zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy 39. týden

Pugam, město tisíců chrámů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nejúžasnější mosty světa: Silniční mosty
Obrovité stavby sloužící současnému silničnímu provozu. Europabrücke, Ganterbrücke, Öresundský most, Sunshine Skyway Bridge a Viaduct de Millau. Německý dokumentární cyklus. Silniční mosty jsou obrovité stavby sloužící současnému silničnímu provozu. Jsou symbolem celého regionu. Přes tyto mosty přejedou každý den stovky tisíc vozidel. Bez nich by hrozil dopravní kolaps a některé z těchto regionů by byly zcela odtrženy od napojení na silniční síť. Aby bylo možno obrovský nápor dopravy bez problémů a trvale zvládnout, jsou zapotřebí výjimečné stavby. Ruku v ruce s tím, jak se přes ně valí provoz, je třeba je neustále udržovat a sledovat, což je titánský úkol. Most Europabrücke je považován za spojnici severní a jižní Evropy. Tento most se každý den blíží hranici možného zatížení, a to v údolí, kde vanou extrémně silné větry. Ganterbrücke byl prvním mostem, u nějž byly předpínací kabely zapuštěny do trojúhelníkových betonových komor. Bylo to unikátní řešení šité na míru náročné geologii terénu. Největším problémem byly základy na sesouvajícím se svahu – dodnes je Ganterbrücke mistrovským inženýrským dílem. Most Sunshine Skyway je vlajkovou lodí Floridy a svou žlutou barvou symbolizuje tento Sluneční stát. Je to most s nejdelší betonovou zavěšenou mostovkou na světě. Zároveň je ale spjat s nejhorší katastrofou, která se na jeho předchůdci ve 20. století přihodila. Öresundský most je nejdelším evropským mostem, po němž jezdí jak vlaky, tak i automobily, a spojuje přes moře dvě velkoměsta ve dvou státech – dánské hlavní město Kodaň a švédské město Malmö. Uplatňuje se u něj jeden z nejnákladnějších monitorovacích systémů na světě a je pod neustálým dohledem. Viadukt Millau drží výškový rekord. Nejvyšší jeho bod je 343 m nad povrchem země, což je více než má například Eiffelova věž. Přestože je 2 460 m dlouhý, drží jej nad údolím řeky Tarn pouhých devět pilířů. Tento výjimečný estetický i technický monument náš výběr silničních mostů uzavírá.
Vysílání: 27.9., 16.10 hod., ČT2
Opakování: 01.10., ČT2

Pugam, město tisíců chrámů
Tajemství a krása historického buddhistického komplexu Pugam v Barmě. Francouzský dokument. Pugam, rozkládající se na březích řeky Iravádí ve středu Barmy, je rozsáhlý buddhistický archeologický komplex. Dnes se v něm, mimo úžasných památek, nachází jen několik vesnic a samot, často postavených poblíž zřícenin hlavního města první barmské říše. Na rozdíl od jiných, málem zapomenutých, památek Pugam nebyl nikdy zcela opuštěn. Zůstal významným poutním místem. Navzdory tomu, že na něm zanechal čas své stopy a postihla ho i četná zemětřesení, která způsobila obrovské škody. Pomalu postupující restaurátorské práce ještě nedodaly bývalému hlavnímu městu veškerý lesk a bude třeba mnoho času a peněz, aby znovu zazářilo zlato 2 834 staveb tvořících tento výjimečný komplex. Ale už dnes pouť po celém Pugamu ukáže bohatou historii Barmy, země, která si dnes říká Myanmar.
Vysílání: 28.9., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 30.9., ČT2., 02.10., ČT2

