zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Maďarská dramatika se představí v Praze

Maďarská dramatika se představí v Praze

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V neděli 10. červma 2012 se v Divadle Na zábradlí představí výběr z nejlepší současné maďarské dramatiky formou inscenovaných čtení.

Na programu je odpolední pohádka KÚTBÓL MENTETT KIRÁLYSÁG (KRÁLOVSTVÍ S ČAROVNOU STUDNOU) maďarského souboru RoHAM Színház a pět čerstvě přeložených her, které v režii D. Czesanyho, L. Málkové a L. Ferenzové přečtou herci Divadla Na zábradlí. Večer bude zakončen debatou s pozvanými autory i publicisty na téma „Život (v kultuře) v současném Maďarsku“. V průběhu odpoledne i večera budou mít diváci možnost se občerstvit specialitami maďarské kuchyně i vínem. Hry, které v průběhu večera zazní, vybrali a přeložili G. Korpič, J. Čumlivski, A. Vaculíková a K. A. Šrubařová.

Hlavní postavou hry Attily Bartise ZKÁZA (ROMLÁS) je respektovaný fotograf na vrcholu své kariéty, který se dozvídá, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poznání ho uvrhne do zoufalství, ale zároveň v něm probudí neskonalou touhu po absolutním žití. Skvělé dialogy, ironie, vášeň.

Hrdinou hry Istvána Tasnádiho FINITO je 44letý ženatý bezdětný muž, který přichází o místo zaměstnance masokombinátu. Krizi chce vyřešit sebevraždou, ale ještě před ní své tělo prodá, a to hned několikanásobně. Hra paroduje svět reality show a médií, je napsána ve verších a její hlavní kvalitou je černý břitký humor.

Jedním z nejzajímavějších maďarských autorů současnosti je Béla Pintér. Ve hře KRÁLOVNA ZÁKUSKŮ (A SÜTEMÉNYEK KIRÁLYNÖJE) malé děvče Erika slaví se svou rodinou a despotickým otcem sedmé narozeniny, na které přichází i třídní učitel s podezřením, že je děvče doma týráno. Ve hře se střídá náboženský jazyk s jazykem komunistických sloganů, autor vtipně pracuje s míšením folklóru, slangu a dialektu.

Géza Bereményi a Krisztina Kovácz napsali hru PODUNAJŠTÍ APAČOVÉ (APACSOK), líčící příběh skupiny přátel, kteří se v šedesátých letech rozhodli trávit volný čas v indiánské komunitě a snažili se žít v souladu s indiánskou ctí a statečností. To se však nesetkalo s pochopením státní moci. Hru s detektivní zápletkou a silným morálním poselstvím autorská dvojice sepsala podle skutečné události.

Hra mladé, začínající autorky Bettiny Almássy PATŘÍ MRAKY DO NEBE? (A FELHÖK IS A MENNYORSZÁG RÉSZEI?) vypráví příběh dvou žen, kamarádek ze školy, jejichž cesty se ubírají zcela jinými směry. Slavná herečka, žijící v šťastném manželství nemůže otěhotnět a o své trápení se dělí s přítelkyní, která se stala obětí domácího násilí. Brilantní dialogy, aktuální téma.

1.6.2012 11:06:59 Redakce | rubrika - Zprávy