zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození uplyne 100 let, ve vzpomínkách příbuzných, přátel i kolegů, L. Lipského, D. Lipského, M. Lasici, Z. Svěráka, K. Fialové a dalších (2005). Režie S. Lazarová. Slavnou osobností českého filmu, jejíž životní příběh si připomeneme v dokumentu režisérky Světlany Lazarové, je Oldřich Lipský. Už jako malý kluk miloval cirkus a jeho láska mu vydržela po celý život. Také proto jsou jeho první filmy zasazeny do cirkusového prostředí: Cirkus v cirkuse a Cirkus bude. Režisér Lipský se však neuzavíral pouze do jednoho žánru. Známé jsou i jeho sci-fi komedie Muž z prvního století, Zabil jsem Einsteina, pánové nebo Srdečný pozdrav ze zeměkoule, stejně tak jako jeho parodie Limonádový Joe či Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Pohádku Tři veteráni zná snad každé malé dítě. Na režiséra nestárnoucích komedií, který se narodil před 100 lety, vzpomínají jeho příbuzní, přátelé i kolegové.
Vysílání: 29.6., 22.20 hod., ČT1
Opakování: 04.7., ČT1

Zahrajte mi Misty
Pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit. Americký thriller (1971). Hrají: C. Eastwood, J. Walterová, D. Millsová, J. Larch, J. McEachin, C. Taylorová a další. Režie Clint Eastwood. Dave Garver je kalifornský rozhlasový diskžokej, který má v místním rádiu vlastní pořad, v jehož rámci posluchačům předčítá básně, vypráví o svém životě nebo pouští na přání hudební skladby. Jednou z fanynek je neznámá žena s podmanivým hlasem, která každou noc volá do studia a žádá, aby jí zahrál skladbu Místy. Když se jednoho večera s Evelyn, jak se krásná neznámá jmenuje, náhodně setká v baru, prožijí spolu krátký románek. Jakmile se ale Dave rozhodne jejich vztah ukončit, vypukne peklo. Zhrzená Evelyn rozchod neakceptuje a je schopná se Daveovy lásky dožadovat i s nožem v ruce. Svůj režijní debut, v němž si zároveň zahrál hlavní roli, natočil Clint Eastwood podle scénáře Jo Heimsové a Deana Riesnera. Film, který tematicky předznamenal známější a kasovně mnohem úspěšnější snímek Osudová přitažlivost (1987) Adriana Lynea, byl kladně přijat kritikou a etabloval tehdy jednačtyřicetiletého Eastwooda i jako režiséra. Jessica Walterová byla za své ztvárnění psychicky labilní Evelyn nominovaná na prestižní Zlatý glóbus. Eastwood na film navázal o dva roky později westernem Tulák z horských plání, v němž se rovněž kromě režie ujal i hlavní role.
Vysílání: 24.6., 23.05 hod., ČT2

Jeden navíc
Milostné vztahy nesedí vždy na míru tak jako rukavice. Dva rozdílní muži v duelu o srdce jedné ženy. Steve Martin v hlavní roli amerického romantického snímku podle jeho milostné novely (2005). Dále hrají: C. Danesová, J. Schwartzman, B. Wilson-Samprasová, S. Buttoms, F. Conroyová, R. Pidgeonová, S. Sheltonová a další. Režie Anand Tucker. Jeden z nejslavnějších současných komiků Steve Martin se na svých snímcích často podílí i jako scenárista. Romantické drama podle jeho scénáře a novely Jeden navíc pojednává o mladé křehké prodavačce rukavic Mirabelle (Claire Danesová), které nečekaně zkříží cestu dva zcela rozdílní nápadníci. Jedním z nich je právě Steve Martin jako charismatický a zajištěný obchodník Ray, tím druhým Jason Schwartzman jako roztomilý podivín Jeremy. V jejich souboji o lásku komplikované Mirabelle získává navrch šarmantní Ray, který ji dokáže okouzlit svým galantním chováním a všeobecným rozhledem. Citlivou duši umělecky založené dívky ale sžírají vnitřní pochyby a touha po vztahu, v němž bude zažívat vřelost opětované lásky a prožívat každou chvíli naplno. Nejistá dívka dospívá v ženu, která se musí rozhodnout, co vlastně od života chce.
Vysílání: 24.6., 00.45 hod., ČT2

