zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alena Skálová: Fenomén choreografie. Život a dílo očima současníků

Alena Skálová: Fenomén choreografie...

autor: Z webu   

Lze konstatovat, že významná česká choreografka Alena Skálová (1926–2003) měla smůlu – kdyby žila v jiném společensko-politickém ovzduší, měla by pro svou tvorbu mnohem příznivější podmínky a dočkala by se jistě kromě velkého diváckého ohlasu také zaslouženého veřejného uznání. Na druhé straně lze konstatovat, že paní Skálová měla velké štěstí na početný zástup přátel a spolupracovníků, kteří ji obklopovali a kteří teď, v době, kdy už na ni můžeme jenom s pohnutím vzpomínat, připravili k vydání její monografii. Vznikla na základě setkání, jež bylo před rokem uspořádáno k jejím nedožitým osmdesátinám. S obdivuhodnou přesností a poctivostí je tu komplexně zdokumentováno celoživotní dílo Aleny Skálové. A teprve při četbě knihy si uvědomíme, jak bylo rozsáhlé, bohaté a mnohostranné.

Samozřejmě, že jejím hlavním působištěm se stal soubor Chorea Bohemica, který spolu s Jaroslavem Krčkem v roce 1967 založila a kde pracovala víc než dvacet let. Kniha postupně (i když ne vždy chronologicky) probírá programy jednotlivých večerů, jež Chorea připravila. Nechybějí tu popisy, vzpomínky účastníků, fotografie, ba ani texty písní. Všichni ctitelé souboru si tak mohou znovu vybavit neopakovatelnou atmosféru těchto vystoupení. Atmosféru plnou radostné sounáležitosti mezi jevištěm a hledištěm, o to vzácnější, že se odehrávala v časech jinak neradostných. Už v tom byl zásadní přínos osobnosti Aleny Skálové. Navíc, po vlastní odborné stránce dokázala materiál čerpaný z folkloru venkovského i městského, z písní, tanců i výtvarného umění, inspirativně přetvářet ve vyšší, artistně stylizovanou hodnotu. Což také sborník přesvědčivě dokazuje.
Ale dílo Aleny Skálové nebylo zdaleka omezeno jen na Choreu. Kniha sleduje už její umělecké začátky v Souboru lidových písní a tanců Josefa Vycpálka, její práci po odchodu u Chorey a samozřejmě i další směry její činnosti. Vždyť spolupracovala s několika amatérskými i profesionálními folklorními soubory, choreograficky se podílela na mnoha divadelních inscenacích, na několika celovečerních filmech a na řadě televizních pořadů! To všechno je tu zdokumentováno. Nechybí ani soupis bibliografie a filmografie, výběr z dobových kritik i nejrůznější vzpomínkové a odborné texty, které napsala Alena Skálová sama. Výsledkem je tak plastický, a přitom ucelený obraz jedné umělecké osobnosti, s jakým se setkáváme jen málokdy. Způsob přístupu k zpracování monografického materiálu by mohl metodicky sloužit téměř jako vzorový. Kromě toho ze sborníku na čtenáře dýchne láska a vděk všech zúčastněných. Může-li se stát kniha pomníkem, pak Aleně Skálové se v této podobě pomníku dostalo.

Alena Skálová – Fenomén choreografie. Život a dílo očima současníků. Editor textové části Viktor Bezdíček, editor obrazové části Helena Pěkná. Nakladatelství H a H Vyšehradská, s. r. o., Jinočany 2006, 351 stran, ISBN 80-7319-061-3

Zdroj Hudební rozhledy 11/ 2007 - Jaroslav Someš

12.11.2007 01:11:57 Redakce | rubrika - Recenze