zvláštní poděkování
Volný.cz

Hrdinové kapitalistické práce v Komedii

Hrdinové kapitalistické

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Projekt novinářky Saši Uhlové HRDINOVÉ KAPITALISTICKÉ PRÁCE před třemi lety rozbouřil mediální vody a obrátil pozornost ke světu levné práce, který celospolečenská debata většinou opomíjí nebo přímo ignoruje. Nyní se projekt dostává i na divadelní jeviště. Inscenace v režii Michala Hába od 14. Září 2020 v divadle Komedie.
Uhlová pracovala půl roku pod změněnou identitou v supermarketu, drůbežárně, v nemocniční prádelně nebo třídírně odpadu. Zažila fyzicky i psychicky devastující pracovní podmínky, poznala na vlastní kůži, jak složité, až nemožné je vyžít s minimální mzdou, a své zkušenosti popsala v reportážích, knize i jako protagonistka dokumentárního filmu Apoleny Rychlíkové Hranice práce.

Její výpověď nezůstala bez odezvy. Jak napsala sama autorka v posledním čísle Moderního divadla: „Je dobře, že se zvýšila sociální citlivost elit směrem k lidem, kteří mají nízký sociální, ekonomický i kulturní kapitál. Máme však před sebou ještě dlouhou cestu.“
Jaká je situace nyní? Proč a jak téma levné práce zpracovat na divadle? Režisér inscenace Michal Hába k tomu podotkl: „Celou dobu zkoušení inscenace jsme od vlastního Sašina textu kroužili k dalším a dalším oběžnicím. Stejně jako Saša nepopisuje jen svět levné práce a ony pro společnost neviditelné ‚hrdiny‘, ale i sebe a svoje pocity během celého projektu, tak i my jsme museli obrátit pozornost k sobě, ‚umělcům hovořícím soucitně o utrpení neprivilegovaných‘. Stejně tak jsme nemohli vynechat, jak Sašin projekt během těch tří let ve společnosti zarezonoval, jaké reakce ve společenské debatě vyvolal. Včetně postřehu, že zlepšení pracovních a mzdových podmínek je, už jen z pozic prostého humanismu, víc než nutné, ale stejně ne dostačující. Přívlastek ‚kapitalistické‘ z titulu zkrátka nelze vynechat."
Hrají: J. Schmidtmajerová, V. Šípová, H. Třešňáková, I. Uhlířová a J. Čížek. Premiéra 14. 9. 2020 v Komedii. Nejbližší reprízy 24. 9. a 3. 10. 2020.

Inscenace vznikla jako koprodukce s prestižní německou scénou Volksbühne Berlin při příležitosti transkulturního festivalu POSTWEST - společného projektu divadel z deseti evropských zemí, který se měl původně konat v Berlíně na jaře tohoto roku. Kvůli koronavirové krizi se ovšem festival uskutečnil v digitální podobě. Videodiskuze s Michalem Hábou, Sašou Uhlovou a politoložkou Kateřinou Smejkalovou je ke zhlédnutí na YouTube kanálu Městských divadel pražských.

V Komedii se na konci měsíce uskuteční ještě druhá premiéra: Lenka Vagnerová & Company, od roku 2018 rezidentní soubor divadla Komedie, uvede 23. září komponovanou taneční inscenaci KRAJINOU SLZ. Čtyři mladí tvůrci si vytvořili choreografie přímo na tělo. Jak k nové inscenaci řekla Lenka Vagnerová: „Ti čtyři jsou fantastičtí interpreti, ale cítila jsem, že pro jejich další posun nastal čas je postavit do nové pozice, pozice choreografů. Já jsem zůstala v roli jakéhosi supervizora. Snažila jsem se dramaturgicky zaštítit čtyři choreografie, které se odehrávají v jednom prostředí a v jednom tahu.“

Termíny + vstupenky na www.mestskadivadlaprazska.cz.

14.9.2020 10:09:44 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 31 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Časopis 31 - sekce

HUDBA

Koncerty Bee Gees a Sgt. Pepper

Sgt. Pepper: 50. výročí

Bee Gees živě v Las Vegas
Největší hity bratří Gibbů zahrané na koncertě v Las Vegas. Koncert kapely Bee Ge celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Štefan Margita výročí

Štefan Margita (GEN)

GEN – Galerie elity národa: Štefan Margita
Portrét světoznámého operního tenora působícího v nejslavn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Režisér Fritz Lang byl plný démonů a běsů

Fritz Lang

Fritz Lang mezi námi
Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů. Francouzský hraný dokume celý článek

další články...