zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 22. týden

Michael Stipe (R.E.M.: Road Movie)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Mirka Hoffmanna
Z cyklického pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Jedním z členů skupiny Greenhorns–Zelenáči byl český countryový zpěvák, textař a skladatel Mirek Hoffmann (*28. 3. 1935 – †12. 3. 2019). Na konci šedesátých let minulého století spoluzaložil legendární country kapelu White Stars. Tato skupina pak společně s formacemi Greenhorns a Spirituál kvintet nahrála legendární country-folkovou dlouhohrající LP desku Písně amerického západu. V roce 1970 pak odešel společně s Tomášem Linkou do skupiny Greenhorns, kterou tvořili Jan Vyčítal, Michal Tučný, Josef Šimek, Marko Čermák, Josef Dobeš a Vladimír Štýbr. V těchto původních Greenhorns (dočasně tlakem sílící komunistické normalizace přejmenovaných na skupinu Zelenáči) vydržel až do roku 1990. Z jeho nápadité textařské tvorby a v jeho osobité interpretaci mimo jiné uslyšíte písně Divnej smích, Žloutnou už trávy, Poslední hrana, Dívka s vlasem medovým a mnoho dalších.
Vysílání: 31.5., 23.00 hod., ČT art

Bigbít (36/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Rock mimo velká centra a festivaly. Atomová Mihule, Znouzectnost, Oceán, Laura a její tygři a další (1999). Režie V. Křístek. Pohled na mimopražskou rockovou scénu osmdesátých let. Útočištěm pro koncerty se staly festivaly v různých menších městech, často pod záštitou SSM (Socialistický svaz mládeže), kde se organizace ujali fandové hudby – ve Žďáru, Vyškově, Rocková Vysočina, Rockfesty atd. Přesto ani tyto akce neunikaly zákazům. Vznik nových kapel v Jižních Čechách, na Teplicku, Plzeňsku a jinde. Profily skupin Atomová Mihule, Znouzectnost, Oi Oi Hubert Macháně, FPB, Už jsme doma, Šanov, Hever, Aku Aku. V Českých Budějovicích vznikl oblíbený Oceán se zpěvákem Petrem Mukem, také se poprvé objevil rocker Kamil Střihavka a teplická metalová skupina Motorband. Největší úspěch měla mostecká skupina Laura a její tygři a její velkolepá Show Tomáše Tracyho v režii bratří Cabanů. Připomeňme si klipy, písně, hity Dávná zem, Ráchel, Dr. Pitzinger, Nebudeme, Žár trvá...
Vysílání: 01.6., 22.25 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (9/10) - Retro 9 – roky 1994–1997
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Dávno a Brejle. Host Vladimír Papež. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 03.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art

R.E.M.: Road Movie
Vyvrcholení koncertního turné z roku 1995 slavné americké kapely na podporu alba Monster (Premiéra). V lednu 1995 vyrazili R.E.M. po šesti letech na koncertní turné, aby podpořili album Monster. Během koncertů ale kromě aktuálních písní odezněly i hity z předchozích alb, a navíc kapela začala postupně zařazovat i nové písně z připravované desky New Adventures in Hi-Fi. Turné, kde americkým rockerům dělaly předskokany např. Cranberries nebo Sonic Youth, ale provázely velké zdravotní problémy členů R.E.M. Postupně v rukou lékařů skončili bubeník Bill Berry, basák Mike Mills i zpěvák Michael Stipe. Závěrečné koncerty v listopadu v Atlantě ale kapela odehrála ve skvělé formě, a tak mohl vzniknout záznam, který skupina následně vydala na DVD.
Vysílání: 03.6., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art

Slavná alba: John Lennon – Plastic Ono Band
Příběh prvního alba Johna Lennona po odchodu z Beatles, které bylo nejosobnější výpovědí v celé jeho tvorbě. Britský document. V roce 1970 vydává John Lennon své sólové album Plastic Ono Band, kde se poprvé nemusí ohlížet na spoluhráče z kapely. Výsledkem jsou písně, které popisují bolestné zážitky a zkušenosti z jeho dětství a mládí. V textech písní se Lennon zabývá základními otázkami smrti, izolace, hněvu, náboženství, strachu a lásky. Většina z nich byla napsána poté, co John a Yoko podstoupili primární terapii s Dr. Arthurem Janovem, aby se vypořádali s příčinami jejich bolesti a neuróz. Díky exkluzivním rozhovorům a raritním archivním záznamům získáme zajímavý pohled na vznik jednoho z nejosobnějších alb rockové historie.
Vysílání: 03.6., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT art

Country fontána
Legendy české country hudby na Křižíkově fontáně pražského Výstaviště (1998). Účinkují: K. Černoch, J. Vyčítal, P. Bobek, Schovanky, J. Malík, T. Linka, P. Kocman, V. Vyskočil a další. Uvádí V. Martinová. Kamera J. Hruška. Režie R. Vodrážka. Tentokrát se prostřednictvím televizních kamer dostanete do opravdu krásného prostředí u Křižíkovy fontány v Praze Holešovicích-Bubenči. Tato fontána vznikla u příležitosti Jubilejní výstavy v roce 1891. Na melodie, rytmy a aranžmá ve stylu country, jak říká průvodkyně pořadem Věra Martinová, si Křižíkova fontána přece jen tak úplně nezvykla, přesto se s nimi ideálně pojí. Uvidíte a uslyšíte známé interprety v nezvyklých formacích, dále zpěváky, které znáte spíše z jiných žánrů, a někdo bude pro vás i úplně nový. Skladby Ráno plné pohody, Je právě nula pět, Chci být za vodou, Noční jízda, Tam dole v hospodě, Už z hor zní zvon zazpívají K. Černoch, J. Vyčítal, P. Bobek, Stania, L. Nopová, J. Malík, kapela Sam Hawkins a další.
Vysílání: 05.6., 22.25 hod., ČT art

23.5.2022 10:05:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WILD! 2023

Články v rubrice - Z éteru

Koncert turbošansonové kapely Poletíme?

Poletíme?

Poletíme?
Spontánní a osobitý koncert brněnské turbošansonové kapely k příležitosti jejich patnáctého výroč ...celý článek


Lenka Dusilová 20 let sólo

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová 20 let sólo
Mimořádná zpěvačka a autorka otevírá svoji další hudební etapu jako frontwoman k ...celý článek


Hudební tipy 23. týden

Televizní písničky a songy Michala Bukoviče

Zlatá lýra: Nová vlna (7/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníc ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Peter Lipa

Zlatá lýra: Roky rocku (6/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudební ...celý článekČasopis 22 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Ověnčený snímek Hlídač č. 47 na motivy románu

Karel Roden (Hlídač č. 47)

Hlídač č. 47
Karel Roden v hlavní roli osudového příběhu o lásce, vášni, smrti a trestu. Cenami ověnčený sn celý článek

další články...