Klenoty nejvzácnější
Historie vzácného souboru korunovačních předmětů, které sloužily jako symboly moci českých králů a upomínaly na svatováclavský odkaz, sahá až do dob vlády Karla IV. (1993). Scénář a režie J. Boněk. Korunovační klenoty patří k nejvzácnějším památkám spojovaných s historií českého státu, běžný člověk však může jejich krásu a uměleckou hodnotu obdivovat pouze při výjimečných příležitostech. Nechme se proto zavést prostřednictvím dokumentárního pořadu do nepřístupných prostor svatovítské klenotnice, abychom se podívali na symboly panovnické moci pěkně zblízka. Celý soubor klenotů zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, dále kožená pouzdra na korunu, žezlo a jablko, podušku pod korunu, korunovační plášť s hermelínovými doplňky, štolou, pásem a takzvaným manipulem. Nejstarší součástí klenotů je Svatováclavská koruna, kterou nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem. Ostatní předměty se staly součástí souboru až později a jejich osud fascinuje stejně jako odlesky drahých kamenů, které patří k nejcennějším na světě.
Vysílání: 28.9., 16.05 hod., ČT2

Sto divů světa II (3/13)
Nádherná místa dokumentují historii naší planety a lidstva. Údolí monumentů, zámek Fontainebleau, Terasa slonů a Terasa malomocného krále, město Recife, Nová katedrála v Salamance, Ánandův chrám a klášter Osios Loukas. Francouzský dokumentární cyklus. Navštívit místa odhalující kouzlo historie je fascinující zážitek. Jistě to platí i pro národní přírodní památku Monument Valley – Údolí monumentů, ležící na jižní hranici státu Utah se Severní Arizonou, nebo pro královský zámek Fontainebleau, ve kterém zanechalo své stopy mnoho králů a vládců. Nezapomenutelný zážitek nabídne i královské město Angkor Thom s úžasnými terasami – slonů a malomocného krále. Údiv u návštěvníků vyvolá návštěva čtvrté největší městské aglomerace Brazílie – Recife, přes dvě stě let budovaná Nová katedrála v Salamance, barmský Ánandův chrám v Pugamu nebo jedna z nejdůležitějších raně středověkých staveb v Řecku – klášter Osios Loukas.
Vysílání: 28.9., 22.30 hod., ČT2
Opakování: 02.10., ČT2., 04.10., ČT2

Nové mrakodrapy – inovativní a ikonické
Musí hromadné bydlení v dnešních městech stále vypadat tak, jak ho známe? Německý dokument z cyklu Umění prostoru (Premiéra). Šedivé a nevýrazné, průměrnost zalitá v betonu: obytné výškové budovy jsou často definicí šedi. Městské bytové projekty obvykle postrádají estetickou přitažlivost. Prakticky identické fasády a půdorysy vytvářejí pocit tísně v prostorách, které by v ideálním případě měly být navrženy tak, aby zvyšovaly kvalitu života. Architekti po celém světě dnes rozvíjejí vize výjimečných budov s inovativním designem. Mezi průkopnické příklady patří Bosco verticale – dvojice obytných věží v Miláně, navržených jako vertikální les. Nebo výškový dům HoHo ve Vídni, který sází na dřevo, aby vyzařoval přitažlivost. Nové technologie dnes nabízejí rozmanité možnosti při navrhování obytného prostoru: 3D tiskárny a roboty vytvářejí organické formy, které lze využít k uspokojení potřeb obyvatel dříve nepředstavitelným způsobem. Perspektivní obytné stavby v našich rychle rostoucích městech také definují nové modely soužití. Například komunitní bydlení ve švýcarském Curychu přiděluje jednotlivcům omezený obytný prostor, ale poskytuje přístup ke sdíleným prostorám, které zvyšují kvalitu života všech jeho obyvatel.
Vysílání: 30.9., 15.55 hod., ČT2
Opakování: 01.10., ČT2

