zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Podvratnost hlasu a verše

Ilustrační foto (Archiv festivalu)

  

Projekt básnických dílen a performací má být festivalem experimentální poetiky a performací. Chce rozložit zavedenou estetiku, ctít změnu a oživit vynalézavost. Projekt 2000: Podvratnost hlasu a verše se koná v Galerii No D (Roxy klub) Dlouhá třída 33 ve dnech 10.-28.listopadu.
"Domnívám se, že všechny poetické manifesty mají s Aristotelem něco společného. Představují nitky, které se zbíhají dohromady." říká Jenne Magno, vůdčí osobnost Pražské školy poetiky, k tomu zda tato škola vychází z tradic Aristotelovi Poetiky. "Naše škola a tím i tento festival se snaží o rozšíření poezie všemi netradičními prostředky, např. zpěvem, tancem hudbou nebo pohybovým divadlem."

Festival se zaměřuje na rozmělňování hranic slova, textu, hlasu a obrazu. Charles Bernstein definoval experimentální poetiku jako "rozpínání poezie jinými prostředky". Projekt je mnohojazyčná koláž básnických dílen a performací s důrazem kladeným ve stejné míře na češtinu jako na angličtinu.

J. Magno jsme se dále zeptali: Vážná hudba vyžaduje určité zkušenosti a připravenost diváka, je tomu tak i v případě vašich poetických performací?
"Určitě je dobré znát kontext poezie. Umělci, kteří vystoupí v tomto projektu jsou určitým způsobem pohlceni procesem svého uměleckého vývoje. Toto ocení zejména znalci. Ovšem i ostatní diváci zde najdou své. Všem se snažíme ukázat nové cesty vnímání. Představujeme zejména proces, nikoli výsledný produkt, který by šlo prodat."
Mohla byste trochu přiblížit proces tvorby? Jak dané performace vznikají?
"Každý umělec má svůj individuální postup. Obecný princip je spojuje. Úcta ke stvoření a detailu a mimořádně vysoká úroveň angažovanosti se sebou, komunitou a zemí. Proces tvorby nejenže integruje a přináší rovnováhu, ale zároveň vzniká i společenství. Nejedná se o společenský aktivismus a boj se společenskými problémy. Boj se sebou samým, jak i naše společenství působí podvratně, tzn. jak bojuje se svými strachy."
Hovoříte o individualitě umělců ve prospěch společného vystoupení. Pracujete i s individualitou diváka?
"Účastníci projektu tvoří svá vystoupení interaktivní. Divák se nemusí aktivně zapojit. Nemusí mluvit nebo tančit. Myslím si, že předváděné dílo má takovou sílu, aby zangažovalo diváka."
Na workshopech a performacích se podílejí tito umělce: Anne Waldmen (US,'); Antonie Svobodová (CZ,'); Anna Vaníčková (CZ,'); Pavla Jonssonová (CZ,'); Iva Vodrážková; KAteřina Kotková (CZ) a Lydia Lunch (US). Jednotlivé performace začínají od 20:00 a proběhnou ve dnech 10.-12.; 24.-28. listopadu.

15.11.2000 JoMe | rubrika - Zákulisí/ Klípky