zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 10. týden

Šumný Český ráj

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (10/13)
Benátky, Džhódpur, Miami, Taxco, Notre Dame, Volubilis a Dela Mekongu. Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Mohlo by se zdát, že kdo viděl náměstí svatého Marka, viděl už v Benátkách všechno. To by byl ovšem krutý omyl. K tomu, abychom to pochopili, se stačí zastavit před kostelem Santa Maria della Saluite, který se nachází u ústí Velkého kanálu... Město Džhódpur v Rádžhasthánu má kvůli své poloze přezdívku "Brána do pouště". Říká se mu také "Sluneční město". Vzhledem ke svým ekonomickým, kulturním a jazykovým vztahům se Severní Amerikou, Jižní Amerikou, Střední Amerikou a oblastí Karibského moře se Miami přezdívá "Brána do Ameriky". Miami Beach ročně přiláká miliony návštěvníků. Taxco je město ležící dvě stě kilometrů jihovýchodně od hlavního města Mexika, Vybudovali je Španělé na úbočí hory v nadmořské výšce kolem šesti set metrů. Žije zde necelých sto tisíc obyvatel. Katedrála Notre-Dame v historickém centru Paříže je skvostem gotického umění... Stihneme ještě navštívit antické město Volubilis v Maroku a na závěr Deltu Mekongu ve Vietnamu.
Vysílání: 08.3., 15.05 hod., ČT2
Opakování: 10.3., ČT2., 12.3., ČT2

Šumný Český ráj
Architekt a herec David Vávra, jenž zítra oslaví 65. narozeniny, se vypravil v pořadu z kultovního cyklu dokumentárních "street movies" na stařičkém kostitřasu za klenoty moderní architektury na Jičínsku (2002). Režie R. Lipus. David Vávra (*9. 3. 1957) se zařadil k výrazným představitelům a popularizátorům moderní architektury. Absolvent stavební fakulty ČVUT a Akademie výtvarných umění v Praze se zaměřil především na obnovy budov, tudíž jeho hlavním zájmem je vztah moderní a historické architektury i inspirace předválečnými styly. Stal se realizátorem řady nových interiérů kulturních institucí, jako je Palác Akropolis, kulturní dům Dobeška či Švandovo divadlo. Do veřejného povědomí se však dříve dostal jako herec a spoluzakladatel divadla Sklep, jež se zařadilo k nejvýraznějším generačním hnutím 70. a 80. let. Svůj osobitý a stylizovaný herecký projev propojil s nadšením pro naší předválečnou architekturu v nápaditém dokumentárním cyklu Šumná města, který začal natáčet v polovině 90. let a nakonec se objevil v jeho 66 pokračováních. Vávrovo šumné putování po Českém ráji z malebných lázní Sedmihorek, přes Šrámkovu Sobotku a bojiště Prusko-rakouské války do Jičína s působivými realizacemi architekta Čeňka Musila uvádíme u příležitosti jeho nadcházejících 65. narozenin.
Vysílání: 08.3., 16.55 hod., ČT2

Slaměná krása
Nositelé tradic lidových řemesel se věnují tentokrát starým pletařským technologiím. Režie R. Šáchová. Slaměná krása představuje pětici Nositelů tradice lidových řemesel, kteří se věnují starým pletařským technologiím. Ukážou nám výrobu figurek z kukuřičného šustí i ze žitné slámy, zpracování přírodního lýka či orobince, techniku sešívání slaměných šňůr a také tradiční pokládání slaměných došků. V dnešní době si řemeslníci veškerý materiál zajišťují sami. Ti z nich, kteří potřebují třeba slámu, musí nejprve obilí zasít, ručně pokosit, svázat do snopů, uložit, stébla očistit, vybělit a pak teprve mohou plést. Jiní zase potřebný materiál sklízí na březích rybníka, loupou, suší, třídí a následně štípou. Ocenění výrobci tak uchovávají odkaz řemesel, kterým se dnes věnuje jen málokdo.
Vysílání: 10.3., 15.10 hod., ČT2
Opakování: 14.3., ČT2., 15.3., ČT2

