zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 35. týden

Herec Jiří Štěpnička

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Potomci slavných: Jiřina Štěpničková
Babička Jiřiny Štěpničkové pocházela z Pacova, hrála zde ochotnicky divadlo a dobře se znala s básníkem Antonínem Sovou. Malá Jiřina k téhle múzou políbené babičce jezdila na prázdniny. Zkoušky na konzervatoř složila tajně, proti vůli tatínka. Ten, když se to dozvěděl, dceru vyhodil z domova... O osudových zvratech v životě Jiřiny Štěpničkové i o svých životních peripetiích bude vyprávět herec Jiří Štěpnička.
Vysílání: 31.8., 17.00 hod., ČT2; Opakování: 04.9., ČT2.

Po stopách hvězd
Herečka Milena Dvorská se narodila 7. září 1938 v Prostějově. Maminka pracovala v oděvních závodech a tatínek jako úředník v kanceláři prostějovské sladovny. První divadelní představení, na která jako dospívající v Prostějově chodila, byla operní. Po měšťance se proto rozhodla zkusit štěstí na pražské státní konzervatoři obor Operní zpěv. Pečlivě se na přijímací zkoušky připravila a tak byla celkem zaskočená, když z úst předsedy přijímací komise uslyšela nepříjemný verdikt: "Jděte domů, holčičko. Jste příliš mladá." Milena Dvorská se vrátila zpátky do Prostějova a podala si přihlášku na střední zdravotnickou školu, kam byla následně bez problému přijata. Pak si na ni vzpomněl Jan Werich, se kterým se jednou setkala. Doporučil ji režiséru Bořivoji Zemanovi pro roli princezny Marušky ve filmové pohádce Byl jednou jeden král. Teprve patnáctiletá dívka diváky okouzlila svým dívčím zjevem a půvabem. Po tomto úspěchu se Dvorská rozhodla stát herečkou a zkusit štěstí v přijímacích zkouškách na pražskou DAMU, kterou absolvovala v roce 1960. Jejími spolužáky byli mimo jiné Jana Hlaváčová, Jan Přeučil. Vedoucím profesorem jejich ročníku byl skvělý herec Radovan Lukavský. Od svého debutu šla Milena Dvorská z role do role mladých a půvabných dívek. Později se přehrála do rolí paní a maminek.
Na svou opravdovou životní roli maminky se velice těšila. Když přišla na svět dcera Lucie a později syn Jakub, byla v sedmém nebi. Po letech slávy a úspěchu jí však osud uštědřil těžkou ránu, ze které se nikdy úplně nevzpamatovala.
Začátkem 90. let plnila bulvární deníky zpráva o zmizení dcery Mileny Dvorské Lucie společně s jejím přítelem Janem kdesi v zahraničí. Jan Dvorský se prohlásil za mesiáše a založil sektu. Milena Dvorská měla o dceři a vnoučatech jen minimum věrohodných informací. Nevěděla, kde žijí a jestli je ještě někdy uvidí.
Životní peripetie herečky Mileny Dvorské jsou nezáviděníhodné. Pokud se říká, že žena je v mnohém silnější než muž, je toho právě ona příkladem. Za svou kariéru vytvořila celou řadu krásných filmových, televizních a divadelních rolí. Lidé si ji ale budou navždy pamatovat především jako Marušku z pohádky Byl jednou jeden král. Herečka Milena Dvorská zemřela 22. prosince 2009.
Vysílání: 01.9., 13.25 hod., ČT1.

Žena z Korinta
V posledním příběhu autora a režiséra Oldřicha Daňka, který diváci mohou zhlédnout v tomto létě, se vypráví příběh z pátého století před naším letopočtem. Dramatik Euripides je starý muž a jeho básnické, i mužné schopnosti již uvadají. Má mladou a, zdá se, i nevěrnou ženu, tvůrčí blok, řečeno dnešní termonologií, a dluhy. A v téhle chvíli za ním přichází tajemná žena, o níž ví jen to, že je z Korinta. Rozneslo se totiž, že básník chce vytvořit novou tragédii, jejíž hrdinkou bude Medea a Korintští v jejím příběhu sehráli nepěknou roli. Žena přináší od Korintských vzkaz a nabízí dramatikovi nemalou sumu, když příběh o nešťastné Medei nenapíše, nebo aspoň pozmění. Například ty děti, které přišly o život zásluhou Korintských, mohla matka sprovodit ze světa sama... Apokryf využívá základních, i když sporých historických faktů a na jejich základě autor Daněk rozehrává mistrný dialog o tom, jak se třeba mohlo stát, že dramatik Euripides vytvořil jednu z prvních velkých tragických hrdinek na divadle. Vysílání: 01.9., 22.25 hod., ČT2.

Zrcadlení
Lze už u přijímacích zkoušek rozpoznat herecký talent? Jak se dnes herectví a režie na českých divadelních školách učí? Připraví adepty dobře pro jejich budoucí profesi? Jaký je dnes zájem o studium na divadelních školách? Najdou jejich adepti uplatnění? Jak si naše divadelní školy stojí ve srovnání s evropskými? Diskutují Thomas Zielinski - režisér a pedagog Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg, doc. Jan Burian - režisér a vedoucí Katedry činoherního divadla DAMU, Jana Soprová - kritička a pedagožka Vyšší odborné školy herecké, režisér Tomáš Svoboda a režisérka a vedoucí Ateliéru dramatické výchovy pro neslyšící JAMU Zoja Mikotová. Vysílání: 03.9., 11.20 hod., ČT2; Opakování: 03.9., ČT2.

29.8.2011 21:08:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...