravě, to už je na zhodnocení každého diváka. Každý máme v sobě energii, kterou burcujeme své vnitřní síly a překonáme překážky nebo zapálíme požár. To je na každém z nás.


www.shakespeare.cz

12.7.2021 18:07:18 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2021 - Bouře

Články v rubrice - Recenze

Tři grácie z umakartu - čas zúčtování

I. Svobodová, Z. Adamovská a A. Rusevová (Tři grácie...)

Studio DVA uvádí od června 2021 další skvělou komedii Tři grácie z umakartu autorek Michaeli Doleželové a Jank ...celý článek


Tři veteráni na Kunětické hoře - vtipné a poučné pobavení

Martin Mejzlík a Alexandr Postler (Tři veteráni)

Kunětická hora ožívá díky souboru Východočeského divadla nejen návštěvou panovníka Karla IV. (Noc na Karštejtn ...celý článekČasopis 30 - sekce

HUDBA

Zemřel František Nedvěd

František Nedvěd

Ve věku 73 let zemřel 18. 7. 2021 populární písničkář a kytarista František Nedvěd.
Folkový písničkář Frant celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

To je opera: Lazebník sevillský

To je opera: Lazebník sevillský

To je opera: Lazebník sevillský
Tvrdí se, že Gioacchino Rossini je králem italské opery buffa (komické), a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 30. týden

Evropské zámky a paláce (1/5) - Údolí řeky Loiry

Příběh Paláce
Palác kultury na Vyšehradě je výmluvným památníkem pochybné estetiky bývalých vladařů a etiky celý článek

další články...