Kvarteto
Umělec přesahující rámec regionu. To je téma, které společně zpracovali tvůrci z regionů visegrádské čtyřky. Připravili: M. Růžičková, K. Řezníčková a V. Štvrtňa (Premiéra). Magazín tvůrců necentrálních veřejnoprávních studií zemí visegrádské čtyřky. Ti si tentokrát jako společné téma zvolili umělce, který svým dílem přesahuje rámec svého regionu. Ostravský tým proto navštívil Ivanu Štenclovou, která na výtvarnou scénu vstoupila v roce 2000. Pochází z Chvalíkovic na Opavsku. Říká se, že umělci často reflektují atmosféru a prostředí, ve kterém žijí – anebo vycházejí ze svého nitra. A některým se to daří úspěšně propojovat. A to se bez uzardění dá prohlásit právě o Ivaně Štenclové. Obsah a témata čerpá ze svých osobních zkušeností, života a především niterních emocí – jako formu však volí často tvrdé průmyslové materiály a techniky. Účastnila se bezpočtu výstav u nás i v zahraničí, kde uspěla – kromě Národní galerie v Praze je svými díly zastoupena také ve Švýcarsku či Hongkongu. Do Sniny, na severovýchod Slovenska se vydáme za akademickým malířem a galeristou Andrejem Smolákem. Sám z tohoto kraje pochází, ale už od roku 1993 otevřel ve své galerii náruč šesti stovkám malířů z 58 zemí celého světa.
„Není podstatné, kolik fotek jsi udělal, ale to, zda dokážeš vytvořit jednu jedinou, která bude mít trvalou hodnotu.“ Jedna z myšlenek Sándora Vadásze o fotografování. Vzděláním je učitel biologie a chemie a jako umělecký fotograf nejraději fotografuje přírodu. Snímky posílá do neprestižnějších soutěží, ale zároveň považuje za důležité, aby byly pravidelně k vidění i v jeho domovském městě Szegedu v Maďarsku.
Nejmladším umělcem v této sbírce je teprve šestnáctiletá Ania Dąbrowska z východního Polska. Účastnice a vítězka mnoha celostátních i mezinárodních soutěží, která vyhrála i ve druhé řadě soutěže The Voice Kids Poland.
Vysílání: 10.3., 16.35 hod., ČT2
Opakování: 11.3., ČT2

Fenomén českého skla (2/6) - Zrod českého křišťálu
Tak jako touha po dokonale krásném skle vede k vynálezu českého křišťálu a výrobě obřadních číší, zdobených zrcadel a bižuterie, badatelská vášeň alchymistů a učenců inspiruje vývoj laboratorního skla a brýlí – a právě optické sklo je dnes i materiálem moderních sochařů (Premiéra). Dokumentární seriál Fenomén českého skla pojednává o bohaté historii české výroby skla užitného, uměleckého, technického i sloužícího k mystickým zážitkům. Vyprávění se pohybuje od 14. století do současnosti, od prvních experimentů po sofistikovanou tvorbu, od malých skláren v horách až po obchodní i tvůrčí souboj s italskou sklářskou velmocí na ostrově Murano. Diváci se seznámí s různými technologiemi a vynálezy, objevem českého křišťálu i nejmodernějším výtvarným pojetím skleněných objektů, oslňujícím na světových výstavách EXPO. Poznají také práci sklářů, dnešních i dávných, budou svědky experimentů s tavením za středověkých podmínek a dozvědí se o pradávném původu lidské fascinace průhledným, křehkým materiálem, bez něhož bychom si dnešní svět ani neuměli představit. Jednotlivé díly se věnují historickým obdobím, vyprávějí o důležitých dobových postavách a vynálezech, které ovlivnily vznik a popularitu různých druhů skla. Přiblíží také proměny společnosti, vědy, medicíny, obchodování a průmyslu, jež ovlivňovaly tvar, kvalitu, zdobnost a využití tohoto fascinujícího materiálu.
Vysílání: 09.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 13.3., ČT art

