zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká komedie odehrávající se v době, kdy bylo možné vše (2008). Hrají: B. Polívka, M. Vladyka, J. Schmitzer, L. Vlasáková, J. Somr, P. Forman, V. Javorský a další. Scénář P. Jarchovský a J. Hřebejk. Kamera J. Malíř. Režie J. Hřebejk. Je červenec roku 1993 a doba sladkého uvolnění a nicnedělání se v celé své kráse line po stolech jedné malé hospůdky v zahrádkářské kolonii v pražské Libni. U nich se schází zvláštní směsice ztracenců, kteří si krátí dlouhé chvíle hraním mariáše. Je mezi nimi majitel hospody Tonda (J. Schmitzer), vězněný za minulého režimu, a jeho přítelkyně Andula (L. Vlasáková), prodávající pochybnou kosmetiku, revoltující syn Jáchym a otec Balun (J. Somr). Mimo jeho rodinu však i nadšený rybář Láďa (P. Forman), vysloužilý kouzelník Mrklas (B. Polívka), chorobný zloděj Pepé (V. Javorský) a tak trochu ťulpas Kája (M. Vladyka). Ten pracuje jako hlídač galerie s Balunem, ale navíc se i lišácky vydává za kominíka poblíž probíhajících svateb. A kdo by nedal pár stovek za trochu štěstí v manželství? Kája pak chce za nastřádané peníze pozvat svou ženu Jíťu (S. Babčáková) na dovolenou k moři. V jedné tržnici se však nechá zlákat snadným výdělkem u pána, co provozuje hru „skořápky“, a prohraje s ním přes 30 tisíc. Bezradný přichází za Mrklasem, aby mu nějak pomohl. Ten je s těmito pouťovými fígly dobře obeznámen, ale sám proti celé skupině podvodníků nic nesvede. V hospodě se všemi přáteli tak vytvoří plán, kterým by skořápkáře zcela doběhli a získali peníze zpět. Bude k tomu zapotřebí ale mnoho zlodějské rafinovanosti a prohnanosti, neboť přece jen zloděj dokáže okrást zloděje...
Vysílání: 09.4., 20.10 hod., ČT1

Muž, který se mi líbí
Annie Girardotová a Jean-Paul Belmondo, kdo z nich je skutečně zamilovaný? Francouzsko-italský film (1969). Dále hrají: M. P. Conteová, F. Fawcettová, S. Renantová, M. Bozzuffi a další. Režie Claude Lelouch Henri (Jean-Paul Belmondo) je úspěšným skladatelem filmové hudby, který přijíždí do Los Angeles za svou další zakázkou. Na natáčení se setkává s příjemnou francouzskou herečkou Françoise (Annie Girardotová). Ze začátku nezávazný vztah na jednu noc se mezi nimi postupně mění na silnější pouto. Těžké rozhodnutí o dalším pokračování jejich vztahu odsouvají a užívají si společné chvíle až do okamžiku, kdy se Françoise musí vrátit do New Yorku na natáčení. Teď již rozhodnutí odložit nelze. V sázce je však velmi mnoho.
Vysílání: 08.4., 21.35 hod., ČT2

Všemocný
Z flákače géniem během okamžiku. Americký film o kouzelné pilulce (2011). Hrají: B. Cooper, R. De Niro, A. Cornishová, A. Howard, A. Frielová, J. Whitworth a další. Režie Neil Burger. Kdo by nechtěl být géniem, ale jak se říká, mnoho povolaných, málo vyvolených. Americký thriller Všemocný (2011), natočený podle sci-fi románu irského autora Alana Glynna Temná pole (2001), si pohrává s nápadem o existenci zázračné drogy, jež by dokázala přimět k činnosti větší část mozku než ten zlomek, který obvykle používáme. Neúspěšný newyorský spisovatel Eddie Morra (Bradley Cooper, známý především dvěma Pařbami, té v Las Vegas a následující v Bangkoku) narazí na dávného známého Vernona, který mu věnuje zvláštní pilulku, jež ohromujícím způsobem zbystří jeho smysly. Eddie se po Vernonově násilné smrti dostane k jeho zásobám, ale podcení jak toho, kdo Vernona zlikvidoval, tak i neprozkoumané vedlejší účinky nového preparátu. Z bezvýznamného outsidera se během krátké doby stane velmi úspěšný mladý muž, který získá zpět svou snoubenku a upoutá pozornost mocného obchodníka Van Loona (Robert De Niro), ovšem brzy zjistí, že v sázce jsou nejen peníze, ale i jeho život. Režisérem filmu je americký tvůrce Neil Burger, který zaujal polodokumentárním dramatem Rozhovor s vrahem (2002), rozvádějícím myšlenku druhého střelce při atentátu na Kennedyho, a historickým dramatem Iluzionista (2005), natočeným v českých exteriérech.
Vysílání: 08.4., 23.25 hod., ČT2