Bedekr VII.: Krakov
Historické krásy někdejšího královského města, jeho dramatickou minulost i současnou tvář vám představí Martin Písařík (Premiéra). Kde leží Krakov, ví snad každý. Stejně jako mnoho lidí ví, co se tu dá objevit, navštívit a ochutnat. Martin Písařík se rozhodl představit klasické atrakce města, ale zároveň přidat i něco málo navíc. A tak nás vedle Rynku, hejnalů, papežského okna, Wieliczky, Kaziměře a Osvětimi zavede i do Nové Huti, ke krakovským mohylám, do relativně nového muzea Oscara Schindlera či na vyhlídkový let balonem. V Nové Huti ochutná v místním mléčném baru jídlo jako z dob komunismu, projede se trabantem a navštíví typický byt ze sedmdesátých let. Představí jednu ze čtyř krakovských mohyl za městem, příběh Židů z Kaziměře doplní mimo zážitku z Osvětimi i prohlídkou továrny Oscara Schindlera a lékárny Pod Orlem. Vystoupá nad město v balonu, ochutná místní stařenou vodku Starka i street food v podobě mačanky. Ztratí se v postranních uličkách Starého města a navštíví muzeum pod náměstím. To a mnohem více v dalším dílu Bedekru z Polska.
Vysílání: 30.9., 21.25 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2., 04.10., ČT2

Krásné živé památky (5/16) - Okolo Domažlic
Jak se opravuje středověká tvrz nebo zřícenina hradu? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Plzeňském kraji. Režie A. Sirotková. Domažlicko leží v Plzeňském kraji. Dotýká se Šumavy a Českého lesa na hranici s Německem. Je to krajina, která láká k výletům, historický region Chodů. Na Domažlicku jsme našli lidi, kteří svého koníčka i poslání našli v obnově zámků a tvrzí. Ruiny a zříceniny neprobouzejí k novému životu, aby si budovali honosná sídla. Nýbrž proto, že je chtějí vrátit krajině a lidem, kteří v ní žijí. „Potkal jsem lidi, kteří se pustili do práce na celý život. Zachraňují prastaré dědictví české země a vracejí duši tam, odkud ji historické události a surové zacházení téměř nadobro vyhnaly. Já před nimi smekám a zvu vás do tohoto kraje. Je tu patrné, že snad nikdy není nic ztraceno,“ říká Mirek Vladyka.
Vysílání: 01.10., 17.35 hod., ČT2
Opakování: 02.10., ČT2

Příběh Eiffelovy věže
Zajímavý pohled do historie a zákulisí nejslavnější stavby Paříže. Francouzský dokument (Premiéra). Po světě je mnoho staveb nesoucí podpis slavného francouzského konstruktéra a architekta Gustava Eiffela. Jedna však nad nimi vyčnívá – slavná Eiffelova věž. Byla postavena u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Původně měla stát jen 20 let, ale naštěstí ji můžeme obdivovat i dnes. Nejprve bylo přijetí stavby spíše záporné, ale následně i díky malířům a později fotografům došlo ke změně vnímání a stal se z ní uznávaný objekt. V dokumentu se podíváme na historii a fungování celého objektu a zjistíme třeba, jak a proč se v průběhu let měnila barva slavné věže.
Vysílání: 03.10., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 06.10., ČT2., 08.10., ČT2

Kabinet kuriozit
Příběh polozapomenutých kabinetů divů – pokladnic ojedinělých uměleckých předmětů, podivných artefaktů a cestovatelských vzácností. Francouzský dokument Arte. Kabinety kuriozit vznikly v 16. století, v době převratných objevů, kdy stoupal zájem o různé zvláštnosti. Princové, šlechtici i učenci se předháněli v touze po výjimečnosti. Na všech evropských královských dvorech vznikaly místnosti, jimž se německy říká kunstkammer, plné artefaktů, dokumentujících měnící se dobu. Stávalo se také, že nepojímaly pouze předměty samotné, ale i jejich obrazy. A každý obraz nesl nějaký skrytý význam, tříbilo se tak umění analogie a vznikal nový pohled na svět, v němž hlavním tématem byl vztah člověka k přírodě.
Vysílání: 27.9., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art