Na plovárně s Jiřím Slívou
Rozhovor Marka Ebena se známým autorem kresleného humoru. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Jiří Slíva (*1947) grafik, kreslíř, ilustrátor, karikaturista, autor veršů a aforismů, ale také člen kapely Grafičanka. Narodil se v Plzni, do Prahy odešel studovat VŠE. Po absolutoriu nastoupil jako odborný pracovník Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV, ale od roku 1979 se živil už jenom kreslením. Samostatně vystavuje od roku 1972. Kresba, grafika ani olejomalba nebyly jedinou Slívovou volbou. Rovněž psal glosy, básničky, vyšlo mu pár knížek a více než sto dalších také ilustroval. Získal četná ocenění na mezinárodních festivalech kresleného humoru (v Montrealu, Berlíně, Ankaře, Sieně, Turíně, Beringenu, Teheránu a jinde). Jeho kreslené vtipy jsou publikovány v mnoha českých i zahraničních novinách a časopisech.
Vysílání: 09.3., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 13.3., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: François Clouet
Dáma po koupeli: mistrovské dílo z šestnáctého století. Francouzský cyklus dokumentů. V roce 1571 dokončil královský malíř François Clouet ve své pařížské dílně v ulici Saint-Avoye velmi záhadný obraz s názvem "Dáma po koupeli". Obraz, který se stal jedním z mistrovských děl francouzské renesance. Uvidíme zde akt ženy, kterou nám odkrývá červený závěs. Prostor za ní je rozdělen na dvě části, které na sebe navazují. Na každé z nich je jiná žena: kojná a služebná. Díky důmyslné hře rukou a gest jsou spolu navzájem propojené. Jaký má obraz vytvořený jedním z největších francouzských portrétistů smysl? Abychom to zjistili, musíme ho v tomto dokumentu podrobně prostudovat.
Vysílání: 09.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 13.3., ČT art

Příběhy umění: Královské kaple (4/5). Posvátné stánky. Dokument ARTE
Katedrála v německých Cáchách a Palácová kaple na Sicílii, dvě majestátní stavby. Každý architektonický detail odkazuje na spojení světské moci a náboženství. Ve středověku vyráželi králové dobývat nová území ve jménu křesťanské víry. Náboženství bylo jedním z pilířů jejich moci. Cáchy byly hlavním městem království Karla Velikého a staly se srdcem Svaté říše římské. Během staletí tu bylo korunováno téměř třicet králů. Na jihu v Palermu, se Roger II. prohlásil prvním normanským králem Sicílie. Obě stavby odhalují tajemství panovníků, kteří si chtěli upevnit postavení politických vůdců, ale také božích zástupců na zemi.
Vysílání: 09.3., 00.30 hod., ČT art

Kapitoly z dějin komiksu (2/2)
Superman. Robert Kirkland nás provede fascinujícím příběhem jednoho kresleného hrdiny v mnoha jeho podobách. Americký dokument. Je zvláštní, že příběhy tvůrců slavných komiksů jsou často plné zneuznání, hořkosti a úskoků. Nejinak tomu je v případě jednoho z nejslavnějších kreslených hrdinů všech dob, Supermana. Toho vymysleli už na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století kreslíř Joe Schuster a spisovatel Jerry Siegel. Poprvé Superman vyšel v roce 1932 a poté, co jej autoři prodali dnes slovutnému studiu DC (ano, hlavnímu konkurentovi Marvelu, jak víme z minulé epizody), následoval úžasný a opojný úspěch. Šťastný Supermanův let však narušila II. světová válka, Jerry byl odveden. Po válce se studiu podařilo oba autory vyštípat a práva si ponechat. Siegel i Schuster se léta soudili a jejich další společné projekty nebyly zdaleka tak úspěšné jako Superman, který si už žil vlastním životem. Přelom přišel až po třiceti letech, kdy se začal chystat první hraný film o jejich hrdinovi. Po neuvěřitelných peripetiích dosáhli Jerry a Joe konečně satisfakce, byla jim přiznána doživotní renta a po strhujícím úspěchu filmu si znovu užili i zasloužené slávy. Takový život by sám o sobě stačil na pořádně napínavý komiks.
Vysílání: 10.3., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 14.3., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Procházka Klementinem se zasvěceným průvodcem po pražském architektonickém dědictví (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Klementinum, nynější Národní knihovna, tvoří nejzachovalejší komplex historických univerzitních budov ve střední Evropě. Má šest uzavřených dvorů a čtyři kostelní prostory, z nichž je bezesporu nejslavnějším chrám sv. Salvatora. Řadu unikátů najdeme ale také na malém Křižovnickém náměstí před ním a jedno překvapení novějšího data, které kolemjdoucí obvykle přehlédne, skýtá také střecha objektu.
Vysílání: 12.3., 04.55 hod., ČT art

28.2.2022 17:02:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...