zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 45. týden

Radovan Lukavský

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Návštěva u Radovana Lukavského (Vysílání: 03.11., 11.00 hod., ČT1)
K nedožitým devadesátým narozeninám velkého českého herce Radovana Lukavského přinášíme v repríze jeho herecký i lidský portrét z pohledu jeho žáka herce a režiséra Ondřeje Kepky. Snímek vznikl před čtyřmi lety, kdy pan Lukavský vlídně přijal štáb České televize na své chalupě a vyprávěl - o svých životních zážitcích, o divadle a literatuře, o světě, jak ho poznal a jak ho vnímal. Poznáme v něm člověka nesmírně temperamentního, plného humoru a laskavosti, kterou dokázal předávat nejen na jevišti, ale i v životě všem těm, které měl rád.

Zábradlí (Vysílání: 06.11., 00.00 hod., ČT2)
Pražské Divadlo Na zábradlí vzniklo v roce 1958 a u jeho zrodu stáli Jiří Suchý, Ivan Vyskočil, Vladimír Vodička a Helena Philipová. Představením Kdyby tisíc klarinetů. Odstartovalo podivuhodnou a vzrušující éru výjimečného divadelního dění, které znamenalo pro mnoho Čechů způsob života, duchovní záchranu v marasmu komunistické kulturní a politické cenzury. Divadlo se silou svého génia loci stalo kulturním centrem, v němž se scházela elita českého uměleckého světa, a to nejen na divadelních představeních, výtvarných foyer, hudebních matiné, ale také k diskusím v divadelním baru. S krásnými lety šedesátými se pojí slavná éra pantomimy Ladislava Fialky a především apelativního divadla režiséra Jana Grossmana. Kultovní inscenací se stal Král Ubu Alfréda Jarryho. Grossmanův kolega, bývalý kulisák Václav Havel, uvedl na Zábradlí svou vůbec první hru Zahradní slavnost, režírovanou Otomarem Krejčou. V listopadu 1989 se divadlo stalo místem schůzek a diskusí. V témže roce se do divadla vrátil ve své druhé tvůrčí éře Jan Grossman. Po jeho smrti začala Na zábradlí éra uměleckého šéfa Petra Lébla. Originální tvůrčí duch spoluvytvářeli i režiséři J. A. Pitínský a Jiří Ornest. Po sedmi úspěšných sezónách Petr Lébl tragicky zemřel. Dokument Olgy Sommerové z roku 2000 seznamuje s celou historií tohoto nezaměnitelného českého divadla.

Zveme vás do divadla: Racajda (Vysílání: 07.11., 20.00 hod., ČT2)
Tonka Šibenice Egona Ervína Kische, motivy z Finkova románu Mám hlad, pasáže z Bradfordova románu Černošský pán Bůh a páni Izraeliti, představy autora hry Miloše Macourka, režiséra Evžena Sokolovského, herečky Gabriely Wilhelmové - to všechno je Racajda, která si od září 1987, kdy byla její premiéra v pražské poetické vinárně Viola, získala srdce mnoha diváků.
Gabriela Wilhelmová neodolatelným způsobem vypráví příběh lehké holky Antonie Havlové, která z dobroty srdce chtěla splnit poslední přání odsouzence na smrt.

Divadlo žije! (Vysílání: 07.11., 22.15 hod., ČT2)
Světová premiéra hry věnované významné české osobnosti Jaromíru Jágrovi se uskutečnila v kladenské divadle. Balancuje na hraně tragikomedie, pohádky, grotesky a muzikálu a kromě kladeňáka Jaromíra Jágra (ztvárněného Davidem Matáskem) v ní účinkují například hejtman středočeského kraje, Andrea Verešová, šéfka středočeského svazu rybářů či paní Poldi.
Poučení o tom, že sami jsme strůjci vlastního pekla, se vám nově dostane v Plzni. Hru S vyloučením veřejnosti, jejímž autorem je francouzský filozof a spisovatel Jean-Paul Sartre, tam nastudoval Martin Vokoun.
Náměstí bratří Mašínů, nejnovější hru Davida Drábka, můžete vidět v autorově režii a s Pavlou Tomicovou a Danielou Kolářovou v hlavních rolích v Klicperově divadle v Hradci Králové.
Na slavnou komedii Charleyova teta se můžete nově vypravit do pražského Divadla Na Jezerce a Labutí jezírko můžete i s dětmi navštívit v libereckém Naivním divadle.

ZE ZLATÉHO FONDU Koncert V... (Vysílání: 08.11., 12.00 hod., ČT2)
Normální ráno v jednom moskevském výzkumném ústavu. Ráno někdy za doby "reálného socialismu". Ráno začíná tím, že ředitel oné vážené instituce - jeden z prominentů - se vrací ze zahraniční služební cesty ze "Západu". Obyčejné ráno jenom s tím rozdílem, že se v době jeho nepřítomnosti kdosi rozhodl, že právě v tento den v "jeho" ústavu uspořádá koncert Vladimíra Vysockého... Takto nenápadně začíná jednoaktovka Marka Rosovského Koncert V, jedna z nejzajímavějších satirických her ruské dramatické tvorby druhé poloviny osmdesátých let, kterou uvedlo brněnské Divadlo Husa na provázku. Ve své době to byla jedna z divácky nejpopulárnějších inscenací tohoto divadla. A to nejen proto, že šlo na svou dobu o velmi odvážný čin, ale také proto, že v hlavní roli doslova exceloval tehdejší člen souboru Miroslav Donutil. Způsob, jakým pod vedením režiséra Petra Scherhaufera ztvárnil a karikoval postavu tehdejšího aparátčika, byl obdivuhodný. V roce 1990 zaznamenalo derniéru provázkovské inscenace Koncertu V - brněnské studio České televize. A tak máme možnost i nyní si připomenout nejen dobu, která je už dávno za námi, ale i odvahu dramaturgie jednoho z našich špičkových divadelních souborů druhé poloviny minulého století. A navíc vynikající herecký výkon Miroslava Donutila dělá z tohoto představení opravdový divácký zážitek.

2.11.2009 03:11:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Český hrdina premiéra Farmy v jeskyni

Český hrdina

Mezinárodní soubor Farma v jeskyni uvede pohybovou satiru Český hrdina v režii Viliama Dočolomanského. Je o že celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...