Eero Saarinen
Portrét znamenitého finsko-amerického architekta. Francouzský dokument. Saarinen se narodil v roce 1910 ve Finsku do rodiny architekta Eliela Saarinena. Roku 1923 celá rodina emigrovala do USA. Postupně vystudoval tyto školy: Académie de la Grande Chaumiere v Paříži, Yale University (BArch. 1934) a Cranbrook Academy of Art. Do roku 1950 se Eero Saarinen podílel na návrzích svého otce, po jeho smrti začíná svou samostatnou kariéru. Svou pracovitostí na sebe záhy poutá velkou pozornost, nicméně jeho kariéra netrvá dlouho. Zemřel v roce 1961 ve věku pouhých jednapadesáti let. Jeho smrt, která jej zastihla ve chvíli, kdy se začínaly realizovat jeho nejvýznamnější návrhy, a obrovský rozsah a různorodost jeho rozpracovaného díla jej učinily poněkud problematickým pro kritiky a historiky architektury a díky tomu byl často přehlížen. Mezi nejvýznamnější práce Eero Saarinena patří Gateway Arch (Jefferson National Expansion Memorial) v St. Louis, hala letišť Dulles International Airport ve Washingtonu a TWA (nyní JFK) v New Yorku, mrakodrap CBS Building v New Yorku nebo správní budova firmy Deere & Company, kde byl poprvé použit Cor-Ten. Saarinen je také znám jako designér nábytku, například křesel Womb a Grasshopper a židle Tulip.
Vysílání: 27.9., 01.20 hod., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (4/12) - Edouard Vuillard – Pierre Bonnard
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Pierra Bonnarda a Edouard Vuillarda od mládí pojilo umělecké pouto a neochvějné přátelství. Oba se stali členy umělecké skupiny Les Nabis složené z mladých nezávislých postimpresionistických malířů. Pierre Bonnard zavrhl tvary a formy, které využívalo tradiční malířství. Místo nich dal přednost plochám jednolitých barev, a tím se vydal svou vlastní cestou. Náměty jeho obrazů měly intimní charakter; interiéry, akty, výjevy z každodenního života, okna otevřená do zahrady. To vše maloval velmi originální barevnou paletou, s vytříbeným smyslem pro kompozici a schopností neobyčejně rychlou rukou přesně a lehce zachytit daný objekt, obdobně jako to dokázal jeho přítel Edouard Vuillard, další představitel intimismu.
Vysílání: 29.9., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 04.10., ČT art

Otto Wagner
Životní vášně a architektonické dílo mistra vídeňské secese. Rakouský dokument. V dubnu 2018 si svět připomněl sté výročí úmrtí Otto Wagnera, rakouského urbanisty, jenž zastával názor, že architektura je nejmocnějším ze všech druhů umění. Dokument připomíná život a dílo geniálního tvůrce, jehož mistrovská díla se řadí ke klenotům vídeňské secese.
Vysílání: 29.9., 00.30 hod., ČT art

Rembrandt: Portrét člověka
Komentovaná prohlídka výstavy, kterou pořádá Národní galerie Praha. Provádí kurátorky Lucie Němečková a Blanka Kubíková. Národní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem připravila reprezentativní výstavu věnovanou jednomu z nejvýznamnějších malířů Rembrandtovi Harmensz. van Rijn (1606 Leiden – 1669 Amsterdam). Ústředním dílem výstavy je portrét Učence ve studovně ze sbírek Národní galerie Praha z roku 1634, tedy z období naplněného pro Rembrandta úspěchem jak v profesním, tak v soukromém životě. Portrét však nezachycuje jen fyzickou podobu neznámého muže, ale Rembrandtovi se v něm mistrně podařilo zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce a díky výrazu tváře tak vyprávět bohatý příběh, čímž samotnou malbu staví na úroveň malby historické. Při prohlídce se blíže podíváme na vybraná díla z malby, grafiky a kresby tohoto významného autora a jeho následovníků. V divákovi navodíme pocit, jako by se ve výstavě sám ocitl. Režie se ujal italský režisér Marco Chiodi.
Vysílání: 29.9., 02.20 hod., ČT art

