zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 21. týden

Výtvarník Martin Patřičný

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Krásný ztráty (Vysílání: 18.05., 21.25 hod., ČT2)
V roce 1990 vyhrál jako první cenu Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarné umělce. V té době znali tohoto brněnského výtvarníka zasvěcení milovníci výtvarného umění, ale i hudební fanoušci jeho skupiny E. Nyní je Vladimír Kokolia profesorem pražské AVU a známým tvůrcem, nekonvenční postoje a názory mu však zůstaly. V baru Michala Prokopa se sejde s dalším brněnským rodákem, který ovšem už před časem vyrazil za zkušeností z praktické politiky do Evropského parlamentu, kde pracoval jako asistent slavného zeleného Daniela Cohn-Bendita. V těchto týdnech uzavírá další etapu své politické praxe jako odcházející ministr školství ve vládě Mirka Topolánka. Vystudovaný politolog a religionista Ondřej Liška ovšem z politiky jistě neodchází. A jako příležitostný muzikant našel společné téma i s oběma pány u televizního baru.

Brána poznání - Muzea umění (2/7) (Vysílání: 19.05., 16.15 hod., ČT2)
Jakákoliv galerie nebo muzeum znamenají jedinečný příběh. V pařížské galerii Louvre je oddělení starověkého Egypta, tajemné, pozoruhodné civilizace. Jedno z tajemství této kultury objevil egyptolog z devatenáctého století Jean-Francois Champollion, který zázračně rozluštil egyptské hieroglyfy. Rozluštění tohoto písma představovalo klíč k nezodpovězeným otázkám o starém Egyptě.Ve druhé části dokumentu navštívíme Guimetovo muzeum v Paříži, svatostánek světového náboženského umění. Návštěvníky vítá pětimetrová socha z období Khmerské říše.

Brána poznání - Kus dřeva ze stromu (Vysílání: 22.05., 16.10 hod., ČT2)
V prvním dílu se seznámíme s výtvarníkem Martinem Patřičným. Převezme od kamery přivezený "kus dřeva ze stromu", ale tentokrát ho ještě neurčí. Ukáže nám svůj ateliér, představí vnuka Jiříka, psy a kočky, svou hoblici, Mattioliho herbář, ze kterého bude číst, poodhalí připravený prostřený stůl plný nádherného dřeva.

Vítejte v Tate galerii (7/15) (Vysílání: 22.05., 16.30 hod., ČT2)
Tate je název mezinárodně známé skupiny čtyř britských galerií: dvě z nich jsou v Londýně (Tate Modern a Tate Britain). Galerie Tate Modern - která se nachází v budově původní elektrárny Bankside - byla otevřena v roce 2000 a společně s Muzeem moderního umění v New Yorku (USA) a Centre Pompidou v Paříži (Francie) vlastní jednu z největších světových sbírek moderního umění. Sedmá návštěva má motto: Abstrakce krajiny.

Kultura.cz (Vysílání: 23.05., 18.30 hod., ČT2)
Slezské muzeum v Opavě otevírá nově zrekonstruovaný prostor monumentálního památníku v Hrabyni. Od Ministerstva kultury dostalo příkaz, že památník musí otevřít o půl roku dříve, než se původně předpokládalo. Jak dopadla rekonstrukce betonového kolosu, o kterém si někteří myslí, že by vůbec neměl stát, protože je spíše nelichotivou připomínkou velikášství komunistického režimu?
Kino Mír v Krnově je jediným kinem v republice, kde diváci můžou vidět tzv. sedmdesátku. Tedy 70mm formát filmové kopie. Krnovštví milovníci filmu proto už čtvrtý rok pořádají přehlídku těchto snímků.
Jako malý kluk měl Lukáš Vondráček přívlastek "zázračné dítě". Vynikající klavírista, který pochází z Opavy, z hudební rodiny, nyní jako jednadvacetiletý mladík dobývá světová pódia.

Královský restaurátor (Vysílání: 23.05., 22.20 hod., ČT2)
Dr. František Makeš, akademický malíř a restaurátor, je objevitelem unikátní restaurátorské metody na bázi enzymů, s jejíž pomocí lze odstranit z obrazů starých mistrů zhoubné plísně a zároveň umožňuje odhalit umělecká falza. Narodil se v roce 1931 ve Zlíně. Na AVU v Praze absolvoval malbu u prof. Miloslava Holého a restaurátorskou speciálku Bedřicha Slánského. Od roku 1968 žije a pracuje ve Švédsku, kde v sedmdesátých letech vystudoval chemii na Univerzitě v Gőteborgu. Přes dvacet let působil jako restaurátor královských sbírek na zámku Skokloster, kde jsou mimo jiné uloženy i sbírky Rudolfa II., odvezené švédskými vojsky během třicetileté války z Čech. Je nositelem nejvyššího vyznamenání švédského krále za záchranu evropského kulturního dědictví i laureátem ceny Gratias Agit za rok 2005. František Makeš navíc zdůrazňuje, že chce své znalosti předat především odborníkům a kolegům v České republice.

18.5.2009 22:05:22 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...