zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 43. týden

Starobylé stavby: Mont Saint-Michel

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nejzajímavější divy starověku (8/10) - Monumenty
Žebříček deseti nejzajímavějších staveb minulosti, od soch z Velikonočního ostrova přes Koloseum či chrám v Karnaku až po Velkou čínskou zeď. Americký dokumentární cyklus (Premiéra). V dávné minulosti vznikly pozoruhodné stavby. Jsou opředené tajemstvím a legendami a jejich dokonalost nás přivádí k úžasu, který zřejmě nikdy neskončí. Dnes v našem cyklu uvidíte monumentální stavby a sochy, seřazené podle svého historického významu a velkoleposti. Těšit se můžeme na záhadné moai z Velikonočního ostrova i poslední ze starověkých sedmi divů světa, Chufuovu pyramidu v Gíze. Bezpochyby nejmonumentálnější stavbou světa je však Velká čínská zeď. Překonala pohoří, čas i války.
Vysílání: 25.10., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 26.10., ČT2., 30.10., ČT2

Sto divů světa II (7/13)
Objevování nejzajímavějších míst celého světa. Empire State Building, zámek Cheverny, město Madurai, centrum Ria de Janeira, katedrála a akvadukt v Segovii, chrám Bayon a antické divadlo v Epidauru. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Jen málo slavných staveb světa se může chlubit takovou slávou jako Empire State Building. Proto její návštěvu nevynechá snad žádný návštěvník New Yorku. Příznivci starší architektury raději zamíří do zámku Cheverny, který patřil rodině Huraultů, finančníků a důstojníků ve službě několika francouzských králů. Rozhodně ocení i atmosféru města Madurai, krásu centra Ria de Janeira nebo katedrálu a akvadukt ve španělské Segovii. Milovníky ještě dávnější historie uchvátí tajemný chrám Bayon, působivá ukázka khmerského umění v Kambodži, či jedno z nejlépe zachovalých antických divadel nacházející se starověkém Epidauru.
Vysílání: 26.10., 22.35 hod., ČT2
Opakování: 30.10., ČT2., 01.11., ČT2

Starobylé stavby: Mont Saint-Michel
Jaká tajemství skrývají starobylé stavby? Mont Saint-Michel pod drobnohledem a ze všech úhlů pohledu. Dokumentární cyklus (Premiéra). Charakteristickou siluetu pozoruhodného opatství a nedobytné pevnosti zároveň obdivuje celý svět. Ale některá tajemství z historie Mont Saint-Michel stále čekají na odhalení. Co skrývají kameny, ze kterých bylo opatství postaveno a jak dokázalo přečkat největší a nejnásilnější konflikt v dějinách Francie? Z pohledu vojenské strategie se jedná o velmi pozoruhodné spojení architektonických prvků.
Vysílání: 31.10., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 03.11., ČT2., 05.11., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (8/12) - Gustav Klimt – Egon Schiele
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Rakouský expresionistický malíř Egon Schiele se narodil roku 1890 poblíž Vídně a zemřel v roce 1918 ve věku pouhých dvaceti osmi let. Jeho matka Marie, rozená Soukupová, pocházela z Českého Krumlova, kde pak i on pobýval a tvořil. Studoval na vídeňské Akademii výtvarných umění, ale tuto konzervativní instituci brzy opustil, následován přáteli, kteří sdíleli jeho novátorské přesvědčení, a společně založili Skupinu nového umění – Neukunstgruppe. Schieleho první práce byly inspirované impresionismem a Vincentem Van Goghem. Velmi záhy ho ovšem přitáhla vídeňská Secese vedená Gustavem Klimtem. Klimt, neobyčejně vnímavý vůči novému secesnímu stylu, byl tehdy jedním z nejvýraznějších členů spolku „Vídeňská secese“. Prvotní nadšení pro dekorativní práci ho ovšem záhy opustilo a vydal se cestou syntézy figurativního a ornamentálního malířství. Maloval symbolistické obrazy s postavami, alegorickými náměty, akty a krajinami a stal se jedním z předních představitelů vídeňské umělecké scény počátku 20. století. Oba malíře pojila fascinace ženami a jejich osudovou smyslností, i když je jejich pojetí aktu na první pohled odlišné.
Vysílání: 27.10., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 01.11., ČT art

Velikáni umění II: David Hockney
Portrét nejoblíbenějšího současného britského malíře. Z britského cyklu dokumentů. Nejoblíbenějším současným britským umělcem je David Hockney. V roce 2012 uspořádal výstavu v Londýnské Královské akademii umění. Jmenovala se "Širší pohled" a jejím tématem byla krajina. Měla obrovský úspěch. Filmaři ji zachytili. V roce 2016 se tu konala další Hockneyho výstava, tentokrát zaměřená na portréty. Obě výstavy přitáhly přes sedm set padesát tisíc návštěvníků. Potvrdily přitažlivost dnes už osmdesátiletého umělce, který neztrácí nic ze svého tvůrčího nadšení.
Vysílání: 31.10., 00.30 hod., ČT art

18.10.2021 09:10:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském celý článek

další články...