zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Symposium o divadelní architektuře

Karlín Studios

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Divadelní architektura ve střední Evropě TACE – (Theatre Architecture in Central Europe) je tříletý projekt podpořený grantem z programu Evropské unie Culture 2000. Projekt shrnuje dosavadní poznatky o vývoji divadelní architektury jako specifického fenoménu evropského kulturního dědictví. V rámci projektu je plánováno několik typů aktivit tak, aby výstupy pokryly co nejširší cílovou skupinu a oslovily jak odborníky, tak širokou veřejnost. Klíčovým bodem je vytvoření a zpřístupnění elektronické Databáze divadelní architektury. Připravuje se vydání dvou publikací - výpravná kniha Historie divadelního prostoru ve střední Evropě a sborník Experimentální divadelní prostor v druhé polovině XX. stol.

Součástí projektu jsou i dvě výstavy: velká putovní výstava Středoevropská divadelní architektura – historie a současnost zahrne nejzajímavější výsledky bádání na projektu a výstava Divadelní architektura – vize a možnosti bude prezentovat výsledky stejnojmenného workshopu. Druhý workshop nese název Památková péče a rekonstrukce. Dále se v příštím roce uskuteční v Lublani konference na téma Experimentální divadelní prostor. Projekt připravil Institut umění – Divadelní ústav, realizátorem projektu je Národní divadlo a jeho spoluřešiteli jsou divadelní instituce z Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska. Projekt byl zahájen v letošním roce a potrvá do ledna 2011.

Jednou z akcí projektu TACE je symposium Umění v experimentálním, industriálním a netradičním prostoru, které se uksuteční ve dnech 9. až 10. října 2008 v Alta – Hale 30, U Výstaviště 11, Praha 7 – Holešovice. Oficiálními jazyky sympozia jsou čeština a angličtina. Poplatek pro účastníky konference je 300 Kč za oba dny.

„Společenské změny a proměny ekonomické struktury v 90. letech 20. století u nás vedly k ukončení provozu mnohých výrobních objektů a areálů. Zůstalo tak velké množství nevyužitých industriálních budov a areálů,“ vysvětluje Pavel Štorek. Upozorňuje ale, že zároveň mnohé divadelní, taneční a rezidenční a galerijní prostory v Čechách nereflektují aktuální potřeby současného umění. První blok sympozia má za cíl upozornit na možnosti využití chátrajících industriálních objektů v Čechách jako multifunčních prostor pro uměleckou tvorbu a prezentaci.

Druhý blok sympozia bude věnován site-specific projektům, které vtahují obyvatele města či vesnic do míst, kde se umění neočekává, odkrývají a upozorňují na zapomenutá místa. Netradiční a pro umění „nepřirozená“ místa přinášejí mnoho podnětů a východisek pro nejrůznější umělecká vyjádření, ale i „prostor“ pro antropologické zkoumání. Pro své sociální vazby je site-specific důležitou součástí kultury, výběrem prostoru a působením v něm je možné se vyjádřit k aktuálním společenským otázkám.

Poslední blok je součástí projektu TACE. Experimentální, non-tradiční, alternativní, či nezávislý - všechny tyto pojmy popisují specifické prostory, které si podmanila divadelní praxe. Ta v druhé polovině 20. století prošla výrazným rozvojem ať už jako umělecká disciplína či jako sociální fenomén.

22.9.2008 21:09:19 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...