zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 14. týden

Černí baroni

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu o lidském porozumění a lásce. Podle povídky Boženy Němcové (1981). Dále hrají: P. Haničinec, J. Satoranský, V. Freimanová, L. Havelková, M. Mikuláš, S. Budínová, O. Sklenčka, L. Pešek, J. Hlaváčová, L. Mrkvička, L. Geprtová, D. Kolářová, B. Bezouška, J. Pleskot a další. Scénář O. Zelenka, od jehož narození letos uplynulo 90 let. Kamera A. Barla. Režie L. Ráža. 12. března uběhlo 90 let od narození dramatika, dramaturga, scenáristy a spolutvůrce české televizní dramatické tvorby takřka od jejích počátků Otto Zelenky (*12. 3. 1931 – †22. 10. 2013). Věnoval se původní autorské práci, ale velké úspěchy u kritiky i diváků měly především jeho adaptace klasiků naší literatury. K nejznámějším a divácky vděčným adaptacím autora pro televizi patří právě televizní film V zámku a podzámčí. Novela velké české spisovatelky B. Němcové se stala před 40 lety předlohou k barvitému filmovému vyprávění příběhu jedné nešťastné, bezdětné kněžny, jejího milujícího muže i strašlivou nemocí ohrožených chudých vesničanů, kterým nakonec pomoc shora přišla. Víra v dobrého člověka totiž pro autorku i televizní tvůrce patří k hlavním motivům, prostupujícím toto dílo.
Vysílání: 05.4., 12.55 hod., ČT1
Opakování: 09.4., ČT3

Černí baroni (1/11) - Terazky přichází
Proč se velitelem jednoho praporu tzv. "pétépáků" stal bývalý slovenský partyzán major Haluška přezdívaný vojáky Terazky? Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka... (2004). Hrají: A. Hryc, B. Polívka, R. Holub, V. Jandák, K. Heřmánek, O. Kaiser, P. Liška a další. Scénář M. Bezouška. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz. Na televizní obrazovku se vrací seriál, jenž vznikl z příběhů populárních knih Miloslava Švandrlíka (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře Martina Bezoušky a pod taktovkou renomovaného režiséra Juraje Herze, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. V dnešní úvodní epizodě se seznámíme s hlavními postavami, a to jak z řad důstojníků, tak s řadovými vojíny pomocného technického praporu, jimž se přezdívalo pétépáci nebo také právě černí baroni. Zjistíme, proč se velitelem jednoho takového odloučeného praporu stal bývalý slovenský partyzán – kapitán Haluška (A. Hryc, jenž ve věku 71 let zemřel v lednu letošního roku), který byl vzápětí povýšen na majora – a proč mu vojáci začali říkat Terazky...
Vysílání: 06.4., 21.05 hod., ČT1

Robinsonka
Miroslava Šafránková v hlavní roli příběhu dospívající dívky, jejíž život změní náhlá smrt maminky. Filmová adaptace oblíbeného románu Marie Majerové z pera scenáristy a spisovatele Oty Hofmana (1974). Dále hrají: P. Kostka, letošní jubilantka J. Obermaierová, V. Dlouhý, M. Horáková a další. Kamera J. Pávek. Režie K. Kachyňa. Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (letošní jubilantka J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí...
Vysílání: 11.4., 16.05 hod., ČT1
Opakování: 13.4., ČT1

Šumava Vladimíra Horpeniaka
Celoživotní dílo uznávaného šumavského historika, odborníka a publicisty. Připravil L. Moulis (Premiéra). Film je dokumentárním portrétem historika PhDr. Vladimíra Horpeniaka, ředitele Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Převážnou část svého života naplnil úsilím o revitalizaci a zachování historické paměti Šumavy. Tímto tématem se zabývá nejen jako vědec-historik, ale především jako celoživotní aktivista za novodobé „probouzení“ oblasti. Jeho snahou je obnovit zpřetrhané vazby mezi minulostí a současností. Tato činnost je výsledkem silných citových vazeb Vladimíra Horpeniaka ke kraji i jednotlivým místům. Je autorem několika knih o Šumavě určených široké veřejnosti, mnoha odborných a populárně naučných publikací, novinových článků a rozhlasových pořadů. V současné době je rovněž jedním z nejvíce médii využívaných respondentů na historickou problematiku regionu.
„Přes veškeré nepřízně, které zasáhly náš kraj, se zdá, že Šumava má v sobě neobyčejnou sílu, že byla naprosto marná snaha zbavit jí jejího kouzla, vyhnat z ní ducha, učinit z ní cvičiště, vyrabovat bohatství pod zemí a na zemi. Pro plný smysl života přítomného a budoucího v této krajině je důležité vědomí historické paměti.“
Tato slova napsal V. Horpeniak v jedné ze svých knih. Vyjadřují hlavní motto člověka, který navracení historické paměti věnuje veškeré své úsilí a výčet jeho rozsáhlých aktivit zde není možné uvést.
Vysílání: 06.4., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 09.4., ČT2., 12.4., ČT2