Hrdinové z Telemarku
Pouze udatnost norského odboje zabránila nacistům získat atomovou bombu. Britský válečný film s Kirkem Douglasem a Richardem Harrisem v hlavních rolích (1965). Dále hrají: U. Jacobssonová, M. Redgrave, D. Weston, R. Michael, A. Diffring, E. Porter, K. Stepanek a další. Režie Anthony Mann. Píše se rok 1942 a Norsko je již třetím rokem okupované vojsky nacistického Německa. V městečku Rjukan v kraji Telemark se nachází továrna, ve které pod dohledem nacistů experimentuje vrchní inženýr Nilssen s výrobou těžké vody. Nyní ze samotného Berlína přichází spolu s upraveným vzorcem rozkaz dramaticky navýšit její produkci. A protože to má být otázka samotného přežití Třetí říše, vydává se odbojář Knut Straud s oním vzorcem do Osla za profesorem fyziky Rolfem Pedersenem, aby celou situaci posoudil. A ta je skutečně vážná: pokud nacisté získají požadované množství těžké vody, mohou získat atomovou bombu dřívě než západní spojenci a vyhrát válku. Je tedy na norském odboji, aby tomu za každou cenu zabránil. Válečný film Hrdinové z Telemarku, vycházející ze skutečných událostí, natočil v britské produkci uznávaný americký režisér Anthony Mann, který do hlavních rolí obsadil hvězdného Kirka Douglase spolu s Richardem Harrisem a Ullou Jacobssonovou. Snímek vznikal v drsných podmínkách zimního Norska a natáčení akčních scén se zúčastnilo i olympijské družstvo Norska.
Vysílání: 29.6., 20.00 hod., ČT2

Zapadákov
Vražedná výprava do srdce divoké Ameriky. Martin Sheen a Sissy Spaceková jako milenci na dráze zločinu. Vlivné americké drama Terrence Malicka (1973). Dále hrají: W. Oates, R. Bieri, A. Vint, J. Carter, G. Littlejohn, Ch. Sheen a další (V anglickém znění s titulky). Autorský film Terrence Malicka nás zavede do Jižní Dakoty konce 50. let minulého století. Kit Carruthers je pětadvacetiletý pohledný mladík, který je trochu znuděný unaveným životem poklidného města. Pro nespoutanou Holly představuje Kit „velký svět“. Její patnáctileté srdce okouzlí Kitův dospělý a trochu cynický přístup k věcem i lidem, jaký nikdy nepoznala u svých vrstevníků. Vždy se od nich odlišovala a snad proto se bezhlavě zamilovala právě do zvláštního mladíka typu Jamese Deana. Stačí však jeden čin a z obou milenců se stávají psanci na útěku napříč Státy... V hlavních rolích uvidíme dva známé americké herce: Martina Sheena a Sissy Spacekovou. K hvězdnému obsazení bezesporu patří i Warren Oates v roli jejího otce.
Vysílání: 24.6., 23.50 hod., ČT art

Kolem půlnoci
Jazzový hudebník Dexter Gordon a jeho pařížské zastavení. Francouzsko-americký film věnovaný památce Lestera Younga a Buda Powella (1986). Hrají: F. Cluzet, G. Hakerová, S. Reaves-Phillipsová, H. Hancock,J. Berry a další. Hudba Herbie Hancock. Režie Bertrand Tavernier. Hudební snímek, jehož děj je situován do Paříže konce padesátých let 20. století, je věnován památce saxofonisty Lestera Younga (1909–1959) a pianisty Buda Powella (1924–1966), jenž hrával na počátku šedesátých let v pařížském klubu Blue Note. Tavernier obsadil do hlavní role slavného tenorsaxofonistu Dextera Gordona, který skutečně v Paříži s Powellem hrával. Hudební práce Herbieho Hancocka a jeho nahrávky pro tento film byly oceněny Césarem a Oscarem. Dexteru Gordonovi udělilo Sdružení amerických kritiků titul nejlepší filmový herec roku. Ve filmu účinkuje i řada hudebníků, kteří patří mezi velké osobnosti světového jazzu. Bertrand Tavernier vycházel z autobiograficky laděné novely Francise Paudrase, který osobně Buda Powella znal.
Vysílání: 27.6., 20.15 hod., ČT art

17.6.2024 19:06:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend- Robert Redford

Robert Redford

Robert Redford – Sundance Kid
Legenda mezi herci, režiséry i zakladateli úspěšných festivalů. Francou ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Intimní americké drama Zločiny srdce

Zločiny srdce

Zločiny srdce
Tři sestry, tři bolavé duše a tři zlomená srdce. Diane Keatonová, Jessica Langeová a Sissy Sp ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Zelená karta

Paní Olga
První "první dáma" České republiky ve vzpomínkách manžela V. Havla a přátel P. Šustrové, D. Němco ...celý článek


Pozoruhodný herecký koncert v režii Roberta Sedláčka

Jiří Langmajer (Pravidla lži)

Pravidla lži
Dvanáct osudů lidí, kteří se snaží překročit svou minulost podle scénáře a v režii Roberta Sed ...celý článek


Literární tipy 29. týden

Lolita, nepochopená fantazie

Lolita, nepochopená fantazie
Nový dokumentární pohled na skandální a slavnou Nabokovovu Lolitu. Francouzský ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Příběh Alžběty Báthoryové v režii Juraje Jakubiska

Bathory

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článekČasopis 28 - sekce