zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech. Režie J. Rásocha. Velký pátek je dnem připomínky ukřižování Ježíše Krista. Pro křesťany představuje jeden z vrcholů velikonočních oslav. Bohoslužebná shromáždění se v tento den konají v chrámech a ve sborech napříč křesťanskými denominacemi.
Vysílání: 29.3., 09.30 hod., ČT2

Jan Křtitel
Prorok, který pokřtil Krista a byl sťat za hájení pravdivého života (2008). Režie J. Brichcín. Stejně jako příchod Ježíše Krista na svět, zvěstoval narození tohoto proroka archanděl Gabriel. Jan Křtitel se jako mladý muž uchýlil do pouště, kde brzy získal četné žáky. Křtil v řece Jordánu a kázal o příchodu Mesiáše. "Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky!" hlásal. "Každé údolí ať je zasypáno, každá hora a každý pahorek srovnán; kde je co křivého, ať je narovnáno, cesty hrbolaté, ať se uhladí!" Janu Křtiteli nešlo o stavební projekt, ale o to, aby se urovnaly vztahy mezi lidmi. Dovolil si kritizovat i krále Heroda. Kvůli výstřednímu přání mladičké Salome, dcery Herodovy nové manželky, zaplatil vlastní hlavou za kázání proti královu nemorálnímu životu.
Vysílání: 29.3., 11.00 hod., ČT2

Poslední den Ježíše z Nazareta
Pašijový příběh pohledem současných historiků a lékařských odborníků (2013). Režie V. Hájek. Příběh Ježíše Nazaretského je po staletí předmětem zájmu laické i odborné veřejnosti, věřících i nevěřících. Z pohledu historiků jsou jednou z nejzajímavějších kapitol Ježíšova příběhu poslední hodiny jeho života. V těchto událostech se totiž koncentruje vše, co Ježíš znamenal pro tehdejší dobu. Odráží se v nich i společensko-politický obraz života jednoho z nejstarších národů světa – starověkého Izraele. Režisér Vít Hájek se pokusil nahlédnout na duchovní téma naprosto věcně a přináší neobvyklý pohled na období, které poznamenalo vývoj dějin lidstva. S pomocí uznávaných českých odborníků mapuje události pašijového příběhu od Ježíšovy poslední večeře s apoštoly, přes zatčení v Getsemanské zahradě, vlastní soudní přelíčení až po akt ukřižování.
Vysílání: 29.3., 11.20 hod., ČT2

Olomoucký biskup Zdík uprostřed Evropy
Diplomat, politik, muž, který stál v pozadí pražského přemyslovského trůnu. Kdo byl biskup Zdík a jaký byl jeho vliv ve středověké Evropě? Po stopách příběhu starého téměř tisíc let se v dokumentu T. Mojžíše vydal herec Jaroslav Plesl. Křížové výpravy jsou v obecném českém povědomí spojeny s obdobím husitských válek. Ty, které směřovaly k osvobození Svaté země od pohanů nebo směřovaly proti pohanským slovanským kmenům na území dnešního Německa jako by stály mimo nás. Není to zdaleka pravda. Stejně tak dění v českém knížectví formovala duchovní atmosféra a společensko-politické vztahy v tehdejší Evropě. Důsledky tehdejších dějů se do naší současnosti promítají více, než si uvědomujeme. Jedním z významných mužů té doby nejen v českém, ale i evropském kontextu, jehož velká část života je zahalena tajemstvím, byl olomoucký biskup Zdík. Diplomat, politik, muž, který stál v pozadí pražského přemyslovského trůnu. Patří k prvním historicky doložitelným osobnostem českých dějin, aniž by pocházel z vládnoucího rodu. Dokument, který byl inspirován rekonstrukcí Zdíkova románského paláce v Olomouci v letech 2021–2023, přinese kromě řady historicky ověřených a málo známých faktů z jeho života také vhled do duchovní atmosféry jeho doby, kdy se mýty a legendy proměňovaly ve skutečnost.
Vysílání: 29.3., 17.25 hod., ČT2
Opakování: 31.3., ČT2., 04.4., ČT2

