zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Arnošt Goldflam 70 let

Malostranské humoresky - Goldflam, Kemr, Nárožný

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Arnošta Goldflama
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude herec, dramatik, spisovatel a režisér, který v minulých dnech oslavil významné životní jubileum (2003). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech přivítá Jaromír Hanzlík herce, režiséra, scenáristu, dramaturga a pedagoga v jedné osobě Arnošta Goldflama (*22. 9. 1946), který v těchto dnech oslavil významné životní jubileum. Povídat si budou o jeho televizní i filmové práci, zavzpomínají na řadu hereckých kolegů a řeč bude i o kaskadérských kouscích, které při různých natáčeních vykonal. V ukázkách si připomeneme oblíbené filmy a televizní pořady jako Něžný barbar, Lotrando a Zubejda či Manéž Bolka Polívky.
Vysílání: 24.9., 06.55 hod., ČT1, Arnošt Goldflam – 70 let

Malostranské humoresky
Karel Heřmánek, Arnošt Goldflam a Josef Kemr v povídkovém filmu s atmosférou Malé Strany normalizačních let. Podle stejnojmenné knihy Karla Pecky (1995). Dále hrají: P. Nárožný, R. Hrušínský, J. Synková, Z. Dušek, J. Švandová, J. Paulová, V. Postránecký, P. Nový, L. Kostelka, V. Dlouhý, V. Jeníková, L. Skořepová, I. Racek a další. Kamera: L. Hendrych, A. Šurkala a I. Zachariáš. Režie: Z. Gawlik, J. Pecha a J. Polišenský. Malá Strana má půvab, který neurčuje jen její starobylá architektura. Svou zvláštní atmosférou si podmaní každého návštěvníka a svým obyvatelům vtiskne zcela jistě punc: vystihl ho mistrně Jan Neruda a úspěšně ho zachytil i Karel Pecka, podle jehož povídek (Buldoček, Poslední štístko pana Žorže a Garden-party s vernisáží) natočili v roce 1995 snímek tři režiséři – Z. Gawlik, J. Pecha a J. Polišenský. Ti do hlavních rolí obsadili známé herce: K. Heřmánka, J. Kemra a A. Goldflama, který v těchto dnech oslaví významné životní jubileum. A my vás teď zveme pod pověstné malostranské střechy... Děj se odehrává v osmdesátých letech minulého století, jejichž dusivá atmosféra dopadá i na štamgasty malostranského hostince U černého vola a vytváří napětí v jinak celkem poklidném malostranském soužití.
Vysílání: 24.9., 14.30 hod., ČT1, Arnošt Goldflam – 70 let

Kabinet múz
K příležitosti jubilejních sedmdesátých narozenin Arnošta Goldflama si Vám dovolujeme nabídnout jeho životní roli v televizní dramatizaci Bláznových zápisků z cyklu úspěšných zábavných pořadů (1993). Režie K. Fuksa. Arnošt Goldflam se narodil v Brně v rodině s židovskými kořeny. Jeho matka se v době války ukrývala u Lvova, nacistické razie přežila schovaná za skříní, odkud vycházela pouze v noci. Těžké trauma se na ní podepsalo, zemřela, když bylo Arnoštovi 18 let. Jeho dětství a dospívání kromě citově založené matky ovlivňoval také prakticky založený otec, který se plný energie dožil takřka stovky let a několikrát se stačil oženit. Goldflam byl v dětství vášnivým čtenářem a rozhodl se svůj život zasvětit umění. Vystudoval JAMU a v té době se stal součástí brněnské bohémy. Poznal se s Frantou Kocourkem, Miroslavem Krobotem nebo Bolkem Polívkou. Krátce působil v dnes neexistujícím satirickém divadle Večerní Brno a v amatérském Divadle X. Nejvýraznějším obdobím jeho práce bylo působení v brněnském (dříve prostějovském) HaDivadle v letech 1978–1993. Významně tehdy spoluvytvářel brněnskou kulturní scénu. Byl režisérem, ale důvěrně poznal všechny divadelní profese. Protože měl k dispozici jen omezený počet herců, nezbývalo mu než obsazovat i sebe, a tím se postupně dostával do povědomí diváků, ale i televizních a filmových režisérů. Od poloviny 80. let začal být pravidelně obsazován do menších televizních a filmových rolí. Sám sebe nepovažuje za psychologického, ale za typového herce. Bývá obsazován do rolí rázovitých postaviček, díky kterým má schopnost přes malý prostor daný významem jeho role utkvět v paměti diváků. Objevil se např. ve snímcích Něžný barbar, Vyžilý Boudník nebo Bumerang, ale největší ohlas přinesly filmy Dědictví aneb Kurvahošigutentag a Lotrando a Zubejda, kde se objevil v roličce obchodníka s českou bižuterií. Třebaže Arnošt Goldflam začal v malých rolích vystupovat v divadle Na provázku už během svých vysokoškolských studií, svoji hereckou dráhu považuje za okrajovou. V současnosti je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých divadelníků, je autorem více než 50 divadelních her a dramatizací, které významně posunuly divadelní obor dopředu. Je také autorem úspěšných knih, v České televizi měl vlastní publicistický pořad Za dveřmi je Arnošt Goldflam a pravidelně se objevuje v různých publicistických a zábavných programech. Několikrát např. účinkoval v Manéži Bolka Polívky.
Vysílání: 22.9., 00.35 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art

12.9.2016 09:09:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...