zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Premiéra 24 Bohemia Baletu se vrací

Bohemia Balet, Petr Zuska - Sinfonietta

autor: Sergej Gherciu   

zvětšit obrázek

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, se vrací s komponovaným programem Premiéra 24 do Divadla Komedie. V obměněné podobě jej uvede 12. června. Svou premiéru bude tentokrát mít i choreografie Marka Svobodníka Veteš, která nemohla být pro zranění v souboru uvedena na první premiéře. Představení 12. 6. začíná výjimečně již v 18:00 hodin.

Kontrastní Premiéra 24 zahrnuje variabilní program: krátký balet Do světa Malého prince, který vytvořili samotní členové Bohemia Baletu na tělo svým kolegům, Janáčkovu Sinfoniettu v choreografii Petra Zusky, v dubnové premiéře představil pro mladé tanečníky novinku také Sebastiano Mazzia, který v moderním tanečním opusu Potápíme se obrátil pozornost k vážnějším tématům současnosti. Místo této choreografie nyní uvede svou premiéru s názvem Veteš Marek Svobodník.
Choreografie Veteš pojednává o vztahu k „starým“ věcem a jejich hodnotě. Marek Svobodník je demisólistou Baletu ND, kde právě sklízí úspěch v roli podivínského vynálezce Coppélia v čerstvé premiéře slavného baletu. Věnuje se ale pravidelně vlastní tvorbě, je kmenovým členem souboru DEKKADANCERS, uvedl choreografie pro balet Jihočeského divadla, juniorský Bayerisches Staatsballett II, operu Národního divadla moravskoslezského nebo Pražský komorní balet. Nová choreografie na hudební koláž bude kupodivu prvním kusem, který pro Bohemia Balet vytvořil.

V inscenaci Do světa Malého prince se autorské tvorby chopili Luisa Brychcínová a Vojtěch Pilbauer. „Chtěli bychom, aby si diváci třeba na chvilku uvědomili, že taky byli kdysi dětmi a že dítě má každý dospělý pořád v sobě,“ říkali před premiérou, kterou vytvořili na tělo vlastním kolegům a postavili je nejen před úkoly choreografické, i práci se slovem. Oba jsou také interprety vlastního kusu a spolu s ostatními mladými tanečníky provázejí Malého prince na jeho pouti po planetách a pro Zemi, kde sami ztvárňují dvojroli obratného hada. Další ze členů souboru, Jan Šimůnek, pro kus vytvořil hudbu, šlo tedy o produkci, na které si soubor vyzkoušel spolutvorbu od začátku do konce.
„Choreografie Do světa Malého prince pohltila publikum půvabnou atmosférou dětského světa plného fantazie, křehkosti, svobody a poezie. Ať už takový svět dětí je, anebo není, všichni si jej myslím takto představujeme a snění, naivita, stejně jako zklamání hlavního hrdiny ze srážky s okolním světem, byly fáze, které mohl divák s interprety naplno prožít,“ napsala o novince Opera PLUS.

Úspěšnou je i choreografie Sinfonietta z dílny Petra Zusky, která rezonuje s letošním Rokem české hudby, ačkoliv komponovaný večer Bohemia Baletu součástí tohoto celoročního projektu není. Hold české hudbě, konkrétně tvorba Leoše Janáčka, ale skládá. Letos totiž uplynulo 170 let od jeho narození, a tak se přímo nabízelo oslavit výročí jednou z jeho nejslavnějších skladeb. Petr Zuska v choreografii akcentuje národní identitu a kulturu, nechává se inspirovat tokem hudby, který přetavuje v taneční pohyb, záměr podporuje také trojí kostým hlavní ženské postavy. V choreografii jako sólistka exceluje hostující členka Pražského komorního baletu Bára Müllerová.
„Zuskova koncepce s Janáčkovým opusem souzní, když se nechává unášet hudebním proudem a rozehrává naplno svou fantazii. Muzikální opulence je pro Zusku výzvou, do níž vkládá svůj talent, múzičnost a dlouholetou tvůrčí zkušenost,“ napsala Lucie Dercsényiová pro Taneční aktuality. „Zuska vystihl étos Janáčkovy kompozice v pečlivě rozvrženém tanečním strukturování v prostoru i čase, kdy se pohyb přelévá ve skupině, aby se slil v jeden celek, z něhož pak vychází další dynamicky variabilní akce. Členové Bohemia Baletu, jmenovitě Lucie Matějková, Sandra Jiříková, Adéla Šorfová, Jan a Matěj Šimůnkovi, Tim Herz a Vojtěch Pilbauer do své interpretace vložili mladistvou vervu a touhu vytančit tělem i duší Janáčkovo poselství vložené do hudby. A o to Petru Zuskovi v Sinfoniettě také šlo…“

Diváci jsou tedy zváni zhlédnout novinku i obě úspěšné repertoárové choreografie Bohemia Baletu na nejbližší repríze. Premiéra 24 s programem choreografií Do světa Malého prince / Veteš / Sinfonietta se koná 12. června v 18:00 hodin. Vstupenky jsou ke koupi na webu Divadla Komedie, studentské vstupenky za 100 Kč jsou k dispozici pouze při fyzickém nákupu na pokladně DK.
V této sezoně se pak poslední představení Bohemia Baletu odehraje 23. června v Divadle Na Rejdišti. Zároveň vrcholí školní rok Taneční konzervatoře hl. m. Prahy: absolventské koncerty se konají 18. a 19. června ve Stavovském divadle, kde se ještě 27. června uskuteční poslední Gala představení TK hl. m. Prahy.

5.6.2024 09:06:28 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 28 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Jakub a jeho pán

Karel Heřmánek a Jiří Bartoška (Jakub a jeho pán)

Jakub a jeho pán
Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v titulních rolích komedie Milana Kundery v představení Div celý článek

další články...

HUDBA

Benátská! s Impulsem slaví 30 let

Suzi Quatro

Scooter, Suzi Quatro & Slade Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S. Poslední červenco celý článek

další články...