Naše tradice: Boží hod velikonoční
Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a účastní se pravé venkovské pomlázky (2014). Režie M. Nešlehová. Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. V tento den se připravují pokrmy, které nesou symbolickou hodnotu a jsou určené pro čas radosti a hodování po čtyřicetidenním půstu – především tradiční mazanec či velikonoční hlavička ze směsi masa, vajíček a kopřiv. Zvyky Velikonočního pondělí zůstaly dodnes z celých svátků nejživější. Je to den pomlázky, při němž se dříve "pomlazovaly" celé navštívené rodiny – tedy nejenom dívky. I když se tato veselá tradice udržuje na venkově i ve městech, ne všichni vědí, kde se vzal zvyk malování vajíček, pletení pomlázek nebo koledování.
Vysílání: 31.3., 07.50 hod., ČT2

Světci a svědci: Marie Magdalena
Napravená hříšnice a věrná následovnice Ježíše Krista (2007). Připravila A. Hynková. Tato světice, která provázela Ježíše i na Golgotu, pocházela z městečka Magdaly na břehu Genezaretského jezera. Byla to krásná a temperamentní žena, která žila hříšným životem. Díky setkání s Ježíšem se její duše proměnila a Marie Magdaléna ho provázela na cestách spolu s apoštoly a ostatními zbožnými ženami. A právě jí se Ježíš jako první zjevil po svém zmrtvýchvstání.
Vysílání: 31.3., 11.40 hod., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka, Velikonoční požehnání papeže Františka zazní i letos z balkonu svatopetrské baziliky. Projev spojený s požehnáním Urbi et Orbi patří k nejvíce sledovaným a citovaným proslovům globálních lídrů. Hlava katolické církve v něm upozorňuje na místa, kde jsou pošlapávána lidská práva a dějí se krutosti a bezpráví.
Vysílání: 31.3., 11.55 hod., ČT2

O člověku a naději s Markem Váchou
Ke společnému velikonočnímu zamyšlení pozvala Kateřina Rózsová přednostu Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marka Orko Váchu. Režie R. Vodrážka. Marek Orko Vácha je římskokatolický kněz, molekulární biolog a vysokoškolský pedagog. Specializoval se na etickou problematiku poznání lidského genomu. Zúčastnil se dvou expedic do Antarktidy. Je aktivním skautem. Vyučoval na gymnáziích v Brně a v Praze. Nyní aktivně působí na Univerzitě Karlově a na Masarykově univerzitě.
Vysílání: 31.3., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 02.4., ČT2., 04.4., ČT2

Král králů
Zrození, život a smrt Ježíše Krista ve výpravném americkém filmu (1961). Hrají: J. Hunter, S. McKennaová, R. Ryan, H. Hatfield, V. Lindforsová, R. Gamová, R. Torn a další. Režie Nicholas Ray. Výpravný snímek ze série biblických velkofilmů 50. a 60. let minulého století je prvním životopisem Krista, natočeným ve zvukové éře. Producent Samuel Bronston v rozhovorech popíral, že by se pokoušel natočit remake stejnojmenného němého snímku (1927), který režíroval mistr spektakulárních podívaných Cecil B. DeMille, a zdůrazňoval moderní přístup k Bibli. Král králů je ovšem typickým, didaktickým produktem Bronstonova "kina pro všechny", kterým se snažil čelit rostoucímu vlivu televize. Místo původně určeného Johna Farrowa (otec herečky Mii Farrowové) se režie nakonec ujal Nicholas Ray, který působivě spojil "komorní" rovinu příběhu Ježíše Krista s výpravnou velkolepostí masových scén (jedné z nejpůsobivějších sekvencí filmu, kázání na hoře, se zúčastnilo 7 000 statistů). Pro hlavní úlohu byl vybrán poměrně málo známý Jeffrey Hunter, kterému producent během natáčení zakázal poskytovat rozhovory tisku, aby byl zachován jistý nádech zbožné úcty, s níž tvůrci přistupovali ke ztvárnění Krista. Natáčení probíhalo ve španělských exteriérech a v Bronstonových studiích u Madridu. Bronstonovo filmové impérium, které dovedně využívalo zmrazených amerických financí, přízně Francova režimu a koprodukčních smluv s hollywoodskými studii, se finančně zhroutilo v polovině 60. let 20. století po kolosálním neúspěchu Pádu říše římské.
Vysílání: 01.4., 14.25 hod., ČT2

25.3.2024 19:03:40 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra