zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Večer na téma… Chvála bláznovství

Další tematický večer, tentokrát věnovaný duševnímu zdraví, připravila ČT2 na neděli 14. dubna 2002 od 20.00 h. Chvála bláznovství je afirmativní pořad na téma blázni a ti druzí. Je věnován bláznům, ale určen těm druhým a měl by nám pomoci proniknout hlouběji za onu pohyblivou hranici mezi normálním a nenormálním, osvítit specifika Ducha šílenství a zachytit současný status duševně nemocných v naší společnosti. Přesto pořadu nebude chybět poetika a humor. Večer uvedou skečové situace z Alenky v říši divů: ve slavné scéně „Potrhlá čajová společnost“ se Alenka (zde jako zástupce divácké obce) snaží zorientovat ve světě fenomenální palogiky tří bláznů. Inscenované obrazy z tohoto románu Lewise Carrolla jsou animačním prvkem celého pořadu a vytvářejí jeho scénický rámec.
V segmentu výpovědí vesměs avantgardních osobností, které mají v přátelském duchu pořadu k tématu co říci, vystoupí lidé z nejširší civilizační platformy - David Vávra, Jan Vodňanský, Tomáš Halík, Martin Učík, Evžen Brikcius a další.

Příspěvek Zrcadlové bludiště duše je film o lidech, kteří pracují s duševně nemocnými v tak- zvaně alternativních institucích, mimo rámec klasických ústavů. Ve filmu jsou konfrontovány jejich názory s názory pacientů, aniž by byly uváděny jejich profese, či jména.
Dalším segmentem večera je odborná diskuse na téma schizofrenie. Proč právě schizofrenie, vysvětluje režisér Boro Radoičič: „Z toho důvodu, že jednak je to nejrozšířenější nemoc a zároveň pro laickou veřejnost je schizofrenie synonymum pro jakoukoliv duševní nemoc. Besedu jsme nazvali hranatý kulatý stůl a záměrem bylo, aby měla konfrontační charakter tradičních a alternativních přístupů k léčení pacientů. Kromě odborné veřejnosti se jí zúčastnili i samotní pacienti a jejich rodinní příslušníci.“
Posledním příspěvkem je dílo z produkce samotných duševně nemocných, záznam divadelní hry Věra Marie tančí v provedení tzv. Bohnické divadelní společnosti. Inscenace vznikla v roce 1999 na motivy životních příběhů a zážitků jejích herců. Jevištní tvar ovšem přerostl pouhý produkt artterapie. Vzniklo představení neobyčejně působivé, které má v sobě mnoho poloh. Od pantomimy přes tanec po „klasickou" činohru, od balady a absurdity až po grotesku. Jeho umělecké prostředky a síla výpovědi je zařadily také na žebříček úspěšných inscenací českých divadel, tak jak ho sestavili kritici a publicisté Divadelních novin. Uvidíme v 21.35 taktéž 14.4. 2002.

10.4.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...