20.9.2021 13:09:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Z éteru

Jack Lemmon, pravý profík

Jack Lemmon ve snímku Pan Roberts

Jack Lemmon, pravý profík
Portrét slavného amerického komediálního i charakterního herce. Britský dokument ...celý článek


Filmové tipy 43. týden

Catherine Deneuveová a Alain Delon (Policajt)

Policajt
Catherine Deneuveová jako krásná gangsterská holka a Alain Delon jako ten, co stojí na druhé stran ...celý článek


Kino Art: Ukrutně šťastni a Měsíc Jupitera

Ukrutně šťastni

Ukrutně šťastni
Nový strážce pořádku přichází do ospalého zapadákova a odhaluje místní tajemství i osobitý ...celý článek


Filmové tipy 44. týden

Maratónec

Chléb, láska a fantazie
Čtyři zamilovaní a mnoho nedorozumění v italské romantické komedii s Ginou Lollobri ...celý článek


Literární tipy 44. týden

Richard Chamberlain (Hrabě Monte Christo)

Havlíčku, Havle…!
Nemilosrdný satirik, vlastenec, zakladatel české žurnalistiky a básník Karel Havlíč ...celý článek


Velikáni filmu... Charles Bronson

Charles Bronson (Rudé slunce)

Rudé slunce
Pozítří uplyne už sto let od narození Charlese Bronsona. Western natočený ve francouzské koprod ...celý článek


Kino Art: Kurz negativního myšlení a Listopad

Kurz negativního myšlení

Kurz negativního myšlení
Příběh jedné velmi netradiční psychoterapie šokem. Norská černá komedie (2006). Hr ...celý článek


Literární tipy 43. týden

Mýtus jménem Frankenstein

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobot ...celý článek


Velikáni filmu... Shia LaBeouf

Borg/McEnroe

Borg/McEnroe
Wimbledon, 1980. Tenisový zápas, který přepsal dějiny sportu a navždy změnil i životy obou sou ...celý článek


Jak se rodí idol: Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová

Jak se rodí idol: Nicole Kidmanová
Nechtěla být jen manželkou slavnějšího Toma Cruise, svou kariéru si muse ...celý článek


Dokumenty Tom Hanks a Agnes Vardová

Agnes Vardová

Jak se rodí idol: Tom Hanks
Neobyčejný představitel obyčejných lidí. Britský dokument (Premiéra). Pohodový ...celý článek


Výtvarné tipy 44. týden

Čas bohémy 1900–1906

Starobylé stavby: Petra
Jaká tajemství skrývají starobylé stavby? Archeologové stále neznají celý příběh sk ...celý článek


České filmové tipy 43. týden

O. Lubaszenko (Je třeba zabít Sekala)

Je třeba zabít Sekala
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Koprodukční s ...celý článek


Annie Girardot, interview

Annie Girardot v redakci

Annie Girardot, interview
Připomeňme skvělou francouzskou herečku, která si dobyla srdce i českého diváka a ...celý článek


Výtvarné tipy 43. týden

Starobylé stavby: Mont Saint-Michel

Nejzajímavější divy starověku (8/10) - Monumenty
Žebříček deseti nejzajímavějších staveb minulosti, od soch ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Impro talk show 321jedem!

321jedem (Foto: FOKU)

Tentokrát si do impro talk show 321jedem! moderátor Nikola Orozovič pozval 25. října od 19:00 hod do Malostran celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

To je opera: Tosca

To je opera: Tosca

To je opera: Tosca
Milostný příběh titulní operní zpěvačky a revoltujícího malíře Cavaradossiho je zasazen celý článek

další články...