Když tvůj život není tvůj
Otevřené svědectví o životě v sektě, o nástrahách a manipulaci, a také o tom, kudy může vést cesta ven ke svobodě. Dokument I. T. Grosskopfové. Spisovatel, výtvarník a fotograf Dušan Štraus si připadal prázdný. Nenaplňovala ho rodina, necítil hloubku své tvorby, potřeboval změnu. Že nastane tak radikální, ale nikdo nečekal. Postupně opustil zaměstnání, rodinu, přátele a všechnu svoji energii vrhl do centra Sri Chinmoy. Manželka doufala, že je to jen chvilkové, ale on sektě propadl zcela. Svět pro něho přestal existovat. Vypracoval se až na šéfa celého Slovenska, rozvedl se. Musel dodržovat tvrdá pravidla. Ztratil nejen svobodu, ale také sebe sama. I když si to uvědomil, strávil nakonec v sektě 23 let. Odchod nebyl jednoduchý, provázely ho výčitky, vztahy s lidmi mimo sektu byly přerušené, musel hledat byt i práci. Navíc si vzpomněl na slova gurua o tom, že když ho žák opustí, onemocní těžkou chorobou a zemře. Dokument je otevřeným svědectvím Dušana i dalších bývalých členů sekty o jejich volbě, životě a jeho smyslu, o tom, jak důležitá je svoboda i vyšlapání vlastní, ne cizí cesty. Co dělat a jak rozumět zákoutím lidské psychiky a situacím, do nichž se někteří z nás dostávají, hovoří psychiatr Radkin Honzák, psycholožka Alex Hrouzková či religionista Zdeněk Vojtíšek. Dokument má za cíl nejen téma otevřít, ukázat příčiny, ale také naznačit cestu ven.
Vysílání: 10.4., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 13.4., ČT2., 15.4., ČT2

Oklamaný
Co přinese nečekaný příchod zraněného vojáka do dívčí školy? Americký thriller s Nicole Kidmanovou, Kirsten Dunstovou a Collinem Farrellem (2017). Dále hrají: E. Fanningová, O. Laurenceová, A. Riceová, A Rieckeová a další. Režie Sofie Coppolová. Během americké občanské války, v roce 1864, je zchátralé sídlo semináře pro mladé dámy slečny Marthy Farnsworthové (Nicol Kidmanová) stále v provozu, obývané ředitelkou, učitelkou a pěti studentkami. Když však mladá žákyně narazí na desátníka Johna McBurneyho (Collin Farrell), zraněného dezertéra z Unie na pokraji smrti, naruší se už tak křehká rovnováha věcí, protože ředitelka se rozhodne vojáka přijmout, aby se vyléčil ze svého zranění. Mezi ženami odlehlé internátní školy začne nevítaný host pozvolna budit vzrušení, a zanedlouho se ukáže, že o přízeň svůdného Johna soupeří. Žoldnéř je to nepochybně svůdný, nicméně zůstanou dámy navždy okouzleny jeho šarmem?
Vysílání: 14.4., 21.55 hod., ČT2

Kroky a skoky české animace (4/6) - Třetí rozměr
Překotný vývoj počítačových technologií přinesl revoluci do animátorského světa, nejvíce ovlivnil 3D animace. Nový dokumentární cyklus představí autory, projekty i techniky mimořádně úspěšné disciplíny českého filmu. Režie M. Kaboš. Současný animovaný film se nebojí vážných témat a reflektuje současnost podobně jako hrané nebo dokumentární filmy. Ze všech uměleckých oborů patří animovaný film mezi technicky nejnáročnější. Rychlý vývoj technologií se vždy projevil i na poli animovaného filmu. Když do kinematografie vtrhly počítače, způsobily ve světě animace doslova revoluci. Nejprve sloužily jako pomocníci při výrobě filmových triků, ale odtud byl jen krůček k 3D animovaným filmům. Kam směřuje současná česká animace? S průvodcem Sašou Michailidisem a režisérem Michaelem Kabošem se diváci setkají s tvůrci, kteří dnes utváří obraz českého animovaného filmu.
Vysílání: 11.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 12.4., ČT art., 17.4., ČT art

8.4.2024 19:04:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článekČasopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...