zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Robert J.Williamson: Shakespeare je můj život

Robert J Williamson a Robert Crumpton, The British Shakespeare Company

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robert J.Williamson přijel do Prahy společně se svým souborem British Shakespeare Company, jehož je zakladatelem, manažerem, režisérem a hercem. V Praze se představili na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu se dvěma inscenacemi – Mnoho povyku pro nic a Sen noci svatojánské. Při té příležitosti jsme se sešli v hotelu Corintihia, který si všichni herci pochvalovali, protože je odtud nádherný pohled na Prahu...

  • Jak to vlastně přišlo, že jste na svém turné – především po anglických městech - dojeli až do Prahy?
    To má dlouhou historii. Na počátku 90.let, než jsem šel na Akademii, jsem dost cestoval. Takže jsem pobýval nějakou dobu i v Praze. Byla to ta revoluční, trošku bláznivá doba. A já si pamatuju, jak jsem byl na Pražském hradě zrovna ve chvíli, když byl zvolen Václav Havel prezidentem a mával lidem z balkonu. Prostředí hradu se mi velmi líbilo, a když jsem se pak dozvěděl, že se tady pořádá festival, tak jsem zatoužil sem přijet s naším divadlem. Moc jsem se těšil, ale nakonec se mi to dost zkomplikovalo...


  • ???
    Mám těžce nemocného otce, ale byl to právě on, kdo trval na tom, abych do Prahy jel. Protože ví, že divadlo je můj život. Musím říci, že moji herci mě v této situaci velmi podrželi, považuju je za svou druhou rodinu.
  • Prakticky celý váš profesionální život je spojen se Shakespearem. Můžete říci, jak vznikla British Shakespeare Company?
    Já se vlastně dostal k Shakespearovi poměrně pozdě. Když jsem studoval na RADA (Royal Academy of Dramatic Arts), dělali jsme samozřejmě nějakou hru od Shakespeara a já se do něj doslova zamiloval. Tehdy bylo zvykem odívat jeho hry do moderního hávu a dávat jim aktuální vyznění. Já ale toužil dělat Shakespeara tak, jak byl napsaný a v prostředí, pro které byl napsaný – tedy pro otevřený prostor. V té době ještě nebyl v Londýně postaven nový Globe, a já jsem nebyl v situaci, abych takový projekt inicioval. Tak jsem se rozhodl, že založím kočovnou společnost. Pod názvem British Shakespeare Company existuje pět let, každým rokem připravíme dvě inscenace a vydáváme se s nimi na turné.
  • Vy jste současně producentem, režisérem i hercem společnosti. Je některá z těchto funkcí nejdůležitější?
    Každá z těch profesí má svou důležitost. Zařizovat administrativní věci kolem našeho turné je nutnost, beru to tak, že to někdo musí zařídit. Režírovat a hrát mě baví. Nejvíce mě láká ponořit se do postav a studovat je do hloubky. Nejdůležitější fází je pro mě příprava. V té chvíli studujeme fyzickou i psychickou stránku postav, jako režisér se snažím hercům pomoci v orientaci na cestě k postavě. Samozřejmě, když se ocitnu v pozici herce, vnímám to trochu jinak.
  • Máte raději komedie nebo tragédie?
    To se nedá jednoznačně říci. V divadle každoročně děláme jednu komedii a jednu tragédii. Akorát letos jsem, vzhledem ke krizi a k tomu, že lidi chodí do divadla méně, vsadil na jistotu a udělali jsme dvě komedie. Ale jinak si myslím, že Shakespeare byl génius v tom, jak dokázal komické a tragické momenty skvěle propojit a vypovídat tak o rozporuplnosti lidského života. Je v něm všechno. Komedie jsou velmi legrační, tragédie zase hodně emocionální, je v nich spousta filozofických myšlenek o Bohu, o lásce, o tom, co je lidskost a přirozenost. Myslím, že dnes znám Shakespeara dost do hloubky, a stále mě dostává. Každá generace se musí se Shakespearem vyrovnat po svém. Každá generace si klade stejné otázky – co je to život? co je smrt? kam vlastně jdeme? máme vůbec šanci někam dojít? To jsou samé výzvy, a v Shakespearovi lze na tato témata hledat odpovědi, i když je to pro každého trochu jiné.


  • Robert J Williamson
    Narodil se v anglickém Leedsu v hrabství Yorkshire. Vystudoval Dramatickou akademii (RADA) v Londýně. Je nejen zakladatelem společnosti BSC, ale stál u zrodu několika letních festivalů v celé Anglii. Jako herec má na kontě velké shakespearovské postavy (Hamlet, Jindřich V., Benedick, Orlando a Jasques v Jak se vám líbí, Mercutio v Romeovi a Julii ad.) Inicioval vznik národního svátku National Shakespeare Day, který se slaví v den Shakespearových narozenin a snaží se zpopularizovat slavného dramatika především mezi školní mládeží. Nyní se stal iniciátorem stavby repliky alžbětinského divadla Rose v oblasti Yorkshire. V loňském roce se podílel na natočení dokumentu The Sweet Swan of Avon, pro který režíroval ukázky z více než dvaceti Shakespearových her.

    7.9.2009 00:09:23 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory