zvláštní poděkování
Volný.cz

Chrám hokeje na Štvanici

Tváří v tvář: Chrám hokeje

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Umělecký soubor Tygr v tísni sídlící ve VILE Štvanice rozšiřuje své působení. Do vedlejší budovy, nově otevřeného prostoru FUCHS2 – bývalé Fuchsovy kavárny přináší novou dramaturgickou linii Tváří v tvář. Série site–specific večerů, pohybující se na hranici divadla a mejdanu, vychází z historie a genia loci tohoto funkcionalistického prostoru.
První událost z cyklu Tváří v tvář: Chrám hokeje na Štvanici proběhne ve dvou termínech 26. a 27. 4. 2019 vždy od 20:00 hod.

Víte, kde najdete Chrám českého hokeje? Od roku 2011 nestojí. Není náhoda, že jsme od té doby nevyhráli žádný hokejový šampionát? Že prožíváme nejdelší řadu neúspěchů v historii české hokejové reprezentace?
Chrám hokeje je divadelní „site-specific“ událost v režii Zuzany Burianové. Vychází z dobových fotografií, dokumentů a článků o historii zimního stadionu na Štvanici, již neexistující „Mekky českého hokeje“. Stavba od architekta Josefa Fuchse z roku 1932 byla prvním hokejovým stadionem s umělou ledovou plochou na území Československa a první mistrovství světa v ledním hokeji se v budově uskutečnilo již v roce 1933. Za svou historii přivítal celkem čtyři mistrovství světa, kde česká hokejová reprezentace vždy získala medaili. Stadion pravidelně navštěvovaly významné české osobnosti a vyrůstaly zde hokejové a krasobruslařské špičky. Dobové záznamy popisují tehdejší otevření stadionu a následné události jako plné propuknutí československé hokejové vášně a opravdové davové šílenství.
,,Nabízíme divákům prostřednictvím humorné divadelní formy témata nejen sportovní, ale i společenská a politická. Přivádíme je na tribunu hokejového zápasu mistrovství světa, kde nechybějí hokejoví komentátoři, hráči, trenéři ani rozhodčí. Ti společně s dalšími postavami mapují stěžejní momenty začátků československé hokejové historie.” říká o projektu dramaturg Petr Šmíd. ,,Je to náš divadelní příspěvek k nadcházejícímu mistrovství světa v ledním hokeji v Bratislavě.” dodává.
Večer je hokejovým zápasem, jehož jednotlivé třetiny se odehrávají na improvizované ledové ploše, která slouží zároveň jako taneční parket. Během vybraných částí večera, tzv. „volného bruslení“ se mohou diváci svobodně pohybovat po všech třech patrech budovy bývalé Fuchsovy kavárny. Budou mít možnost nahlédnout do hokejové šatny, kde tým společně s trenérem zažívají momenty nadšení i zklamání, nebo do improvizovaného televizního studia, kde se rozebírá taktika. Můžou si v rámci volného bruslení zatančit na improvizované ledové ploše s Věrou Čáslavskou, zajít si na sportovní masáž, vsadit si nebo nahlédnout do VIP sportovní zóny, kde probíhá „vyšší hra“ a obchoduje se s hráči. V poslední třetině večera dochází k “vysvěcení” celého prostoru a k závěrečnému průvodu a rituálu pro hokejové bohy, který se odehraje venku, na místě skutečného půdorysu bývalého stadionu.
,,Hlavním cílem projektu je na základě dobových svědectví a dalších materiálů vyvolat vzpomínky pamětníků stadionu a co nejlépe zprostředkovat divákům unikátní atmosféru hokejové Štvanice. Chceme také připomenout zábavnou formou její bouřlivou historii.” dodává režísérka Zuzana Burianová.
Účinkující: Jakub Bažant, Petr Besta, Martin Dědoch, Vojtěch Havelka, Jan Kamenický, Michal Lurie, Matěj Merunka, Marek Mikulášek, Richard Němec, Anežka Rusevová, Natálie Řehořová, Karel Severin, Johana Schmidtmajerová, Jakub Skála, Filip Šebšajevič, Jakub Tvrdík, a další...

15.4.2019 10:04:40 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (MdP)

Články v rubrice - Zveme ...

Absolventi Činohry v DISKu skončí Dostojevským

Viktor Kuzník (Smerďakov)

Absolventský ročník studentů Katedry činoherního divadla uvede jako svou poslední inscenaci Bratry Karamazovy ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Zagorová & Margita - KONEČNĚ SPOLEČNĚ

Štefan Margita a Hana Zagorová

Seznámili se před rovnými třiceti lety, a byť se vzali až v roce 1992, těch devětadvacet let jsou stále spolu. celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 4. týden

Vlasta Fialová (Divá Bára)

Divá Bára
Vlasta Fialová v přepisu povídky Boženy Němcové, od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 200 le celý článek

další články...