zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 21. týden

Tajnosti slavných obrazů: Edgar Degas

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Národní klenoty II: Velká Morava – Kolébka našich dějin
Miroslav Táborský představuje památky, které dodnes svědčí o kdysi mocné a záhadně zaniklé Velkomoravské říši (2017). Režie O. Kallus. Slované přišli na území dnešní Moravy zřejmě v průběhu šestého století. Byli to především zemědělci, kteří hledali úrodné nivy. A řeka Morava jim poskytla to, co potřebovali. Na území Moravy, Slovenska a Maďarska postupně vzniká první stabilní knížectví západních Slovanů ve střední Evropě. Na přelomu 8. a 9. století začalo na Moravu pronikat především z Franské říše křesťanství a pravděpodobně po roce 860 se na toto území dostali byzantští učenci Cyril a Metoděj. Archeologové zde nalézají neobvyklou koncentraci kostelních staveb. Říše zanikla v 10. století, ale o jasných příčinách rozpadu archeologové diskutují. Z dosavadních nálezů jsou schopni vysledovat např. osídlení a strukturu tehdejších sídlišť, náznaky privátního vlastnictví, oddělování usedlostí... Mnohé naznačuje, že šlo o tzv. přechodovou společnost, která se posouvala od kmenového zřízení ke zřízení státnímu se zárodky institucionalizované moci.
Vysílání: 19.5., 13.10 hod., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Edgar Degas
Znuděné prostitutky pohledem umělce. Skandální obraz z francouzského cyklu ARTE (Premiéra). 4. dubna 1877 v jednom bytě nedaleko pařížské Opery probíhala třetí výstava impresionistů. Mezi osmnácti malíři byli i Cézanne, Monet a Renoir. Edgar Degas vystavoval soubor pastelů, včetně série aktů: Žena po koupeli, Toaleta, Žena při večerní koupeli. A v docela jiném stylu jeden monotyp o velikosti 41 na 60 centimetrů – „Ženy na terase večerní kavárny“. Mnozí kritici zdůrazňovali malířův cynismus. Jeho krutost vůči modelům. „Ta namalovaná, uvadlá stvoření, plná neřestí.“, napsal Le Petit Parisien. Ve třiačtyřiceti letech byl Degas jedním z hlavních představitelů „neústupné sekty impresionistů“. Rád se toulal nočními ulicemi, pozoroval a zaznamenával scény, které pak rozpracoval ve svém ateliéru. Pokud si pozorně prohlédneme jednotlivé postavy a prozkoumáme detaily, pochopíme, co se před našima očima odehrává, a zjistíme, co kritického nám umělec vypráví o společnosti konce devatenáctého století.
Vysílání: 18.5., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 19.5., ČT art., 24.5., ČT art

Otto Wagner
Životní vášně a architektonické dílo mistra vídeňské secese. Rakouský dokument (Premiéra). V dubnu 2018 si svět připomněl sté výročí úmrtí Otto Wagnera, rakouského urbanisty, jenž zastával názor, že architektura je nejmocnějším ze všech druhů umění. Dokument připomíná život a dílo geniálního tvůrce, jehož mistrovská díla se řadí ke klenotům vídeňské secese.
Vysílání: 20.5., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art., 24.5., ČT art

Na plovárně s Vladimírem Kokoliou
Rozhovor Marka Ebena s významným českým malířem, básníkem a textařem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Český malíř, básník, textař a profesor Akademie výtvarných umění v Praze Vladimír Kokolia se narodil 27. listopadu 1956 v Brně. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor Propagační grafika. Poté vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. V 80. letech byl umělecky aktivní zejména v Brně a v Praze, kde vystavoval na neoficiálních místech i ve státních galeriích. Do roku 1992 byl takzvaně na volné noze. Ovládá řadu malířských a grafických technik – olejomalbu, malbu akrylem, Kvaš, temperové malby, akvarel, perokresbu, kresbu tužkou, uhlem, rudkou, lavírovanou kresbu, pastel, linoryt, suchou jehlu, litografii a další. Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1990. Od roku 1983 je ženatý s manželkou Evou, s níž má tři děti.
Vysílání: 20.5., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 24.5., ČT2

Artmix
Stejně jako ostatní skupiny obyvatel se umělci dělí na ty, kteří mají v tomto období placenou dovolenou nebo neplacenou případně nucenou dovolenou. Jaký je v tom rozdíl? Pracují dál? Padají jim zakázky? A mění se témata jejich tvorby? O tom budou v květnovém vydání hovořit J. Straka, J. Róna, K. Kintera a další. Režie J. Chytilová (Premiéra). Období pandemie a s ním spojená opatření postihují samozřejmě i tvorbu umělců. Zavřené galerie, zrušené projekty a realizace, nemožnost vycestování za hranice republiky. V květnovém vydání měsíčníku o vizuálním umění tedy nahlédneme do jejich domovů, ateliérů či za dveře galerií, kde zůstala jejich vystavená a veřejnosti už nepřístupná díla. V Trutnově se tak již nekoná výstava malíře Jiřího Straky s názvem Bouře nad Studencem. Je to téma výjimečné, protože autor, žijící převážně v Pekingu, se většinou inspiruje motivy z Číny. Pandemie ho zastihla v Praze a do Pekingu, který je jeho druhým domovem, se pravděpodobně dlouho nevrátí. O to víc tento výtvarník a sinolog přemýšlí o své budoucí tvorbě. Na současnou tvorbu se zeptáme i sochaře Jaroslava Róny, malíře Jiřího Petrboka či vizuálního umělce Krištofa Kintery. A také vám doporučíme některé knihy ze světa umění, protože teď na ně budete mít možná víc času.
Vysílání: 20.5., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art

14.5.2020 16:05:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Moje léto v Provence

Velký Waldo Pepper
Robert Redford jako pilot v tragikomickém příběhu z počátků letectví. Americký film (197 ...celý článek


Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Nicolas Cage a Tye Sheridan  (Joe)

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek


Příběhy hvězd: Reynolds a Ryanová

Já, Burt Reynolds

Já, Burt Reynolds
Idol žen a neohrožený kaskadér měl svá tajemství i své démony. Unikátní americký dokument ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek


Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek


Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Corinna Harfouch (Lara)

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc ...celý článek


Čro Vltava uvádí audio sérii Psí voják Filip Topol

Filip Topol (Zdroj: Čro Vltava)

Filip Topol, frontman skupiny Psí vojáci a výrazná osobnost české kultury, by se 12. června dožil šedesáti let ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Plán Broumov

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li ...celý článek


Kapitoly z rodinné kroniky - Medkové

Ivan Medek

Medkové: Osudová Letná (1/6)
Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s ...celý článek



Časopis 29 - sekce

HUDBA

Kamenná čtvrť slaví sto let albem SKALA

Kamenná čtvrť

I v současnosti si tato svébytná brněnská městská část nedaleko řeky Svratky uchovává svůj genius loci. Pro ži celý článek

další články...