Queer: Literární hrdinky
Feministická literatura není červená knihovna. Je to síť žen nakladatelek, knihovnic, kreslířek a dalších, které se starají o propojování žen literatury. O tom, jak jdou knihy a feminismus dohromady promlouvají tváře české alternativní literární scény (2019). Režie M. Malinová. Pořad Queer je primárně zaměřen na mapování a diskusi o queer kultuře. Queer kulturou chápejme svět především sexuálních menšin, svět alternativ ke stereotypnímu, tradičnímu pojetí vztahů mezi lidmi – a nemusí jít přitom pouze o gaye a lesby, ale nejrůznější další minoritní identity, o jejichž existenci má naše středoevropská společnost zatím spíše mlhavé a stále značně zkreslené představy. Dnes se podíváme na feministickou literární tvorbu.
Vysílání: 08.4., 23.20 hod., ČT2
Opakování: 13.4., ČT2

Soluňský Čížek
Návštěva u překladatele Seiferta a Holana z řeckého města pod Olympem (2008). Scénář a režie G. Agathonikiadis. V Soluni, městě pod Olympem, odkud k nám přišli Konstantin a Metoděj, žije už od dětství pan Karel Čížek (Karolos Tsizek). V roce 1922 se narodil českým rodičům v Itálii a v Čechách strávil všeho všudy rok. Přesto si však k zemi svých kořenů zachoval silný citový vztah. Do řečtiny překládal největší české básníky 20. století, ale také básníky italské. Je držitelem řady italských a řeckých vyznamenání a také Ceny Jana Masaryka. Vedle překladatelské a literární činnosti se věnoval i malířství a grafice. V dokumentárním portrétu vypráví nejen o tom, proč je těžké překládat do řečtiny Seiferta, ale i o tom, jak se v průběhu desetiletí změnilo město, v němž až do své smrti v roce 2013 žil.
Vysílání: 08.4., 01.20 hod., ČT2

Na plovárně se Zdeňkem Křenkem
Rozhovor Marka Ebena s básníkem a vyhlášeným nakladatelem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Básník Zdeněk Křenek (*1951) se narodil v Novém Jičíně na Moravě, ale svá dospělá léta už trávil v Praze. Začal publikovat a během osmdesátých let vydal dvě sbírky básnických textů – Tak blízko řeči a Labutě na refýži. V roce 1992 založil nakladatelství Aulos, které si získalo výlučnou pověst a řadu ocenění produkcí kvalitních knih, a to nejen obsahem, ale také ilustracemi, grafickou úpravou i tiskem.
Vysílání: 07.4., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 11.4., ČT2

Třistatřicettři
Hra jako zábava, tvorba i profese. Moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid o ní budou hovořit s dramatikem Davidem Drábkem, herečkou Evou Salzmannovou a publicistkou Janou Machalickou, s dramaturgyní Alenou Zemančíkovou, filmovým historikem Jiřím Voráčem a fotografkou Danou Kyndrovou. Režie V. Křístek (Premiéra).
Slovo hra má mnoho významů, moderátory literární revue Jana Lukeše a Jana Schmida bude však zajímat především hra divadelní, herecká a hudební. Dramatik David Drábek představí edici svých dramat z posledních deseti let Play Drábek. Herečka Eva Salzmannová s publicistkou Janou Machalickou se vrátí ke vzniku knihy rozhovorů Útěkářka Eva Salzmannová. Dramaturgyně a rozhlasová redaktorka Alena Zemančíková popíše vznik své studie o polistopadovém čtvrtstoletí činohry Národního divadla Zpětné zakreslení cesty. S filmovým historikem Jiřím Voráčem budou moderátoři hovořit o jeho monografii Vojtěch Jasný, s fotografkou Danou Kyndrovou o vzniku knihy snímků jejího už nežijícího kolegy Miloně Novotného.
Vysílání: 08.4., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 12.4., ČT art

29.3.2021 09:03:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...